En Çevreci Markalar 2012

En Çevreci Markalar 2012

Denetim, Vergi, Danışmanlık, Kurumsal Finansman ve Kurumsal Risk alanlarında dünyanın en büyük profesyonel hizmet firmalarından biri olan Deloitte, Interbrand ile “En Çevreci Markalar” raporunu yayınladı.

Rapor, şirketlerin kurumsal çevre uygulamaları ve 2011’in “En İyi Küresel Markaları Raporunu” kullanarak bu uygulamalar ile tüketici algısı arasındaki boşluğu inceliyor. Rapora göre en çevreci şirketlerin ilk üç sırasında Toyota, Johnson & Johnson ve Honda yer alıyor. Listeye yeni giren şirketler arasında ise Nissan, H&M ve UBS bulunuyor.

Sürdürebilirlik girişimlerinin öne çıktığı raporda,  küresel pazarda bu tarz uygulamaların yapılması için çevreci iş kurma hedefiyle ilerlendiği belirtiliyor.  Raporda, dünya sanayisini geliştirmek ve ölçülebilir hale getirmek için sürdürebilirlik performansı ile önlemler alınmasının da altı çiziliyor.

Deloitte Türkiye Sürdürülebilirlik Hizmetleri Sorumlu Ortağı Sibel Çetinkaya, yeşil markaların sürdürülebilirliği hakkında,  “Dünyada iklim değişikliği ve azalan kaynakların durumu ile ilgili olarak gelinen noktada, şirketlerin sürdürülebilirliği, çevresel sürdürülebilirliğe yönelik yaklaşımları ile paralel hale geliyor. Çünkü sürdürülebilirlik stratejisi şirketler için “olursa hoş olur” noktasından “olmak zorunda” noktasına geldi. Türkiye’de de sürdürülebilirlik bir lüks olmaktan çıkıp, firmaların hem pazarlama stratejisi için, hem de büyüme ve karlılıklarını yönetebilmeleri için önemli bir araç olmaya başlıyor. Özellikle enerji ve kaynak maliyetlerinin yüksek olduğu sektörlerde, şirketler etkili ve iyi tasarlanmış sürdürülebilirlik stratejisi ile hem maliyet avantajı sağlayabiliyor, hem de sosyal sorumluluk sergileyebiliyor. Şirketlerin sürdürülebilirlik sağlamaya yönelik çabaları, müşteri nezdinde de karşılık buluyor, müşteri sadakati, marka algısı ve değerini artırıyor. Deloitte ve Interbrand’ın beraber yürüttükleri yeşil markalar araştırması da bunun bir göstergesi.” dedi.

Çetinkaya sözlerine şöyle devam etti: ”Çevreye etkisi oldukça yüksek olan otomotiv sektörünün önde gelen markalarının listenin en üst sıralarında olduğunu görüyoruz. Toyota, Honda, Volkswagen gibi şirketler, sürdürülebilirlik stratejisini kurumsal stratejileri haline getirmiş şirketler olarak, çevre bilincinin müşteri değeri yaratmadaki çok başarılı örneklerini sergiliyorlar. Özellikle emisyon kontrolü, düşük fosil yakıt tüketimi, alternatif temiz yakıt kullanımı gibi unsurlar, konfor ve performans ile başa baş giden unsurlardır. Müşteriler bu unsurlara değer veriyor ve ürün seçimlerinde göz önünde bulunduruyorlar. Tüketici ürünlerinde de benzer bir bilinci görüyoruz: Johnson&Johnson, Loreal, Danone, Pepsi, Coca-Cola, Starbucks gibi markalar gösterdikleri sosyal sorumluluk, üretim süreçlerinde başta elektrik ve su olmak üzere kaynak yönetiminde yaptıkları iyileştirmeler, üretim süreçleri esnasında çevreye verdikleri zararı azaltıcı önlemleri ile müşteriler tarafından yeşil markalar listesinin üst sıralarına taşınıyorlar.”

Çetinkaya ayrıca önümüzdeki dönemde, Türkiye’de sürdürülebilirlik konusunun daha çok gündemde olacağının altını çizerek, orta/uzun vadede hem müşteri tarafından, hem de şirketler tarafından tetiklenen sürdürülebilirlik stratejilerinin dünyada olduğu gibi kurumsal strateji ile iç içe geçeceğini öngördüğünü ifade etti.

2012 Küresel Yeşil Markalar

Marka                        Sıralamadaki değişim                           2012 Aralığı

1  Toyota 0 -2.6
2 Johnson & Johnson +2 3.9
3 Honda +4 -0.4
4 Volkswagen +2 4.2
5 Hewlett-Packard 0 11.7
6 Panasonic +4 16.7
7 Dell +1 8.1
8 Siemens -5 16.9
9  Danone +5 -2.6
10 BMW +2 4.7

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Enerji Hanım” Bir Çeyrek Altın Biriktirmeyi Hedefliyor

Odağında  kadınların olduğu, enerji tasarrufuna yönelik sosyal sorumluluk projesi ‘Enerji Hanım’ tanıtıldı. Emine Erdoğan’ın tanıtımını yaptığı projede “enerji toplayarak” kadınların yılda bir çeyrek altın, ülke ekonomisinin ise 4 milyar dolar

Yeşil Binalar 0 Comments

“Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” Yarışması Sonuçlandı

“Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışmasında ödül alan geleceğin genç yaratıcıları 5 Nisan’da düzenlenen törende açıklandı. Enerji sektöründe gençlerin rolü ve önemi her koşulda gündeme getiriliyor. Bu açıdan gençlere yönelik yapılan organizasyonlar

HABERLER

Global Rüzgar Enerjisi Pazarı Dev Anlaşmalarla Hareketleniyor

Alstom Yenilenebilir Enerji şirketi, Bahia eyaletindeki çiftliklerine rüzgar ekipmanı temini için Brezilyalı rüzgar şirketi Renova Energia ile 450 milyon € tutarında sözleşme imzaladı. 1.200 MW çerçeve anlaşması üzerinden 513MW kapasite

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply