Global Güneş Paneli Pazarı Yüzde 75 Büyüyecek

Global Güneş Paneli Pazarı Yüzde 75 Büyüyecek

Global güneş paneli pazarında 2019`a kadar yüzde 75 büyüme bekleniyor.

Bağımsız araştırma kuruluşu Lux Research`e göre, global güneş paneli pazarı Çin`in öncülüğünde gelecek 5 yılda yüzde 75 büyüme gösterecek. 2013 yılında 37,5 GWp seviyesinde bulunan sektör, 2019 yılında 65,6 GWp seviyesine ulaşacak.

Solar-Panels-Investor-in-the-FamilyLux Research verilerine göre, 2013 yılında 11.8 GWp kurulumla dünyanın en büyük güneş piyasası olan Çin ile yaşanan ticaret anlaşmazlığı ve global politikadaki değişiklik gibi yeni zorluklara rağmen, dünya genelinde güneş enerjisi piyasası yılda ortalama yüzde 8 oranında artacak.

En hızlı büyüme Amerika kıtasında olacak

2019`a kadarki süreçte en hızlı büyümenin yüzde 16,3 ile Amerika kıtasında olacağını öngören Lux Reserach, Amerika kıtasında 5,3 GWp olan büyüklüğün 2019`da neredeyse üçe kat artarak 15,4 GWp`ye ulaşmasını bekliyor. Sadece ABD`de piyasanın 4,7 GWp`den 11,7 GWp`ye çıkacağı öngörülüyor.

Asya-Pasifik bölgesinde büyüme yüzde 8.2 düzeyinde olacağı ama Çin Japonya ve diğer gelişmekte olan piyasaların etkisiyle talep dünya genelinden yüzde 50 oranında fazla olacağı öngörülüyor.

Maliyetleri azaltmak kilit önemde

Güneş endüstrisinin istikrarlı büyüyebilmesinde en önemli noktanın maliyetleri azaltmak olduğu belirtilen araştırmada, teknolojik gelişmelerle sistem maliyetlerinin 2019 yılına kadar kurumsal ölçekte 0.36 dolar/Wp, hane ölçeğinde 0.60 dolar/Wp düzeyinde düşeceği, bunun da toplama yüzde 20 oranında düşüş olarak yansıyacağı belirtiliyor.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Küresel Solar Konseyi Dönemi Başladı

Dünyanın önde gelen solar örgütleri Küresel Solar Konsey (Global Solar Council-GSC) çatısı altında bir araya geldi. Konsey`de Türkiye`yi GÜNDER adına Genel Sekreter Faruk Telemcioğlu temsil ediyor. Enerjide sivil toplum kuruluşlarının

HABERLER

Elektrikli Otomobil Sahipleri Sayısı 2020’de 20 Milyona Ulaşacak

2012 yılı itibariyle 180 bin araçla dünyadaki toplam binek araçların yüzde 0,02’sini oluşturan elektrikli araçların sayısının, 2020’de 20 milyona ulaşması bekleniyor. Türkiye’de uzun zamandır “yerli otomobil” tartışması sürerken, hükümet kanadının, elektrikliaraç teknolojilerinin geliştirilmesinde, fosil yakıtlı araçlara

HABERLER 0 Comments

Yeşil Ofis Programı Türkiye’de

Yüzyılın en büyük tehdidi olan iklim değişikliği konusunda ofisler de mücadeleye katılıyor. WWF’nin başlattığı Yeşil Ofis Programı ofislerin atıklarını ve masraflarını azaltarak sürdürülebilir çevre politikaları geliştirmelerine ve etkin bir çevre