Güneş Enerjili Ürünler Artık TPE’nin de Listelerinde

Güneş Enerjili Ürünler Artık TPE’nin de Listelerinde

Türk Patent Enstitüsü’nden son yıllarda tescil alan ilginç buluşlar arasında yüzmeye yardımcı şorttan iklimlendirilebilir ayakkabıya, sabun fotoselli musluktan güneş enerjisi ile çalışan şarj etme özellikli çantaya kadar onlarca buluş yer alıyor. Yüzmeye yardımcı şort, kişiyi su yüzeyinde tutmaya yardımcı olmak amacıyla geliştirilen ekonomik, pratik ve kullanışlı bir üründen yapılıyor ve özellikle yüzme bilmeyen vatandaşların ilgisini çekiyor.

Türk Patent Enstitüsü’nden (TPA) son yıllarda tescil alan ilginç buluşlar arasında yüzmeye yardımcı şort, iklimlendirilebilir ayakkabı, sabun fotoselli musluk, güneş enerjisiyle çalışan ve şarj etme özelliği bulunan çantanın da olduğu çok sayıda buluş yer alıyor.

TPA’nın buluşlar derlemesinde günlük hayatı kolaylaştırmak ve güzelleştirmek amacıyla Türkiye’nin her bölgesinden sıra dışı öneriler bulunuyor.

Kurumdan tescil alan çalışmalar arasındaki yüzmeye yardımcı şort, kişiyi su yüzeyinde tutmaya yardımcı olmak amacıyla geliştirilen ekonomik, pratik ve kullanışlı bir üründen yapılıyor ve özellikle yüzme bilmeyen vatandaşların ilgisini çekiyor.

İklimlendirilebilir ayakkabı ve tabanı başlıklı buluş ise subap, nakil kanalları, çıkış uçları, aerosol kutusu ve tabandan oluşan sisteme dayanıyor. Sistem sayesinde mevsime göre sıcak veya soğuk hava ve hoş kokular ayakkabı tabanına iletiliyor.

El yıkamada kolaylık

El yıkama işlemini pratik hala getirmek ve zaman tasarrufu sağlamak amacıyla geliştirilen sabun fotoselli musluk ise sabun akışının musluk içinden otomatik olarak yapılmasını sağlıyor. Buluşun kapsamında sabun fotoseli ve sistemin manuel olarak yapılmasını sağlamak amacıyla buton da yer alıyor.

Güneş enerjisi ile şarj etme özellikli çanta ise dış yüzeyine güneş ışınlarını alabilecek bir solar pille çalışıyor. Güneş enerjisini solar pil ile elektrik enerjisine dönüştüren ve bağlantı kablosu ile bataryada depolayan sistem, enerjiyi şarj cihazına aktarıyor. Buluş, günlük hayatta kullanılan çok sayıda cihazın şarj edilmesine de olanak sağlıyor.

Dış mekan lambalarında haşere öldürücü sistem ise özellikle yaz aylarında açık havada rahat etmek isteyenlerin işini kolaylaştıracak. Buluş, dış mekanlarda kullanılan aydınlatma armatür lambasının altına takılan cihazdan oluşuyor. Çalışma enerjisini armatürde bulunan elektrik hattındaki kablo bağlantısı ile alan mekanizma çevredeki haşereleri öldüren bir de cihaz içeriyor.

Elektronik kredi kartı bir başka rahatlık

Alışveriş merkezlerinde kullanıma sunulmak üzere geliştirilen elektronik kredi kartı birden çok kredi kartı taşımaktan hoşlanmayanlara hitap ediyor. Tüm kredi kartı bilgilerinin tek karta yüklenerek kullanıcıya güvenli alışveriş yapma imkanı sunan elektronik kart, kredi kartları ile yapılan tüm işlemleri gerçekleştirebilmenin yanı sıra kredi kartından çekilecek paraya limit getirme, fatura ödeme ve havale işlemlerini yapabilme olanağını sağlıyor.

Ayrıca, son yıllarda TPA’dan tescil alan ilginç buluşlar arasında sineksavar pike, kullan at soğutucu bardak, kendini temizleyen antimikrobik özelliğe sahip perde, ışıklı şapka, suda batmayan mayo, rüzgarlı havalarda sobadan sızan gazları önleyen cihaz, yangında yere iniş için sırt asansörü de bulunuyor.

t1

 

t2

 

t3

 

t4

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

Rüzgar Enerjili iPhone Şarjı

iPhone’unuzu böyle bir şarj aleti ile çalıştırmaya ne dersiniz?  

ALTERNATİF TASARIMLAR

A-Bike: Pratik, Katlanabilir ve Elektrikli Bisiklet

Hem hafif, hem pratik, hem elektrikli… A-Bike Electric, küçük tekerlekleri ile şehir kaosun da dev bir kurtarıcı. 10 saniyede katlanabiliyor, toplu taşımaya binerken çanta gibi taşınabiliyor, çok zorlandığınızda ya da

ALTERNATİF TASARIMLAR

Dünyanın En Şık Minimalist Ekoev’i

Studio di Architettura Daniele Menichini tarafından tasarlanan Green Zero; şık, modern, minimalist çizgide, içinde yaşamaktan keyif alınabilecek bir ekoev. İtalya’da inşa edilen ve modüler olup, her yere kolayca taşınabilen bu ev