Güneş Enerjili Uçaklarla Seyahat Dönemi Başlıyor

Güneş Enerjili Uçaklarla Seyahat Dönemi Başlıyor

ABD’de ve Almanya’da görücüye çıkan sadece güneş enerjisi kullanarak uçabilen bir uçaklar çevre dostu teknolojinin ne kadar geliştiğini gözler önüne serdi.

SolarWorld ve PC-Aero isimli iki güneş enerjili uçak Almanya’nın Friedrichshafen şehrinde düzenlenen AERO Global Show’da ilk kez basın karşısına çıktı. PC-Aero, kanatlarında toplam 6 m2’lik alanda kurulu olan güneş panelleri ile enerjisini üretiyor. Bu güneş panelleri ile 1 kW’lık enerji üretimini gerçekleştiren güneş enerjili uçak, saatte 100 Km’lik hızla toplamda 1000Km’lik bir yol katedebiliyor. Karbon komposit materyalden yapılmış olan güneş enerjili uçağın bataryasız ortalama 100kg. Uçak, aynı zamanda li-on batarya sayesinde 1,5kW yol alabilmektedir.

Designed by SolarWorld, with the support from PC-Aero, SolarWorld eOne is a one-seater prototype aircraft which also uses solar harvesting technology. The aircraft features a 16kw engine Thanks to its lightweight body made from carbon composite materials, the aircraft features a 16 kW engine, although only 2.5 kW is needed to get the plane airborn.

San Francisco’da ilk uçuşunu gerçekleştiren ve İsviçreli bir firmaya ait olan diğer uçak ise, ünlü Golden Gate Köprüsü semalarında bir gösteri uçuşu gerçekleştirdi. 6 metrelik kanatlarında 12 bin güneş pili bulunan uçak, hafif tasarımı ve elektrikle çalışan 4 motoruyla gelecekteki projelere dair umut verdi.

Bilim insanları bir sonraki aşama olarak dünyanın çevresinde dolaşabilecek çevre dostu bir uçak üretmeyi hedefliyorlar.

Haber: Sabah ve Inhabitat
Fotoğraflar: Inhabitat

ae_gunes_solar_gunes_enerjili_ucak01

ae_gunes_solar_gunes_enerjili_ucak02

ae_gunes_solar_gunes_enerjili_ucak03

ae_gunes_solar_gunes_enerjili_ucak04

ae_gunes_solar_gunes_enerjili_ucak05

ae_gunes_solar_gunes_enerjili_ucak06

ae_gunes_solar_gunes_enerjili_ucak07

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Enerji Verimliliği 0 Comments

“En Ucuz Enerji, Verimli Kullanılan Enerjidir”

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: “En ucuz enerji, verimli kullanılan enerjidir. İsraftan kaçınmalıyız. Bunu yaptığımız zaman bir taşla birkaç kuş vuruyoruz. Ülkemizin enerjiye bağımlılığını azaltıyor, hava kirliliğini önlüyor, sanayinin rekabet gücünü

Şirket Haberleri

Turcas’la Azalternativenerji İşbirliği

Turcas Enerji Holding A.Ş. ile Azalternativenerji yenilenebilir enerji santrali yatırımları yapmak ve ortak proje gerçekleştirmek üzere işbirliği yapacak. Türkiye’de enerji firmaları ile uluslararası kuruluşlar arasında işbirliği oluşturma çalışmaları sürüyor. Turcas

HABERLER

Aküsüz Gündüz Üretim Gece Tüketim Güneş Enerjisi Sistemi

ABD’deki North Carolina Üniversitesi’nde görev alan Tom Meyer ve ekibindeki bilim adamları dün yaptıkları açıklamayla, gündüz elde edilen güneş enerjisinin gece de kullanılmasını sağlayan yeni bir yöntem geliştirdiklerini belirttiler. Tom