Güneş Enerjisi Depolayan Çimento Geliştirildi

Güneş Enerjisi Depolayan Çimento Geliştirildi

Meksika San Nicolas Hidalgo’daki Michoacan Üniversitesi’nden Dr. José Carlos Rubio’nun geliştirdiği, gündüz güneş ışığını depolayıp, gece ışık saçar hale gelen çimento önemli tasarruf olanakları sunuyor.

Gündüzleri güneş enerjisi depolayan ve 12 saat boyunca depoladığı enerji ile parlayan çimento, milyarca dolar tasarruf sağlayabilir.

Güneş enerjisinin farklı kullanım alanları olduğunu sürekli vurguluyoruz. Bununla birlikte, bilimsel ve teknolojik gelişmeler insanı şaşırtabilecek kadar değişik kulvarlarda güneş enerjisinden yararlanan buluşlar geliştiriyor.

Güneş enerjisinin bu farklı kullanım alanları, aslında geleceğin enerjileri arasında güneş enerjisinin yerini şimdiden sağlamlaştırıyor. Ulaşımdan iletişime, tarımdan sanayiye kadar hemen her sektörde yararlanılabilen güneş enerjisi, bu özelliğini kolayca erişebilmesi, sınırsız olması ve maliyetinin uygunluğu gibi unsurlarla kazanıyor.

Güneş enerjisinin kullanım alanlarından birisini de Meksika San Nicolas Hidalgo’daki Michoacan Üniversitesi’nden Dr. José Carlos Rubio keşfetti.

Dr. José Carlos Rubio, çimentonun suyla karıştığı anda çözündüğünü ama içinde güneş ışığının absorbe olmasını engelleyen ve donuk jel görünümü veren kristaller olduğunu fark etmiş. Bu kristaller çimentodan ayrıştırıldığı zaman, çimento güneş ışınlarını absorbe eden şeffaf bir jel yapıya kavuşuyor. Böylece, gündüz güneş ışığını depolayıp, gece ışık saçar hale geliyor, aynı yol tabelalarında ve kedigözü tabir edilen floresanlarda olduğu gibi. Çimentonun 100 yıl dayanma kapasitesi bulunuyor.

Bu teknikle, çimento kullanılan her yerin saçtığı ışık sayesinde aydınlatma yapacağını ve dünyada senede 4 milyar ton çimento tüketildiği düşünülürse, çok büyük bir pazar olduğunu belirten Dr. Rubio, aldığı patentin İngiltere ‘de büyük ilgi uyandırdığını belirtti. Dr. Rubio, bu özel çimentonun yaygınlaştırılması durumunda, ülke ekonomilerine yüzde 30’lara varan tasarruf sağlanabileceğini belirtti.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Eğitimler 0 Comments

Mayıs 2016 Yenilenebilir Enerji Eğitim Merkezi Eğitim Programı Gerçekleştirilecek

Çataklı Enerji Eğitim tarafından düzenlenen Mayıs 2016 Yenilenebilir Enerji Eğitim Merkezi Eğitim Programı gerçekleştirilecek. Çataklı Enerji Eğitim tarafından düzenlenen Mayıs 2016 Yenilenebilir Enerji Eğitim Merkezi Eğitim Programı; 2 Günlük TEDAŞ

HABERLER

Küresel Çalışan – Yöresel Üreten Uluslararası Şirket, Van’da Yatırım Yaptı

1968 yılına uzanan geçmişiyle, yenilenebilir enerji sektöründe solar inverterler, rüzgarda geri besleme üniteleri ve bio kütlede ORC’de kullanılan jeneratör imal eden Alman LTİ Reenergy şirketi, Türkiye yenilenebilir enerji sektörüne Van’da

HABERLER

TSKB, GRI A+ Seviyesinde Sürdürülebilirlik Raporlaması Yapan İlk Türk Finans Kuruluşu Oldu

Sürdürülebilirlik kavramını tüm bankacılık süreçlerine başarılı bir şekilde entegre eden TSKB, finans sektöründeki ilk GRI A+ onaylı sürdürülebilirlik raporunu yayımladı. TSKB’nin 2011-2012 döneminde, ekonomi, çevre ve yönetim alanlarındaki sürdürülebilirlik performansını

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply