Güneş Enerjili Uçaklarla Seyahat Dönemi Başlıyor

Güneş Enerjili Uçaklarla Seyahat Dönemi Başlıyor

ABD’de ve Almanya’da görücüye çıkan sadece güneş enerjisi kullanarak uçabilen bir uçaklar çevre dostu teknolojinin ne kadar geliştiğini gözler önüne serdi.

SolarWorld ve PC-Aero isimli iki güneş enerjili uçak Almanya’nın Friedrichshafen şehrinde düzenlenen AERO Global Show’da ilk kez basın karşısına çıktı. PC-Aero, kanatlarında toplam 6 m2’lik alanda kurulu olan güneş panelleri ile enerjisini üretiyor. Bu güneş panelleri ile 1 kW’lık enerji üretimini gerçekleştiren güneş enerjili uçak, saatte 100 Km’lik hızla toplamda 1000Km’lik bir yol katedebiliyor. Karbon komposit materyalden yapılmış olan güneş enerjili uçağın bataryasız ortalama 100kg. Uçak, aynı zamanda li-on batarya sayesinde 1,5kW yol alabilmektedir.

Designed by SolarWorld, with the support from PC-Aero, SolarWorld eOne is a one-seater prototype aircraft which also uses solar harvesting technology. The aircraft features a 16kw engine Thanks to its lightweight body made from carbon composite materials, the aircraft features a 16 kW engine, although only 2.5 kW is needed to get the plane airborn.

San Francisco’da ilk uçuşunu gerçekleştiren ve İsviçreli bir firmaya ait olan diğer uçak ise, ünlü Golden Gate Köprüsü semalarında bir gösteri uçuşu gerçekleştirdi. 6 metrelik kanatlarında 12 bin güneş pili bulunan uçak, hafif tasarımı ve elektrikle çalışan 4 motoruyla gelecekteki projelere dair umut verdi.

Bilim insanları bir sonraki aşama olarak dünyanın çevresinde dolaşabilecek çevre dostu bir uçak üretmeyi hedefliyorlar.

Haber: Sabah ve Inhabitat
Fotoğraflar: Inhabitat

ae_gunes_solar_gunes_enerjili_ucak01

ae_gunes_solar_gunes_enerjili_ucak02

ae_gunes_solar_gunes_enerjili_ucak03

ae_gunes_solar_gunes_enerjili_ucak04

ae_gunes_solar_gunes_enerjili_ucak05

ae_gunes_solar_gunes_enerjili_ucak06

ae_gunes_solar_gunes_enerjili_ucak07

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

İstanbul Akıllı Şehir Olma Yolunda

İBB Bilgi işlem Daire Başkanlığı, kentin ‘akıllı şehir’ olmasına yönelik geçiş için gerekli hazırlıkları oluşturma kapsamında ihaleye çıkıyor. İstanbul dünyanın önemli metropolleri arasında yer alıyor. İstanbul’un akıllı şehir konseptiyle yönetilebilmesi

HABERLER

2013’ün En Çevreci Teknoloji Şirketi

PC pazarının lideri Lenovo, geliştirdiği yenilikçi teknolojileri, ürünleri ve tasarımlarının yanı sıra insan ve çevreye olan bakış açısı doğrultusunda geliştirdiği çevreci fikirler ile de sektöre liderlik ediyor. Yeşil ve çevreci

HABERLER

“Akıllı İstanbul” Hedefleniyor

  Hackathonist 2014’e katılacak olan yazılım geliştiriciler, gerçek zamanlı trafik verilerini kullanarak İstanbul’u ‘Akıllı Şehir’ yapabilmek için yarışacaklar. İstanbul’da başta ‘ulaşım’ olmak üzere, şehre yönelik sorunlara yeni çözümler ve fikirler geliştirmek