“GES Yatırımcılarının Geleceği Belirsiz Firmaların Ürünlerini Alma Lüksü Olmamalı”

“GES Yatırımcılarının Geleceği Belirsiz Firmaların Ürünlerini Alma Lüksü Olmamalı”

osman ozberkSolarTürk Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve GÜNDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk: “Ülkemizde GES yatırımında bulunacak yatırımcılarımızın ileride ne olacağı belirsiz firmaların ürünlerini alma lüksünde olmaması lazım. Bu konuda Kamunun, vatandaşlarımızı korumak amacıyla önlem alması gerekmektedir”

Avrupa Komisyonunun Çinli panel üretici firmaların Tayvan veya Malezya üzerinden AB’ye mal ihraç ederek gümrük vergilerinden kaçtığı iddialarını incelemeye alacağı yönündeki haberler gündemi oluşturdu. Biz de konuyla ilgili olarak SolarTürk Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve GÜNDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk’in görüşlerini aldık.

Özberk,  dünyada birçok ülkenin fotovoltaik sektörünü geliştirebilmek ve korumak amacıyla Uzak Doğu ürünlerine karşı anti-damping vergisi uyguladığını belirterek, “Bu uygulamalar, ülkelerin kendi sanayicilerini korumak zorunda olduklarını gösteriyor. Türkiye’deki güneş enerjisi yatırımcılarının gelecekte sorun yaşamamaları için, doğru ve kaliteli ürünleri gerçek fiyattan almalarını sağlamak adına, yerli fotovoltaik sektörünün desteklenmesi gerekiyor. Uzak Doğu firmalarının indirimli fiyatlardan Türkiye’de satış yapan Uzak Doğulu bazı fotovoltaik firmalarının daha sonra ülkelerine dönerek ürünlerinin arkasında durup duramayacakları tartışma konusudur. Ayrıca, bu firmaların ürünlerinde orta ve uzun vadede oluşacak aksaklık nedeniyle,  Türkiye’deki yatırımcıların karşılaşacağı zorluk ve sıkıntıları üstlenip üstlenmeyeceği, anlaşmazlıkların hangi ülkenin hangi mevzuatına göre çözümlenip çözümlenmeyeceği de belli değildir” dedi.

Önemli bir konunun da Türkiye’de satış argümanı olarak kullanılan PowerGuard sigortası olduğunu kaydeden Özberk, “Bu sigortanın Türkiye’de geçerli olduğu iddia edilmesine karşın, hiçbir geçerliliği yoktur. Sigorta firma yetkililerinin ifadesine göre, ülkemizde PowerGuard belgesi ile satışı olan PV modüllere performansdan dolayı bir kayıp yaşanması halinde bir ödeme yapmalarının söz konusu olmadığı ifade edilmiştir. Bu nedenle güneş enerjisi yatırımcıları yanlış yönlendirilmektedir” şeklinde konuştu.

“AB kendi panel üreticilerini koruyor”

Avrupa güneş enerjisi sektörünün bu durumu olumsuz bir şekilde yaşadığını anımsatan Özberk, “Son dönemdeki haberlerden de takip ettiğimiz kadarıyla, AB kendi panel üreticilerini korumak adına, hammaddesi Çin kökenli olan ama başka bir ülkenin menşeiiyle ihracat gerçekleştirdiği iddiasıyla sorumlu firmalara karşı soruşturma başlattı. Amerika da Borsaya kote olan bazı Uzak Doğu solar firmaları, geçtiğimiz günlerde bilançolarındaki negatif durumu net açıklayamadıklarından dolayı olumsuz haberleri gelmektedir. Amaç Borsa ve GES yatırımında bulunan insanların kendilerini güvende hissetmeleridir. Ülkemizde GES yatırımında bulunacak yatırımcılarımızın ileride ne olacağı belirsiz firmaların ürünlerini alma lüksünde olmaması lazım. Bu konuda Kamunun, vatandaşlarımızı korumak amacıyla önlem alması gerekmektedir” şeklinde görüşlerini belirtti.

Türkiye’de rüzgar sektöründeki firmaların her türlü servis ve bayi ağının oluşmuş durumda olduğunu aktaran Özberk açıklamasını şöyle tamamladı: “Uzak Doğu PV firmalarının Türkiye’de doğrudan yatırım yapmaları, depo açmaları, bölge müdürlükleri oluşturmaları ülkemiz yatırımcılarına bir güven verecektir. Yatırımlarda bir sorun çıkması ürünün sorunlu olması halinde çözümü kendi ülkemizde olmalıdır. Uzak Doğu firmalarının bu şekilde davranması, ülkemize yatırım yapmaları halinde, Türkiye ekonomisine ve istihdama katkıda bulunmaları sağlanmış olacaktır. GÜNDER ve şirketim olarak bu şekilde ülkemizde yatırımda bulunacak tüm yurt dışı firmalara  her türlü desteği vereceğimizi her platformda yanlarında olacağımızı belirtiyoruz.”

Hüseyin B. Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Rüzgar Santrallerine 30 Milyar Dolarlık Teşvik

Rüzgar santrallerine 30 milyar dolarlık teşvik geliyor. Rüzgar enerjisi alanında teşvik mekanizmasının farklı boyutlarıyla devreye girmesi, sektörün önünü açacak gelişmeler doğurabilir. Rüzgar santrallerine 30 milyar dolarlık teşvik geliyor. Santrallerin yüzde

HABERLER

Güneş Paneli Üretiminde ABD İşbirliği

Türkiye’de ve çevre ülkelerde yüzlerce anahtar teslim elektronik üretim tesisi kuran Esman Elektronik, ABD’li güneş enerjisi teknoloji şirketi Spire Solar ile işbirliği yaptı. Güneş enerjisi üretiminde güncel teknolojilerin tedarikçisi Spire

HABERLER

Afyon Dünya Markası Olma Yolunda

Yolların buluşma noktası Afyon son dönemde turizm ve sanayi yatırımlarının da merkezi oldu. Şehri ayakta tutan sektörlere her geçen yenileri eklenirken şehir termal turizmde dünya markası olma yolunda. Türkiye’de termal