GÜN IŞIĞI İLE AYDINLATMA NE FAYDA SAĞLAR?

GÜN IŞIĞI İLE AYDINLATMA NE FAYDA SAĞLAR?

Aydınlatmada doğal gün ışığının tüpler vasıtası ile iç mekanlara taşınmasını sağlayan Gün Işığı Aydınlatma sistemlerinin bazı yararlarını sıralayalım:

1) Üretkenlik: Günışığı çalışan bir insanın üretkenliğinde %6 – 16 arasında artış sağlamaktadır. İş kalitesinin artmasına sebep olurken, işyerinde bulunmama oranını düşürür.

2) Öğrenci performansı artışı:  Günışığının öğrenci performansında ise yüksek miktarda artış sağladığı gözlemlenmiştir. USA’da 3 eyalette 21.000 öğrenci üzerinde yapılan teste göre, öğrencilerin %20sinin Matematik testlerinde, %26sının ise Okuma testlerinde başarısının yükseldiği tespit edilmiştir.

3) Çalışanların sağlığı: Pencere kenarında gün boyunca gün ışığından yararlanarak çalışan işçilerde %20 oranında daha az rahatsızlıklara rastlanmaktadır. Bu durum da sağlık hizmetleri için gereksiz ve yüksek maliyetli masraftan kurtarır.

4) Binaların Olumsuz Çevresel Etkilerinin Azaltılması: Gün Işığı ile yapılan aydınlatmalarda, aydınlatılan mekanlarda ısınma sorunuyla karşılaşılmamaktadır. Ayrıca yapay aydınlatma sistemlerinin kullanımı sırasında termik santrallerde tüketilen enerji ve sebep olduğu karbondioksit üretimi indirgenmiş olur. Çevre kirliliğinde azalma meydana gelir.

5) Enerji Tasarrufu : Türkiye’de yıllık enerji tüketiminin yaklaşık %40’ından fazlası aydınlatma için kullanılmaktadir. Doğal aydınlatma kullanımı ise bu miktarı gözle görülür bir şekilde azaltmaktadır. Ofis, depo vb gibi işyerlerinin aydınlatma amaçlı enerji harcamalarında %97’ye varan oranlarda tasarruf sağlar. Ayrıca günışığının en verimli olduğu 11.00-16.00 saatlerinde, aynı zamanda enerji kullanım ihtiyacının en fazla olması, doğal aydınlatmada verimin artmasına ve yapay aydınlatma ihtiyacının en aza indirgenmesine katkıda bulunur.

                      

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

alternatif ipucu

İpucu1: Endüstriyel Aydınlatmada %80’e Varan Tasarruf Mümkün

Endüstriyel aydınlatmada %80’e varan tasarruf mümkün Depolarda ve üretim tesislerinde kullanılan 400w (9.000 lümen) halojen armatürlerin yerine,şu anda verimliliği watt başına 150 lümene yaklaşan LED armatürler kullanılabilir. Bu da yaklaşık

alternatif ipucu

İpucu 7: Isı Pompası ile Senede 8.600 TL Tasarruf Etmek !

Sizce Isı Pompası ile Senede 8.600 TL Tasarruf Etmek Mümkün Olabilir mi? Olabilir ve bu senede 31.000 kW daha az enerji sarfiyatına ve ticarethane elektriği kullanılan yerlerde ise 8,600 TL’lik

alternatif ipucu

İpucu 8: Eğer Güneş Enerjisi Fosil Yakıtlar Gibi Devlet Teşviği Alsaydı

Eğer Güneş Enerjisi Tıpkı Fosil Yakıtlar Gibi Devlet Teşviği Alsaydı, Sadece ABD’de Sizce Neler Değişirdi? 1- Amerika’da vergi ödeyen her bir vatandaş 5 yılda devlete Fosil yakıtlar için : 521,73