Gökçedağ RES Osmaniye’yi Yeşillendiriyor

Gökçedağ RES Osmaniye’yi Yeşillendiriyor

Zorlu Enerji’nin, çevreye ve sosyal yaşama duyarlı uygulamalarıyla pek çok ödül alan Gökçedağ Rüzgar Enerjisi Santrali, yatırım bölgesi olan Osmaniye’de sosyal ve çevresel yaşama değer katmaya devam ediyor.

  ZorluYenilenebilir enerji sistemlerinin de doğaya zarar verdiği yönündeki son dönemde oluşturulan iddialara karşın, bölgeyi kalkındıran ve geliştiren yatırımlar da dikkat çekiyor.

Daha yaşanabilir bir dünya için tüm faaliyetlerinde karbon salımını en düşük seviyeye indiren Zorlu Enerji, sürdürülebilir kalkınmaya destek olmaya devam ediyor. Grubun 2014 yılı boyunca katıldığı fuar, zirve ve konferans gibi birçok etkinlikte yarattığı karbon ayak izi karşılığında Gökçedağ Rüzgar Santrali’nin çevresine 3 bin fidan dikimi gerçekleştirildi.

Grubun 2010 yılında başlattığı Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi kapsamında santralin bulunduğu Osmaniye ili Bahçe ilçesi Taşoluk mevkiinde oluşturulan Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanı’nda gerçekleştirilen etkinliğe, Zorlu Enerji santral yöneticileri, Osmaniye TEMA Gönüllü Temsilciliği ve Osmaniye Yavru Tema Teşkilatının yanı sıra köy okulları öğrencileri, çalışan gönüllüleri ve kurumsal iletişim temsilcileri katıldı.

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, konuyla ilgili olarak, “Zorlu Enerji olarak, bu etkinlikle Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanlarımızı genişleterek, çevresel önceliklerimizi hatırlatma ve 2014 yılı boyunca Grubumuzun katıldığı fuar, zirve ve konferans gibi birçok etkinlikte yaratmış olduğumuz karbon ayak izini karşılamayı amaçladık. Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını azami ölçüde kullanarak, enerji yaklaşımının üç unsurunu, arz güvenliği, rekabet ve çevresel korumanın altını çizerek, yatırımlarımızı sürdürülebilirlik temelinde ele almaya devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Zorlu Enerji Grubu, aynı gün kutlanan “Dünya Saati” etkinliğine de destek verdi. Dünyada 7 kıtada, 150’den fazla ülkede, 7 binden fazla şehirde binlerce insana ulaşarak, dünyanın en büyük çevreci hareketi olan etkinliğe 2013 yılından itibaren destek veren Zorlu Enerji Grubu, 28 Mart Cumartesi gecesi saat 20.30’da santrallerin idari bölümlerinin ışıklarını bir saatliğine kapatarak, tüm çalışma arkadaşlarını evlerinde de bu etkinliğe katılmaya davet etti.

Sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık ve yerel paydaş iletişiminde ödüllere sahip 

Gökçedağ Rüzgar Enerjisi Santrali 135 Megawatt kurulu kapasitesi ve yıllık 300 milyon kilowat/saatin üzerinde elektrik üretimiyle Türkiye’nin en büyük rüzgar santrallerinden biri. Türkiye’deki ilk Karbon Emisyon Satış Sözleşmesi’ni imzalayan enerji şirketi olan  Zorlu Enerji’nin 2009 yılında devreye aldığı santral, Gönüllü Emisyon Azaltımı piyasasında sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, yerel paydaşlar tarafından kabul görme gibi koşulları esas alan “Gold Standard” ile tescil edildi.

Zorlu Enerji, Gökçedağ Rüzgar Santrali ile 2013 yılında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (European Bank for Reconstruction and Development-EBRD) tarafından Sürdürülebilirlik Ödülleri’nde “Çevresel ve Sosyal Performans” kategorisinde “Sürdürülebilirlik Ödülü”ne layık görüldü. Ayrıca santral, finansmanı için Uluslararası Finans Kurumu, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, Denizbank ve HSBC ile imzaladığı kredi anlaşmasıyla Avrupa’da “2009 Yılının En İyi RES Finansmanı Ödülü”nü aldı. Son olarak ise Gökçedağ Rüzgar Santrali, Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI) 2014 Enerji Ödülleri’nde “Yenilenebilir Enerji” kategorisinde “Rüzgar” dalında ise büyük ödülün sahibi oldu.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Marka Grup Besi’den Güneş Enerjisi Santrali Yatırımı

2003 yılından bu yana kaliteli ürünleri en uygun fiyatlarla tüketiciye sunma vizyonuyla hareket eden Marka, bölgesindeki yeniliklerin de öncüsü olmaya devam etmekte. Marka, yaptığı güçlü yatırımlarla, kurulduğu günden bu yana

HABERLER

İsviçre’de Otomobil Karbondioksiti, Yosundan Biyoyakıta Dönüşecek

İsviçre’de  otomobillerden atık olarak atmosfere dağılan karbondioksit yosun imalatında kullanılıyor. Biyoyakıt olarak kullanılabilen kaynaklar her geçen gün dahada zenginleşiyor. Bu kapsamda, dünyada şaşırtıcı gelişmeler ortaya çıkıyor. yenilenebilirenerjikaynaklari.biz’de yayınlanan yazıya göre, İsviçre’de Culture

HABERLER

Temiz Enerji Upsolar ve Solstyce İle “Göklerde”

Novengo3  ortak girişimi Angoulême-Cognac Uluslar arası Havalaalanına 545 kWp kurdu Dünyanın lider PV üreticilerinden Upsolar firması 25 Kasım tarihinde yapılan bir açıklama ile Fransa’daki Angoulême-Cognac Uluslararası Havalaalanına inşaa edilen 545