Google’ın Yeni Yatırımı: Akıllı ve Solar “Kontakt Lensler” !

Google’ın Yeni Yatırımı: Akıllı ve Solar “Kontakt Lensler” !

Geleceğin kontakt lensleri  görme bozukluklarını düzeltmekten daha fazlasını yapabilirler.

Geçtiğimiz haftanın başında Google, bilgisayarlarla iletişim kurabilen, kullanan kişinin biyolojik verilerini toplayabilen ve güneş enerjisiyle çalışan kontakt lensinin patentini aldı.

Teknoloji devi akıllı kontakt lens projesini ilk olarak 2014 yılında açıkladı ve test lenslerinin kablosuz çipler ve glikoz sensörleri sayesinde göz yaşındaki glikoz seviyesini ölçebildikleri ortaya çıktı. Fakat yeni patent akıllı kontakt lens için pontansiyel yeni kullanım senaryoları ortaya çıkardı.

Örneğin, patente göre kontakt lens sahip olduğu sensörlerle iç vücut sıcaklığı ve kan alkol içeriği dahil  kullanıcının bir dizi biyolojik verisini saptayabilir.

Sensörler ayrıca kullanan kişinin çevresel ortamı hakkında veri toplayabilirler. Patente göre cihaz polen, toz ve evcil hayvanlar deri döküntüsü gibi alerjenleri muhtemelen algılayabilir.

Kontakt lensteki ışık detektör sensörleri ve solar piller güneş ışığını toplayarak cihaza düzenli güç sağlarlar. Işık detektörleri ayrıca veri almak, cep telefonu ve bilgisayar ile iletişim kurmak için kullanılabilirler.

Google ayrıca kontakt lensin kişinin barkodların içindeki bilgiyi okumasına ya da ya da kullananın kimliğinin doğrulanmasına olanak sağladığını patentinde belirtir.

“Kullanıcının retinal analizi gerçekleştirilebilir ve kimlik doğrulama isteğine yanıt olarak optik sinyal iletilir” şeklinde, pantentte belirtilir.

Tabii ki, birçok pantentte olduğu gibi, böyle bir kontakt lensin yakın gelecekte gerçekleşmesi gibi bir durum söz konusu değil. Buna rağmen, Google benzer bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını açıkça söyledi. Eğer akıllı kontakt lensi piyasaya sunduklarında bu özelliklerin bazılarını içeriyorsa, bu durum gerçekten de şaşırtıcı olmaz.

Hazırlayan: Mehmet Kurtar

mehmet.kurtar@bilgiedu.net 

foto

About author

Mehmet Kurtar
Mehmet Kurtar 2 posts

10.01.1990 Adana doğumludur. 2013 yılında Çukurova Üniversite Makine Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Üniversite eğitimi sırasında, Erasmus değişim öğrencisi olarak 6 ay boyunca İsveç’te bulundu. Stajlarımı Temsa Global Sanayi ve Ticaret A.Ş’de ve İskenderun Elektrik Üretim ve Dağıtım A.Ş’nin Sugözü Termik Santralinde yaptı. Şu an öğrenimime İstanbul Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği yüksek lisans programında devam etmekte.

You might also like

HABERLER

ATEN Avusturyalı Brantner ile Ortaklık Anlaşması İmzaladı

Türkiye’nin alternatif enerji kaynaklarına yatırım yapmak amacıyla kurulan, 2012 yılından bu yana atık yönetimi alanında faaliyet gösteren İnci Holding iştiraklerinden ATEN, Avusturyalı Brantner ile ortaklık anlaşmasına imza attı. Türkiye’de yenilenebilir

HABERLER

Sanayide Enerji Verimliliği Uygulamalarıyla Enerjiniz Enve İle Kontrol Altında!

Türk sanayisi ağırlıklı olarak emek ve enerji yoğun alanlarda varlık göstermeye çalışmaktadır. Mevcut sektörel kompozisyonumuz, sektörlere göre enerji maliyet oranları, sektörlere göre ihracatımız incelediğinde enerji verimliliğinin Türk sanayi sektörlerinin ayakta

HABERLER 0 Comments

Nato: Yeşil Enerji Askerlerin Hayatını Kurtarıyor

Nato yıllık raporunda; asker kıtaları için enerjinin daha güvenli formları olan, güneş paneli ve rüzgar ile çalışan akıllı elektrik şebekeleri önerdiklerini belirtti. Nato, çatışmalarda riski engellemek için yenilenebilir enerji ve

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply