“Güneş Enerji Santrallerinin Performans Kayıplarında Baş Aktör Kalitesiz Ürünler”

“Güneş Enerji Santrallerinin Performans Kayıplarında Baş Aktör Kalitesiz Ürünler”

GÜNDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Solarturk Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk: “Güneş enerjisi santrallerinde sistem hataları ve performans kayıplarının tespit edilmesinde, başta kalitesiz ürünlerin kullanılması olmak üzere, planlama ve proje hataları ile niteliksiz personel çalıştırma faktörlerinin rol oynuyor.”

GÜNDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Solarturk Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk, geçtiğimiz günlerde yayınlanan TÜV Rheinland’ın her üç güneş enerjisi santralinden (GES) birinde sistem hataları ve performans kayıpları tespit etmesiyle ilgili haber üzerine görüşlerini paylaştı.

Özberk, TÜV Rheinland’ın gerçekleştirdiği araştırmada denetim yapılan santrallerin yüzde 60’ının Almanya’da yüzde 30’unun Avrupa’nın diğer ülkelerinde, yüzde 10’ununsa dünyadaki diğer ülkelerde bulunduğunu aktardı. Özberk, denetim yapılan santrallerin yüzde 30’unda sistem hataları ve performans kayıpları tespit edildiğini belirtti. Özberk, “Güneş enerjisi santrallerinde sistem hataları ve performans kayıplarının tespit edilmesinde, kalitesiz ürünlerin kullanılması, planlama ve proje hataları ile niteliksiz personel çalıştırma faktörlerinin rol oynuyor” dedi.

“Türkiye’de de sıkıntılar yaşanıyor”

Özberk, Türkiye’de faaliyet gösteren güneş enerjisi santrallerinde de kalitesiz paneller, ucuz inverter kullanımı, planlama ve projelendirme hataları nedeniyle, niteliksiz personel çalıştırma ve deneyim eksikliği nedeniyle çok büyük sıkıntı yaşanmaya başladığını belirtti.

Yatırımcıların yüksek verim alabilmeleri için kaliteli ürün kullanımına yönelmeleri, güçlü, sertifikasyon sahibi ve TSE tarafından denetlenen EPC firmalarıyla çalışmaları gerektiğine işaret eden Özberk, “GÜNDER olarak amacımız, üretim aşamasında yatırımcıyı korumaktır. Türkiye’de yatırımcıyı korumak adına, santrallerin sistem hataları ve performans kayıplarını üretim aşamasında anlık olarak gerçekleştirecek bir kuruluş yok. GÜNDER olarak, bu çerçevede, bir sertifikasyon kuruluşuyla, TSE’nin de içinde bulunduğu bir organizasyonla 150-200 bin Euro’luk bir cihaz alımı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu ve bu tür haberlerin yatırımcıların kaliteli ürünlere ve doğru mühendislik firmalarına yönelmelerinin önemine bir kez daha işaret ettiğini belirtti.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Dağıtım 0 Comments

Apple Şimdi de Rüzgar Enerjisine Yatırım Yapıyor

Ünlü teknoloji şirketi Apple’ın daha önce güneş enerjisine yaptığı yatırımları sizlerle paylaşmıştık (anımsamak için tıklayınız). Şirket CEO’su Tim Cook’un geçtiğimiz sene vermiş olduğu “Çin’deki fabrikalarında kullanılan tüm enerjinin %100’ünü yenilenebilir

HABERLER

Apple Tesla’yı Satın Alır mı?

Apple İcra Kurulu Başkanı Tim Cook, firmanın son zamanlardaki icraatları hakkında samimi itiraflarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde, Apple’ın, elektrikli otomobil üreticisi Tesla’yı satın almaya niyetlendiğini duyurmuştuk. Konuyla ilgili resmi açıklama, Büyük

HABERLER

Bir Dünya Rekoru da Güneş Enerjisi Verimliliğinden

UNSW (University of New South Wales) araştırmacıları, güneş enerjisinden yüzde 40 ‘ın üzerinde verim elde etmeyi başararak bir rekora imza attı. Enerji verimliliği ile güneş enerjisi aralarında doğrudan ilişki olmayan