“Güneş Enerji Santrallerinin Performans Kayıplarında Baş Aktör Kalitesiz Ürünler”

“Güneş Enerji Santrallerinin Performans Kayıplarında Baş Aktör Kalitesiz Ürünler”

GÜNDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Solarturk Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk: “Güneş enerjisi santrallerinde sistem hataları ve performans kayıplarının tespit edilmesinde, başta kalitesiz ürünlerin kullanılması olmak üzere, planlama ve proje hataları ile niteliksiz personel çalıştırma faktörlerinin rol oynuyor.”

GÜNDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Solarturk Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk, geçtiğimiz günlerde yayınlanan TÜV Rheinland’ın her üç güneş enerjisi santralinden (GES) birinde sistem hataları ve performans kayıpları tespit etmesiyle ilgili haber üzerine görüşlerini paylaştı.

Özberk, TÜV Rheinland’ın gerçekleştirdiği araştırmada denetim yapılan santrallerin yüzde 60’ının Almanya’da yüzde 30’unun Avrupa’nın diğer ülkelerinde, yüzde 10’ununsa dünyadaki diğer ülkelerde bulunduğunu aktardı. Özberk, denetim yapılan santrallerin yüzde 30’unda sistem hataları ve performans kayıpları tespit edildiğini belirtti. Özberk, “Güneş enerjisi santrallerinde sistem hataları ve performans kayıplarının tespit edilmesinde, kalitesiz ürünlerin kullanılması, planlama ve proje hataları ile niteliksiz personel çalıştırma faktörlerinin rol oynuyor” dedi.

“Türkiye’de de sıkıntılar yaşanıyor”

Özberk, Türkiye’de faaliyet gösteren güneş enerjisi santrallerinde de kalitesiz paneller, ucuz inverter kullanımı, planlama ve projelendirme hataları nedeniyle, niteliksiz personel çalıştırma ve deneyim eksikliği nedeniyle çok büyük sıkıntı yaşanmaya başladığını belirtti.

Yatırımcıların yüksek verim alabilmeleri için kaliteli ürün kullanımına yönelmeleri, güçlü, sertifikasyon sahibi ve TSE tarafından denetlenen EPC firmalarıyla çalışmaları gerektiğine işaret eden Özberk, “GÜNDER olarak amacımız, üretim aşamasında yatırımcıyı korumaktır. Türkiye’de yatırımcıyı korumak adına, santrallerin sistem hataları ve performans kayıplarını üretim aşamasında anlık olarak gerçekleştirecek bir kuruluş yok. GÜNDER olarak, bu çerçevede, bir sertifikasyon kuruluşuyla, TSE’nin de içinde bulunduğu bir organizasyonla 150-200 bin Euro’luk bir cihaz alımı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu ve bu tür haberlerin yatırımcıların kaliteli ürünlere ve doğru mühendislik firmalarına yönelmelerinin önemine bir kez daha işaret ettiğini belirtti.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi

Diyarbakır’a İçme Suyu İçin Güneş Enerjisi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sümerpark ile otobüs terminalinin ardından üçüncü Güneş Enerji Santrali’ni (GES) DİSKİ binası ve İçme Suyu Deposu’nda kuracak. Projeyle hem yenilenebilir enerji konusunda farkındalık oluşturulacak… Büyükşehir Belediyeleri, güneş

Şirket Haberleri

D-Enerji’den Güneş Enerjisine 100 Milyon Liralık Yatırım

Doğanlar Yatırım Holding Enerji Grubu Başkanı İlhan Doğan, lisans hakkı aldıkları son 2 proje ile toplam 100 milyon liralık yatırım yapacaklarını söyledi. Güneş enerjisi özellikle uluslararası çaptaki kuruluşlar için önemli

HABERLER 0 Comments

Serkan Özkök:”LED Aydınlatma İle Yılda 540 Milyon Ağaca Denk CO2 Salınımı Engellenebilir”

İSTANBUL – Türkiye’de yeni bir sektör olan LED aydınlatmaya Cree ile attıkları ortaklık adımıyla giriş yapan Vestel’in LED Aydınlatma Satış ve Pazarlama Genel Müdürü Serkan Özkök, kısa sürede Manisa’da bulunan