“Güçlü Güneş Potansiyeli İle Türkiye de Büyümenin Parçası Olacak”

“Güçlü Güneş Potansiyeli İle Türkiye de Büyümenin Parçası Olacak”

Dr. James Watson: “Paris Anlaşması ile beraber güneş sektörünün daha da hızlı büyümeye devam edeceğini tahmin edebiliriz. Güçlü güneş potansiyeli ile Türkiye de bu büyümenin parçası olacak.”

Dünyada güneş enerjisi yatırımlarındaki olağanüstü artış, 2015 yılı itibariyle 50 GW’dan fazla kurulu yeni güç sisteme bağlanmasıyla sürdü. Bu artış çizgisi uzun vadede güneş enerjisinin en önemli enerji kaynakları arasında olacağını gösteriyor.

Türkiye de güneş enerjisi potansiyeli ile önümüzdeki dönemde önemli bir pazar olacağının sinyallerini veriyor. Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak’da bu gerçeğe değinerek, “Sektörümüze liderlik edecek yeni projeler üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesiyle ülkemiz, bölgede üretim üssü haline gelebilir” diye konuşmuştu. (Haber için tıklayın)

Türkiye’de güneş enerjisi kullanımının artırılması amaçlı çalışmalarını sürdüren kuruluşlardan biri olan GÜNDER, kamu kurumlarının yönetici ve personelleri, üniversite öğretim üyeleri, güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteren sanayicilerden ve güneş enerjisi sevdalısı gönüllülerden oluşan Türkiye’nin önemli bir sivil toplum kuruluşu.

GÜNDER, güneş enerjisinin uygulanmasında bilim ve teknolojinin geliştirilmesi, güneş enerjisi konusunda temel ve uygulamalı araştırma ve geliştirmenin özendirilmesi, güneş enerjisi kullanımının yaygınlaştırılması, güneş enerjisi ile ilgili alanlarda eğitimin özendirilmesi amaçları doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Derneğin amaç ve faaliyet alanları kapsamında faaliyet gösteren ve yasal olarak dernek üyeliğine engel bir durumu olmayan tüzel kuruluşlar ve gerçek kişiler, derneğe üye olabiliyor.

Bu doğrultuda, GÜNDER tarafından oluşturulan güneş enerjisi portalı SOLAR.İST kapsamındaki ilk buluşma, “SOLARENA” 30 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleşti.

SOLAR.İST buluşmalarının ilkinde bir araya gelen uzmanlar güneş enerjisi sektöründeki hızlı gelişmeye dikkat çekerken, güneş enerjisi sektörünün iklim değişikliği ile mücadeleden sürdürülebilir ekonomik kalkınmaya kadar birçok alan için anahtar öneme sahip olduğunu vurguladılar.

Güneş enerjisindeki gelişmeler ve teşviklerin etkisinin konuşulduğu buluşmada, SolarPower Europe CEO’su Dr. James Watson, İstanbulKemerburgaz Üniversitesi Ekonomi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sevil Acar ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Makroekonomi Çalışmaları Programı Direktörü Bengisu Özenç, güneş enerjisini, enerji politikalarını ve ekonomik yansımalarını masaya yatırdı.

strong>“Güçlü güneş potansiyeli ile Türkiye de bu büyümenin parçası olacak”

Toplantıda konuşan Dr. James Watson, küresel düzeyde güneş enerjisinin en hızlı büyüyen sektörlerin başında geldiğini belirterek, 2004 yılında 3 GW dolaylarında olan toplam kurulu kapasite 2015 sonu itibariyle 228 GW’ı aştığını ve sadece 2015 yılı itibariyle 50 GW’dan fazla kurulu yeni güç sisteme bağlandığını söyledi. Dr. James Watson bu durumu bir devrim olarak nitelerken, “Paris Anlaşması ile beraber güneş sektörünün daha da hızlı büyümeye devam edeceğini tahmin edebiliriz. Güçlü güneş potansiyeli ile Türkiye de bu büyümenin parçası olacak. Güneş enerjisinin gelişiminde ülke politikalarındaki dengeli ve tutarlı sürdürülebilirlik, satın alım garantileri ile destekler pozitif etkiliyor. Şebekeye ve alt yapı yatırımlarına olumlu etkisi olan yerinde üretim ve tüketim de depolama teknolojileri ile birlikte artış eğiliminde” şeklinde açıklama yaptı.

GÜNDER Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar, GÜNDER’in güneş enerjisi sektörüne yeni değerler kazandırmaya devam ettiğini, SOLAR.İST ve buluşmaları SOLARENA’nın da yeni değerlerimiz arasında olduğunu söyledi. Bayraktar sözlerinin devamında tüm sektör paydaşlarına doğru ve yenilikçi bilgilerin, önemli gelişmelerin hızlı ve güncel olarak paylaşılmasını ve evrensel bilginin yaygınlaştırılarak güneş enerjisinde toplumsal farkındalık yaratılmasını hedefleyen SOLAR.İST ve güneş enerjisi sektöründe düşüncelerin paylaşılacağı ve gündemin tartışılacağı platform olma özelliğini taşıyacak SOLARENA ile sektörel konuları gündeme taşımayı, güneş enerjisi sektörünün sağlıklı gelişimine yönelik fikir üretmede etkin bilgi sunabilmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Türkiye’deki güneş sektörünün gelişiminin diğer ülkelere nazaran daha yavaş ilerlediğini belirten Doç.Dr. Sevil Acar ise Türkiye’de kömür için verilen desteklerin yüksekliğine dikkat çekti. Açıklamasında, yaptıkları çalışma sonucunda 2013 yılında yalnızca doğrudan maddi kaynak yolu ile kömür için 730 milyon dolarlık teşvik verildiğini hesapladıklarını, bununla birlikte hesaplanamayan kalemler ve dolaylı destekler ile bu rakamın çok daha yüksek olduğuna dikkat çekti. Doç. Dr. Acar çalışmalarının Türkiye’nin kömür kullanımının teşviği için harcadığından çok daha düşük bir bütçeyi güneş enerjisi gibi sürdürülebilir kaynaklara harcaması halinde, sürdürülebilir kalkınma prensiplerine uygun gerekli alt yapı ve fırsatları hayata geçirebileceğini ve karbon salımlarını azaltabileceğini gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Güneş enerjisinin temiz bir alternatif olmasının yanında, sanayi üretimi açısından da yarattığı katma değere değinen Bengisu Özenç ise “Ekonomik kaynakların hem temiz hem de yerli enerji kaynaklarına yönlendirmenin bir alternatif olarak aktarılmasının üreteceği katma değer, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına büyük katkı sağlar. Güneş enerjisi aynı zamanda, hem Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadelesi hem de AB mevzuatına uyumu için önemli bir role sahip. Güneş enerjisini verimli ve etkin kullanmak amacıyla ARGE ve yenilikçilik alanında çalışmalarımızı yoğunlaştırmalıyız. Ülkemizin büyümesi için yeni modeller gerekmekte ve ihracatta yüksek teknolojili ürünlerin payını artırmalıyız. Hızla gelişmekte olan güneş enerjisi sanayii ve güneş enerjisi ülkemiz için önemli bir kaldıraçtır.” dedi.

Güneş enerjisi sektörü eski ve kirli teknolojiler olan fosil yakıtlara karşı önemli bir alternatif olarak her geçen gün daha da büyüyor. Son yıllarda özellikle kurulum ve işletme maliyetlerindeki düşüşler, Paris İklim Zirvesi sonrası piyasalarda yaşanan gelişmeler ve beklentiler ile beraber güneş enerjisi sektörünün Türkiye’nin kalkınması için önemli bir araç olabileceği görülüyor. Dünyadaki gelişmeler ışığında, Türkiye’nin özellikle fosil yakıtlara olan bağımlılığının azaltılması ve sürdürülebilir ekonomik kalkınma için güneş enerjisi sektörünün gelişimi hayati öneme sahip.

GÜNDER, güneş enerjisindeki gelişmeleri daha etkin bir biçimde kamuoyu ile paylaşmak için dünyanın ilk İstanbul (.ist) alan uzantılı web sitesi SOLAR.İST’i yayına aldı. SOLAR.İST buluşmaları olan SOLARENA ise, bu yeni bilgi ve paylaşım platformunun etkinliklerinden biri olarak düzenlenmeye devam edecek.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Vakıfbank “KOBİ Enerji Verimliliği Projesi”nin İlk Kredisini Verdi

 Dünya Bankası “KOBİ Enerji Verimliliği Projesi’ kapsamında ilk kredi VakıfBank’tan geldi. VakıfBank, ‘Dünya Bankası KOBİ Enerji Verimliliği Projesi’ kapsamında ilk kredi kullandıran banka oldu. İlk kredi, Konya’da imalat sektöründe faaliyet

Mevzuat

Elektrik Enerjisi Üretimine Yönelik Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanlarının Belirlenmesi Yönetmeliği Yayınlandı

” ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİMİNE YÖNELİK YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAK ALANLARININ BELİRLENMESİ, DERECELENDİRİLMESİ, KORUNMASI VE KULLANILMASINA İLİŞKİN USUL VE ESASLARA DAİR YÖNETMELİK” yayınlandı. Detaylar için tıklayınız.

HABERLER

Amazon Yerlilerinin Hidroelektrik Tepkisi

Altamira’ya yakın Vitoria do Xingu’da inşa edilecek hidroelektrik santral Amazon yerlilerinin tepkisine neden oldu. Farklı kabilelerden üyeler, bu ay iki kez santral karşıtı eylem düzenledi. Amazon yerlileri hidroelektrik santrala karşı…

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply