Güneş Enerjili Sistemle Mezrada Şebeke Suyu Akışı

Güneş Enerjili Sistemle Mezrada Şebeke Suyu Akışı

Elazığ’da, İl Özel İdaresi ve Köylere Hizmet Götürme Birliğince yürütülen çalışma kapsamında, merkeze bağlı Gözebaşı köyü Yeşilyurt mezrasındaki 15 ev ve 3 ahırın su ihtiyacı, güneş enerjili sistemle karşılanıyor.

gunes-paneliİl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güneşten elde edilen enerjiyle çalışan sistemin istenilen her yere uygulanabileceğini söyledi.

Sistemi, pilot bölge olarak belirlenen merkeze bağlı Gözebaşı köyü Yeşilyurt mezrasına kurduklarını belirten Bilginoğlu, güneş enerjisiyle çalışan sistem sayesinde bölgeye su vermeye başladıklarını dile getirdi.

Sistemin ülke için önemli olduğunu vurgulayan Bilginoğlu, “Biz bu pilot bölgeyi seçerken ilk yapım maliyetimiz 115 bin lira civarındaydı. Dolayısıyla bir mukayese yaptık, daha ucuz bir hale getirmek için bu pilot sistemi uygulattık. Bu sistemle artık elektrik gideri oluşturmadan, tabiatın bahşettiği bu güneşten elde edilecek enerjiyle insanlara su içme imkanı sağlayacağız. Bu sistemle kısmen de olsa enerjide dışa bağımlılığın önüne geçerek insanımıza hizmet etmenin sevincini yaşıyoruz” diye konuştu.

Sistemin kuran yüklenici firmanın yetkilisi Hayrettin Can ise güneş enerjisinin Türkiye’de sulama ve şebeke suyu sistemlerinde kullanıldığını söyledi.

Bu sistemlerde genellikle solar pompa kullanıldığını ifade eden Can, geliştirdikleri sistemde ise solar pompanın piyasada zor bulunması nedeniyle standart, 3 fazlı sanayi elektriğiyle çalışan dalgıç pompa denediklerini ve olumlu sonuçlar aldıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Buraya 700 metre uzaklıkta ve 70 metre yükseklikte olan su depomuz var ve biz suyu burada 60 metre aşağıdan alıp 70 metre yükseklikteki su deposuna pompalıyoruz. Su oradan da köyün belli bir kısmına gidiyor. Sistemin bir başka özelliği ise kurulan akıllı telsiz uygulamasıyla herhangi bir kişiye ihtiyaç olmadan kendiliğinden bütün veriler kayıt altına alınıyor. Örneğin gece saatlerinde depoda su bittiği zaman, biz sistemi çalıştırabiliyoruz. Gördüğünüz gibi burada akülerimiz var. Ürettiğimiz enerjinin belirli bir kısmını akülere depoladığımız için gece su bittiği zaman rahatlıkla çalıştırabiliyoruz.”

Can, uygulanan pilot çalışma kapsamında saatte 7-8 ton su pompalanabildiğini, 15 ev ve 3 ahırın su ihtiyacının karşılandığını belirtti.

Kaynak: AA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Google’dan Güneş Enerjisine 300 Milyon Dolar

Dünya petrol ekonomisinin sonuna doğru yaklaşırken, güneş enerjisi sistemleri üreten Solar City şirketi Google’dan 300 milyon dolar yatırım aldı. Dünyaca ünlü kuruluşların yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelmesi, sektörün geleceği için önemli ipuçları

HABERLER 0 Comments

MTA 19 Ruhsatlı Jeotermal Alanının İhalesini Yapacak

ANKARA – Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, 19 ruhsatlı jeotermal alanın ihalesini yapacak. İhale edilecek alanlar için belirlenen geçici teminat tutarları ise 15 bin dolar ile 40 bin

HABERLER 0 Comments

İnogen Güneş Enerjisi Alanındaki Çalışmalarını Sürdürüyor

Inogen Genel Müdürü Dr. Müh. Ali Murat Soydan, güneş enerjisi alanında yatırımcı, EPC ve konstrüksiyon üreticisi olarak çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Yenilenebilir ve alternatif enerji kaynaklarına yatırımlar yapan Inogen, Türkiye’nin elektrik