Greeneco Enerji’den 1 Milyar Kwh Üretim Kapasitesi

Greeneco Enerji’den 1 Milyar Kwh Üretim Kapasitesi

Greeneco Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Özdağ: “Türkiye çapında yıllık 1 milyar Kwh üretim kapasitesinde karma elektrik enerjisi üretim portföyü kuruyoruz”

Saray Holding ve Acarsan Holding ortaklığıyla 2012 yılında kurulan Greeneco Enerji Elektrik Üretim A.Ş.; daha temiz, daha yaşanabilir bir dünya hedefiyle çevre dostu jeotermal enerji üretimine başladı. Türkiye’nin artan enerji ihtiyacına çözüm olacak 110 milyon dolarlık proje yatırımının ise yüzde 80’i tamamlandı. İthal girdiye ihtiyaç duymaksızın; çevreci, yerli ve yenilenebilir kaynaklar ile elektrik üretebilen Greeneco Enerji, Şubat ayında deneme üretimine başladı.

İlk yerli türbin kullanan santral

Türkiye’nin elektrik ve ısı ihtiyaçları çerçevesinde önemli tasarruflar gerçekleştirmeyi amaçladıklarını anlatan Greeneco Enerji Elektrik Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Özdağ; lisanslandırılmış ve lisans aşamasında olan RES, JES ve GES tipi çevreci enerji üretim çeşitleriyle Türkiye çapında yıllık 1 milyar Kwh üretim kapasitesinde karma elektrik enerji üretim portföyü kurmayı hedeflediklerini söyledi.

Yatırıma 2012 yılında başladıklarını, şu an santral montajını tamamladıklarını ve testlere başladıklarını belirten Kamil Özdağ, “Santralin ikinci ünite ile beraber 25,6 MWe’lik kurulu gücünün tamamını Ekim 2016’da devreye almayı hedefliyoruz. Sondaj ve rezervuar süreci sonuçlandırılmış, mühendislik ve tedarik süreçleri tamamlanan projemizde bu ay içinde deneme üretimi gerçekleşecek olup santral kabulü yapılacak. 2. ünitenin de montaj ve kurulum çalışmaları hızla devam ediyor” dedi.

Özdağ, ayrıca santral alım sözleşmesi ile ülkemizde yerli türbin üretilmesine olanak sağlayarak, ilk yerli türbin kullanan jeotermal elektrik santrali olma özelliğini de taşıdıklarını ifade etti.

Greeneco Enerji yatırımının; Denizli-Sarayköy-Tekke bölgesinde 2 bin 250 hektar alanda kurulu olduğundan söz eden Kamil Özdağ şöyle konuştu: “Sahamızda toplam 60 MWe’lik bir kurulu güce ulaşmayı planlıyoruz. İlk etapta 2 üniteden oluşan 25,6 MWe gücündeki ilk santralimizin kurulumunu başlattık. Bu santralimizde yıllık 200.000.000 KWh elektrik enerjisi üretilecek. 2. etap yatırımımızla ilgili mühendislik çalışmalarımız da hızla devam ediyor. 2. etap yatırımımızın 2019 yılında tamamlanması ile 240 Milyon Dolarlık bir yatırım değerine ulaşarak, 60 MWe kurulu güç ile yıllık 540.000.000 KWh üretim kapasitesine ulaşmayı planlıyoruz.”

Amaçlarının; yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları ile sürdürülebilir, ucuz, temiz ve insanlık için de bir o kadar çevreye saygılı, adı gibi “Green” enerji üretmek olduğunu vurgulayan Özdağ, “2016 Ekim ayı itibariyle yıllık 200.000.000 Kwh’lık üretim kapasitesine ulaşacağız” diye konuştu.

Doğalgaz ithalatı düşürülecek

Saray Holding olarak tüm grup şirketlerinde gerek üretimlerde gerekse iş modellerinde sürdürülebilirliği ön planda tuttuklarını anlatan Greeneco Enerji Elektrik Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Özdağ, insana ve çevreye fayda sağlayan yerli, yenilenebilir enerji kaynakları konusunda yaptıkları araştırma ve çalışmalar sonucunda ülkemizdeki potansiyeli de düşünerek jeotermal alanında ilerlemeye karar verdiklerini iletti. Denizli–Sarayköy-Tekke jeotermal projesi tamamlandığında yıllık yaklaşık 125 milyon m2 doğalgaz ithalatının önüne geçileceğini sözlerine ekleyen Kamil Özdağ, “Ülkemiz doğalgaz ithalatının 45 milyon dolar düşürülerek cari açığımızın azaltılmasına olumlu katkı verilmesi hedefleniyor. Greeneco Enerji olarak bu projemiz, fosil yakıt kullanımını azaltacak ve cari açığın kapanmasına katkı verecek önemli projelerden biridir” dedi.

Greeneco jeotermal santrali projesinin ana danışmanlıklarını; Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, GeologicaI Inc. California USA ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü gerçekleştiriyor.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

İzmir’de 10 Bin Konutun Enerjisi Atıksudan Sağlanacak

Yaşar Üniversitesi, kanalizasyon ve atık sulardan enerji elde edilmesini sağlayacak yeni projesi ile TÜBİTAK’tan 380 bin TL destek almaya hak kazandı. İzmir’in günlük 720 bin metreküp atık su potansiyeli proje

HABERLER

Güneş ve Rüzgar Enerjisinde Artış

Rüzgar enerjisinden üretilen elektrik miktarı yüzde 21,4, güneş enerjisinden üretilen elektrik miktarı, yüzde 34,3 artarak  arttı. Dünya genelinde yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrikte güneş ve rüzgarın payı artarken, hidroelektrik santrallerinin payı

İNOVASYON 0 Comments

Renault Ayak İzini Azaltıyor

Renault Grubu, karbon salımlarının azaltılmasına yardımcı olacak endüstriyel çözümlerdeki yatırımlarına hızlandırarak devam ediyor. www.sozcu.com.tr’nin haberine göre, otomotiv firmalarının elektrikli otomobile yatırım yaparak karbon ayak izlerini azaltma çalışmaları sürüyor. Ulaşımda karbon

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply