Greeneco Enerji,Yenilenebilir Enerji Üretimine Başladı

Greeneco Enerji,Yenilenebilir Enerji Üretimine Başladı

Saray Holding ve Acarsan Holding ortaklığıyla 2012 yılında kurulan Greeneco Enerji Elektrik Üretim A.Ş. Denizli-Sarayköy-Tekke bölgesinde 2 bin 250 hektar alanda 110 milyon dolarlık proje yatırımı ile Mart 2016 itibarıyla resmi jeotermal enerji üretimine başladı.

Saray Holding ve Acarsan Holding ortaklığıyla 2012 yılında kurulan Greeneco Enerji Elektrik Üretim A.Ş. Denizli-Sarayköy-Tekke bölgesinde 2 bin 250 hektar alanda gerçekleştirdiği 110 milyon dolarlık proje yatırımı ile tamamladığı santral montajları ve deneme üretimlerinin ardından Mart 2016 itibarıyla resmi jeotermal enerji üretimine başladı.

İthal girdiye ihtiyaç duymaksızın, çevreci, yerli ve yenilenebilir kaynaklar ile elektrik üretebilen Greeneco Enerji; yeni üretime başlayan santrali ile Türkiye’nin enerji üretim hedeflerine katkı sunmaya başladı. Santral, ülkemizde yerli türbin üretilmesine olanak sağlayan ve aynı zamanda ilk yerli türbin kullanan jeotermal elektrik santrali olma özelliğine de sahip. Denizli–Sarayköy-Tekke jeotermal projesi ile amaçlarının yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları ile sürdürülebilir, ekonomik, temiz, insanlığa faydalı, çevreye saygılı, adı gibi “Green-Yeşil” enerji üretmek olduğunu vurgulayan Greeneco Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Özdağ, “Sahamızda toplam 60 MWe’lik bir kurulu güce ulaşmayı planlıyoruz. İlk etapta 2 üniteden oluşan 25,6 MWe gücündeki ilk santralimizin kurulumunun ardından üretimi başlattık. Bu santralimizde yıllık 200.000.000 KWh elektrik enerjisi üretilecek. 2. etap yatırımımızla ilgili mühendislik çalışmalarımız da hızla devam ediyor. 2. etap yatırımımızın 2019 yılında tamamlanması ile 240 Milyon Dolarlık bir yatırım değerine ulaşarak, 60 MWe kurulu güç ile yıllık 540.000.000 KWh üretim kapasitesine ulaşmayı planlıyoruz. Yatırımlarımız Türkiye genelinde sanayicilerin de dikkatini çekiyor. Bu başarılarımızdan dolayı Denizli Ekonomisinin Aktörleri Ödülleri’nde “Yılın En Büyük Yeni Yatırımı” ödülüne layık görüldük.”

“Projemiz ile ayrıca, yıllık yaklaşık 125 milyon m2 doğalgaz ithalatının önüne geçilmesini ve ülkemiz doğalgaz ithalatının 45 Milyon Dolar düşürülerek cari açığımızın azaltılmasına olumlu katkı sağlamayı hedefliyoruz. Greeneco Enerji olarak projemiz, fosil yakıt kullanımını azaltacak ve cari açığın kapanmasına katkı verecek önemli projelerden biri” dedi.

Greeneco jeotermal santrali projesinin ana danışmanlıklarını; Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, GeologicaI Inc. California USA ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü gerçekleştiriyor.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Allison Donanımlı CNG Kamyonlar, Organik Atık ile Çalışıyor

Berliner Stadreinigung (BSR) filosunda bulunan 150 adet Allison donanımlı Mercedes-Benz Econic atık toplama kamyonu, daha da çevre dostu olarak şimdi kendi ürettiği belediye Biyo Doğal Gaz ile çalışıyor. Berliner Stadreinigung

Enerji Verimliliği

“Sürdürülebilirlikte En Önemli Çıkış Yolu Enerji Verimliliği”

Schneider Electric Türkiye Ülke Başkanı Bora Tuncer: “Bugün Türkiye, enerjide yüzde 70 oranında dışa bağımlı ve bu durum, cari açığın da en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Yıllık enerji talebimiz,

HABERLER

Jeotermal Yatırımcılarına Aydın’dan Çağrı Var

Türkiye’nin tarım deposu Aydın, dünyada tüketilen incirin yüzde 75’ini üretiyor. Türkiye’nin turizm hamlesinin başladığı Kuşadası da dahil il, açık hava müzesi gibi. Jeotermal ve turizmin birarada olacağı yapılanma ile Aydın’ın

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply