Güneş Enerjili Sulama Projelerinde Ölçek Büyüyor

Güneş Enerjili Sulama Projelerinde Ölçek Büyüyor

Güneş enerjili sulama projeleri ile ilgilenenler, ülkemizde bu alanda teknik anlamda 2 farklı tip uygulama olduğunu takip etmişlerdir:

  1. bir kontrol ünitesinden geçerek, güneşten üretilen enerjinin direkt olarak kullanılan pompaya verildiği sistemler
  2. bir evirici (inverter) kullanarak, enerjinin şehir elektriğine dönüştürüldüğü ve geleneksel sulama pompalarına verildiği sistemler.

Geçtiğimiz aylarda her iki tip sulamada da Güney Doğu Anadolu’da ülkemiz (hatta dünya) ölçeğinde çok büyük 2 proje gerçekleşti:

1. EKORE Şanlıurfa PV Destekli Tarımsal Sulama Projesi
Güneş sistemi kapasitesi: 64,26 kWp
Güneş panelleri: 252 x 255Wp Jinko paneller
Su pompası: : Lorentz PS40k2 C-Sj95-7-D dalgıç pompa (37 kW kapasite)
Yaz dönemi su çekme kapasitesi: > 1200 m3/gün
Yıllık ortalama su çekme kapasitesi: > 730 m3/gün
Kuyu derinliği: 85 m
Dalgıç pompa derinliği: 72 m
Kurulum yeri: Şanlıurfa ili, Akçakale ilçesi, Gündaş köyü
Kurulum tarihi: 18 Nisan, 2015
Projenin amacı : Sık sık elektrik kesintisi olan ve bu nedenle doğru düzgün sulama yapılamayan bölgede, bir şahısa ait 500 dönüm arazinin sulama ihtiyacının karşılanması. Geçtiğimiz yıllarda sık kesilen elektrik nedeniyle ve kuraklık süresince pek çok ekinin kuruduğu ve hiç bir verim alınamadığı biliniyor. Hedef, bu durumun tekrarlanmaması için kesintisiz enerji temin edilmesi.

 

 

2. Power Solar Tarımsal Sulama Projesi
Güneş sistemi kapasitesi
: 2.200 kWp
Güneş panelleri: 8.800 x 250Wp Axitec  paneller
İnverter:: 100 adet 2 kW SMA
Sulanan arazi: 28.000 dönüm
Kurulum yeri: Adıyaman ili, Merkez Doyran Köyü
Kurulum tarihi: Ocak, 2016
Projenin amacı : Adıyaman DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve gerçekleştirilen projenin amacı, kullanılacak olan klasik su pompalama sistemlerinin tükettiği elektriğin güneşten karşılanarak çiftçiye herhangi bir maliyet getirmemesi. Doyraz Köyü sakinleri, sulama maliyetlerini karşılayamadıkları için geçtiğimiz yıllarda tarım faaliyetlerinden uzaklaşarak, civar illerde işçi olarak çalışmaya başlamışlar. 28 dönüm arazideki 2 adet trafoya verilen güneş elektriği sayesinde, gündüz sulama amaçlı tüketilecek olan enerjinin 2.200 kWp kadarı çiftçilere bedavaya getirilmiş olacak. Hedef, yöre insanının toprağına dönerek tarım yapmaya devam etmesi. Sistem aynı zamanda devlete ait en büyük PV projesi olma özelliği de taşıyor.

alternatif-enerji-adıyaman

Bu projelerin artması ve ülkemizin her ilinde dünyaya örnek uygulamalar olması umuduyla…

Solar sulama hakkında detaylı bilgi için lütfen Solar Sulama Dosyamızı inceleyiniz.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Sanayide Enerji Verimliliği Uygulamalarıyla Enerjiniz Enve İle Kontrol Altında!

Türk sanayisi ağırlıklı olarak emek ve enerji yoğun alanlarda varlık göstermeye çalışmaktadır. Mevcut sektörel kompozisyonumuz, sektörlere göre enerji maliyet oranları, sektörlere göre ihracatımız incelediğinde enerji verimliliğinin Türk sanayi sektörlerinin ayakta

HABERLER 0 Comments

Şarap İmalatında Biyogaz Gücü Kulllanılıyor

VSPT Grup, üzüm hasatı sırasında oluşan atıklarla çalışan Yeni Viña San Pedro biyogaz tesisini Maule Bölgesi’nde açtı. Şilili şarap imalatçısı VSPT Grup, üzüm hasatı sırasında oluşan atıklarla çalışan Yeni Viña

Güneş EnerjisiB 0 Comments

ABD’de Güneş Enerjisi Kullanımı Artıyor

Amerika Birleşik Devletleri güneş enerjisi pazarının bu yıl yüzde 50 büyüyeceği tahmin ediliyor. Amerika’da birçok kamu kuruluşunun fosil enerjilerden alternatif enerjiye geçmesinin yanı sıra alternatif enerjinin özel yerleşim yerlerinde de

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply