Google’ın Yeni Yatırımı: Akıllı ve Solar “Kontakt Lensler” !

Google’ın Yeni Yatırımı: Akıllı ve Solar “Kontakt Lensler” !

Geleceğin kontakt lensleri  görme bozukluklarını düzeltmekten daha fazlasını yapabilirler.

Geçtiğimiz haftanın başında Google, bilgisayarlarla iletişim kurabilen, kullanan kişinin biyolojik verilerini toplayabilen ve güneş enerjisiyle çalışan kontakt lensinin patentini aldı.

Teknoloji devi akıllı kontakt lens projesini ilk olarak 2014 yılında açıkladı ve test lenslerinin kablosuz çipler ve glikoz sensörleri sayesinde göz yaşındaki glikoz seviyesini ölçebildikleri ortaya çıktı. Fakat yeni patent akıllı kontakt lens için pontansiyel yeni kullanım senaryoları ortaya çıkardı.

Örneğin, patente göre kontakt lens sahip olduğu sensörlerle iç vücut sıcaklığı ve kan alkol içeriği dahil  kullanıcının bir dizi biyolojik verisini saptayabilir.

Sensörler ayrıca kullanan kişinin çevresel ortamı hakkında veri toplayabilirler. Patente göre cihaz polen, toz ve evcil hayvanlar deri döküntüsü gibi alerjenleri muhtemelen algılayabilir.

Kontakt lensteki ışık detektör sensörleri ve solar piller güneş ışığını toplayarak cihaza düzenli güç sağlarlar. Işık detektörleri ayrıca veri almak, cep telefonu ve bilgisayar ile iletişim kurmak için kullanılabilirler.

Google ayrıca kontakt lensin kişinin barkodların içindeki bilgiyi okumasına ya da ya da kullananın kimliğinin doğrulanmasına olanak sağladığını patentinde belirtir.

“Kullanıcının retinal analizi gerçekleştirilebilir ve kimlik doğrulama isteğine yanıt olarak optik sinyal iletilir” şeklinde, pantentte belirtilir.

Tabii ki, birçok pantentte olduğu gibi, böyle bir kontakt lensin yakın gelecekte gerçekleşmesi gibi bir durum söz konusu değil. Buna rağmen, Google benzer bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını açıkça söyledi. Eğer akıllı kontakt lensi piyasaya sunduklarında bu özelliklerin bazılarını içeriyorsa, bu durum gerçekten de şaşırtıcı olmaz.

Hazırlayan: Mehmet Kurtar

mehmet.kurtar@bilgiedu.net 

foto

About author

Mehmet Kurtar
Mehmet Kurtar 2 posts

10.01.1990 Adana doğumludur. 2013 yılında Çukurova Üniversite Makine Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Üniversite eğitimi sırasında, Erasmus değişim öğrencisi olarak 6 ay boyunca İsveç’te bulundu. Stajlarımı Temsa Global Sanayi ve Ticaret A.Ş’de ve İskenderun Elektrik Üretim ve Dağıtım A.Ş’nin Sugözü Termik Santralinde yaptı. Şu an öğrenimime İstanbul Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği yüksek lisans programında devam etmekte.

You might also like

HABERLER

Aspirden Jet Yakıtı Üretimi

Kuraklık bitkisi olarak bilinen ve geçtiğimiz yıllara kadar hayvan yemi olarak kullanılan aspirden jet yakıtı üretimi çalışmalarının başladığı bildirildi. Türkiye Aspir Derneği Başkanı Prof. Dr. Akınerdem, “Aspirin jet yakıtı olarak

HABERLER

Türkiye’nin Rüzgar Enerjisi ile Sulanacak Olan İlk Tarlaları

Eskişehir – Türkiye’nin ilk rüzgar enerjisiyle tarımsal arazi sulaması yapacak olan rüzgar enerji santrali Eskişehir’de hizmete girdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdür Yardımcısı Ali

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply