Güneş Elektriğine 496 Şirket Başvuru Yaptı

Güneş Elektriğine 496 Şirket Başvuru Yaptı

Güneş enerjisinden elektrik üretimi için EPDK’ya rekor başvuru geldi. 600 MW’lık üretim lisansı için yerli ve yabancı toplam 496 şirket 8900 MW’lık başvuru yaptı.

ae_gunes_elektrik_lisans_epdk_basvuruGüneş enerjisinden elektrik üretimi için lisans başvuruları tamamlandı. 10-14 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen başvurular yerli ve yabancı yatırımcılar büyük ilgi gösterdi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) tahsis edeceği 600 MW için 8900 MW’lık rekor başvuru geldi.

Fiba, Enerjisa, Zorlu, Aksa, Çalık, Bereket, Boydak gibi devlerin yanı sıra İspanyol, İtalyan, İngiliz ve Alman şirketleri de lisans için Üst Kurul’un kapısını çaldı. EPDK kaynaklarının verdiği bilgilere göre toplam 496 şirket güneş enerjisinden elektrik üretimi için izin başvurusu yaptı. Başvurular Konya, Van, Ağrı, Antalya, Karaman, Mersin ve Kayseri şehirlerinde yoğunlaştı.

Yerli üretime teşvik

EPDK Başkanı Hasan Köktaş, “Beklediğimiz ve hazırlandığımız gibi çok yoğun bir başvuru ile karşılaştık. Güneş başvuruları için özellikle son iki günde yüzlerce kişi elinde kalın dosyalarla kurumumuza akın etti” dedi ve ekledi: “Kurum personelimiz yatırımcının mağdur olmaması ve eksikliklerini tamamlaması için gece ikilere kadar mesai yaptı. Başvuruları tamamen elektronik ortama taşıdık, şirketler verdiğimiz barkot numaraları ile internet sitemizden takip edebiliyorlar”

Köktaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu başvurular ülkemiz güneşinden elektrik üretimi için çok büyük bir adımdır. Bu yatırımlarda 13.3 dolar cent olan alım garantisi tamamen yerli ekipman kullanılması halinde 22-22 sentlere kadar çıkıyor”

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nda“termik, hidroelektrik, rüzgâr ve güneşte 5 yılda yerli teknolojiye geçilmesi, 2023’e kadar enerjiye yapacağı yaklaşık 130 milyar dolarlık yatırımın, yüzde 80’inin yerli teknolojiler kullanılarak gerçekleştirilmesi” hedeflendi. Bunun için üniversitelerin, sanayinin, kamu kurumlarının enerji alanına ve enerjinin alt dallarındaki Ar-Ge konularına odaklanmasının Türkiye için çok hayati önem taşıdığı vurgulandı.

ÇATIDA GÜNEŞ ÜRETİMİ 4 KAT ARTACAK

Lisanssız Elektrik Üreticileri Derneği Başkanı Yalçın Kıroğlu, “Halen 250 MW olan toplam kurulu gücün yılsonuna 1000 MW’e ulaşmasını bekliyoruz” dedi. 2015 sonuna kadar Türkiye’de lisanssız elektrik üretiminin 5000 MW’a ulaşmasını beklediklerini söyleyen Kıroğlu, “ Bunun 3000 MW’nın güneşten, 2000 MW’nın rüzgârdan geleceğini tahmin ediyoruz. Benim edindiğim intiba bunun 2 milyar euroluk bölümünün yabancı yatırımcılar tarafından karşılanabileceği yönünde. Geriye kalan 3 milyar euroluk bölümü de Türk bankalarından karşılanacaktır” diye konuştu. Kıroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle ABD ve Avrupa’dan güneş enerjisi alanında çok ciddi bir ilgi var. Ürün ve ekipman satmanın yanı sıra özellikle üretim konusunda çok ciddi bir alaka var. Türkiye’de henüz hayata geçmeyen elektrik satış sözleşmeleri de yakın dönemde gündeme gelecek. Örneğin sizin bir fabrikanız var, bir yatırımcı buraya güçlü bir güneş paneli kuruyor, bir süre işlettikten sonra paneli size devrediyor. Yap-işlet-devre gibi bir model bu.”

Kaynak: Gazete Vatan

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin Enerji Karnesi: Sondan Yedinciyiz

Dünya Ekonomik Forumu tarafından ülkelerin enerji sistemlerinin güçlü ve zayıf yönlerinin ekonomik, çevresel ve enerji güvenliği perspektifinden entegre bir yaklaşımla ölçüldüğü ‘Küresel Enerji Mimarisi Performans İndeksi 2013 Raporu’ yayınlandı. Rapor,

Enerji Verimliliği 0 Comments

Enerjisa’ya KSS Stevie Ödülü

Enerjisa, Stevie Ödülleri’nde bu yıl “Avrupa Yılın Sosyal Sorumluluk Programı” kategorisinde Gümüş Stevie Ödülü’ne layık görüldü. Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Murat Pınar, “Enerjisa’nın Enerjik Gönüllülerinin desteği ile 440 okulda

HABERLER

Petrolde Su ve Bitki ile %30 Tasarruf Sağlayan Teknoloji Türkiye’de

Petrol ve türevi yakıtlarda kullanılan, çevreci ve daha ekonomik biyoyakıt katkı maddeleri geliştiren Bionas, 31 ülkenin ardından Türkiye pazarına girdi. Türkiye’yi, bölgenin merkezi haline getirmeyi hedefleyen Bionas, Türkiye’de depolama tesisi