Global Güneş Enerjisi Sektörü Daha Sağlam Temele Oturuyor

Global Güneş Enerjisi Sektörü Daha Sağlam Temele Oturuyor

Frost & Sullivan Türkiye enerji sektörü danışmanlarından Özge Özeke, güneş enerjisi sektöründe küresel ölçekte yaşanan gerilemenin yeni üretim tesisi yatırımlarında son iki yıldır önemli ölçüde düşüşe yol açtığını, tüm değer zincirine yansıyan bu düşüşün bir yandan sektörde daha sağlam yapılanmaların da zeminini hazırladığını belirtti.

ae_gunes_elektrik_solar_sektörKonuya ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:
Fotovoltaik pazarında son iki yıldır süren gerileme nedeniyle yeni üretim tesisi yatırımlarında görülen hız kesmenin devam ettiğini ifade eden Frost & Sullivan Türkiye enerji sektörü danışmanı Özge Özeke, üreticilerin yeni tesis kurmak konusunda planlarını ertelediğini ya da üretim hatlarının bazılarını devreden çıkardığını belirtiyor. Özeke, söz konusu yavaşlama nedeniyle pek çok şirketin yatırım planlarını doymuş olan pazarın dengeye gelmeye başlayacağı 2015’e ertelemesine sebep olduğunun altını çiziyor.

Arz fazlası yaşanıyor

Sektörde hızla düşen fiyatların bazı büyük şirketleri oyunun dışına ittiğini dile getiren Özeke, diğer şirketlerin ise daha yüksek verimliliğe sahip teknolojileri daha düşük maliyetle alma yönünde bir arayışa gittiklerini belirtiyor. Rekabet koşullarının ağırlıklı olarak Çin olmak üzere hala Asya ülkeleri tarafından belirlendiğini ifade eden Özeke, bundan dolayı pazarın daha zorlu şartlarla devam ettiğinin söylenebileceğini ileri sürüyor. Özeke, söz konusu durumun Avrupalı oyuncular açısından yeni pazar imkanlarının daralması anlamına geldiğini belirtiyor.

Bununla birlikte Özeke, Avrupa ülkelerinden özellikle Almanya, İtalya ve İspanya’da düşen geri alım garantili tarifelerin pazarın dinamiklerini baskı altına alması durumunun da göz önünde bulundurulması gereken önemli bir etken
olduğuna vurgu yapıyor.

Satın alma ve ortaklıklar görülüyor

Hızla düşen fiyatlar ve arz-talep dengesizliğinin pazarın yapısında önemli bir değişikliğe sebep olduğunu ifade eden Özeke, aynı zamanda farklı kontratlar ve ortaklıkların da ortaya çıkmasına neden olduğunun altını çiziyor. Özeke, önde gelen bazı şirketlerin bu dönemde izlediği stratejinin, teknolojilerini EPC (mühendislik, tedarik ve inşaat) veya EPCM (mühendislik, tedarik ve inşaat yönetimi)konusunda faaliyet gösteren şirketleri alma ya da ortaklığa gitme yoluyla artırma yönünde de olduğunu belirtiyor.
Güneş enerjisi sektöründeki yavaşlamaya rağmen, son dönemde Suudi Arabistan merkezli Green Gulf’ın Kinetics ile 750 MW solarwafer tesisi ve Meyer Burger ile de 200 MW modül montaj tesisine ilişkin imzaladığı yeni tesis içerikli kontratların ümit verici olduğu ifade ediliyor. Önümüzdeki iki sene içinde bu tür kontratlara güneş enerjisi sektörü henüz gelişmekte olan pazarlarda daha sıklıkla rastlanacağı belirtiliyor.

Kaynak: Milliyet

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Gloria Otel Enerjisini Çim ve Mutfak Atıklarından Sağlayacak

Özaltın Holding’in üçüncü kuşak yöneticisi ve Gloria Hotels&Resorts Otelleri Yönetim Kurulu Üyesi Elif Özdemir, Antalya’da bulunan 3 Gloria otelinin mutfak atıklarını ve golf sahalarından biçilen çimleri değerlendirmek için girişimlerde bulunulacağının

Akıllı Ürünler 0 Comments

Havada Süzülen Balonlar Geleceğin Güneş Enerjisi Teknolojisi Olabilir

Kesintisiz gün ışığına ulaşarak büyük bir problemin üstesinden gelebiliriz… Konu güneş enerjisine geldiğinde, hepimizin bildiği gibi solar panellerin, elverişli çalışabilmesi için gün ışığına maksimum düzeyde maruz kalacak zemine yerleştirilmeli. Bu

YATIRIMCI 0 Comments

Zorlu Enerji Projelerine “Gold Standard” Sertifikası

Zorlu Enerji’nin Sarıtepe RES ve Demirciler RES projeleri“Gold Standard” sertifikası aldı. Enerji şirketleri de sürdürülebilir kalkınmada yerini alma durumunda. Önümüzdeki dönemde şirketler için sürdürülebilirlik kriterlerinin çok daha belirleyici olacağı öngörülüyor.