En Çevreci Markalar 2012

En Çevreci Markalar 2012

Denetim, Vergi, Danışmanlık, Kurumsal Finansman ve Kurumsal Risk alanlarında dünyanın en büyük profesyonel hizmet firmalarından biri olan Deloitte, Interbrand ile “En Çevreci Markalar” raporunu yayınladı.

Rapor, şirketlerin kurumsal çevre uygulamaları ve 2011’in “En İyi Küresel Markaları Raporunu” kullanarak bu uygulamalar ile tüketici algısı arasındaki boşluğu inceliyor. Rapora göre en çevreci şirketlerin ilk üç sırasında Toyota, Johnson & Johnson ve Honda yer alıyor. Listeye yeni giren şirketler arasında ise Nissan, H&M ve UBS bulunuyor.

Sürdürebilirlik girişimlerinin öne çıktığı raporda,  küresel pazarda bu tarz uygulamaların yapılması için çevreci iş kurma hedefiyle ilerlendiği belirtiliyor.  Raporda, dünya sanayisini geliştirmek ve ölçülebilir hale getirmek için sürdürebilirlik performansı ile önlemler alınmasının da altı çiziliyor.

Deloitte Türkiye Sürdürülebilirlik Hizmetleri Sorumlu Ortağı Sibel Çetinkaya, yeşil markaların sürdürülebilirliği hakkında,  “Dünyada iklim değişikliği ve azalan kaynakların durumu ile ilgili olarak gelinen noktada, şirketlerin sürdürülebilirliği, çevresel sürdürülebilirliğe yönelik yaklaşımları ile paralel hale geliyor. Çünkü sürdürülebilirlik stratejisi şirketler için “olursa hoş olur” noktasından “olmak zorunda” noktasına geldi. Türkiye’de de sürdürülebilirlik bir lüks olmaktan çıkıp, firmaların hem pazarlama stratejisi için, hem de büyüme ve karlılıklarını yönetebilmeleri için önemli bir araç olmaya başlıyor. Özellikle enerji ve kaynak maliyetlerinin yüksek olduğu sektörlerde, şirketler etkili ve iyi tasarlanmış sürdürülebilirlik stratejisi ile hem maliyet avantajı sağlayabiliyor, hem de sosyal sorumluluk sergileyebiliyor. Şirketlerin sürdürülebilirlik sağlamaya yönelik çabaları, müşteri nezdinde de karşılık buluyor, müşteri sadakati, marka algısı ve değerini artırıyor. Deloitte ve Interbrand’ın beraber yürüttükleri yeşil markalar araştırması da bunun bir göstergesi.” dedi.

Çetinkaya sözlerine şöyle devam etti: ”Çevreye etkisi oldukça yüksek olan otomotiv sektörünün önde gelen markalarının listenin en üst sıralarında olduğunu görüyoruz. Toyota, Honda, Volkswagen gibi şirketler, sürdürülebilirlik stratejisini kurumsal stratejileri haline getirmiş şirketler olarak, çevre bilincinin müşteri değeri yaratmadaki çok başarılı örneklerini sergiliyorlar. Özellikle emisyon kontrolü, düşük fosil yakıt tüketimi, alternatif temiz yakıt kullanımı gibi unsurlar, konfor ve performans ile başa baş giden unsurlardır. Müşteriler bu unsurlara değer veriyor ve ürün seçimlerinde göz önünde bulunduruyorlar. Tüketici ürünlerinde de benzer bir bilinci görüyoruz: Johnson&Johnson, Loreal, Danone, Pepsi, Coca-Cola, Starbucks gibi markalar gösterdikleri sosyal sorumluluk, üretim süreçlerinde başta elektrik ve su olmak üzere kaynak yönetiminde yaptıkları iyileştirmeler, üretim süreçleri esnasında çevreye verdikleri zararı azaltıcı önlemleri ile müşteriler tarafından yeşil markalar listesinin üst sıralarına taşınıyorlar.”

Çetinkaya ayrıca önümüzdeki dönemde, Türkiye’de sürdürülebilirlik konusunun daha çok gündemde olacağının altını çizerek, orta/uzun vadede hem müşteri tarafından, hem de şirketler tarafından tetiklenen sürdürülebilirlik stratejilerinin dünyada olduğu gibi kurumsal strateji ile iç içe geçeceğini öngördüğünü ifade etti.

2012 Küresel Yeşil Markalar

Marka                        Sıralamadaki değişim                           2012 Aralığı

1  Toyota 0 -2.6
2 Johnson & Johnson +2 3.9
3 Honda +4 -0.4
4 Volkswagen +2 4.2
5 Hewlett-Packard 0 11.7
6 Panasonic +4 16.7
7 Dell +1 8.1
8 Siemens -5 16.9
9  Danone +5 -2.6
10 BMW +2 4.7

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

2025 Yılında Güneş Enerjisi Kömür ve Gazdan Ucuz Olacak

  Avrupa Komisyonu’nun Enerji Birliği planlarını açıklamasına bir gün kala yayımlanan bir araştırmaya göre güneş enerjisi, AB’nin bol güneş alan bölgelerinde 2025 yılında kömür veya doğalgazdan daha ucuz hale gelecek.

HABERLER

Sancak Enerji Güneşevi Enerji Hisselerinin Tamamına Talip

Güneşevi Enerji’nin hisselerinin tamamının Sancak Enerji`ye devri ile ilgili Rekabet Kurulu’na başvuru yapıldı. Güneşevi Enerji’nin hisselerinin tamamının Sancak Enerji`ye devri ile ilgili Rekabet Kurulu’na  başvuru Rekabet Kurulu’nun internet sitesinde yayımlandı.

HABERLER

Batmayan Rüzgar Türbinleri Açık Denizlerde

Yeni nesil, yüzer rüzgâr değirmenleri derin sularda da çalışıyor. İlk modeller Norveç açıklarında test ediliyor. Yüzen rüzgâr değirmenlerinin en gelişmiş modelinin adı “Hywind”. Stuttgart Üniversitesi’nden mühendis Frank Sandner, 2009 yılından

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply