“Gereken Yapılmazsa Sektöre Müdahale Ederiz”

“Gereken Yapılmazsa Sektöre Müdahale Ederiz”

EPDK Başkanı: “İstedikleri zam yapıldı, gereken yapılmazsa sektöre müdahale ederiz.”

Elektrik dağıtım şirketleriyle ilgili tartışmalar gündemdeki yerini koruyor. Önümüzdeki dönem için de bu tartışmalar süreceğe benziyor. Bu tartışmaların odak noktasında, elektrik dağıtım şirketlerinin talepleri ile tüketicilerin hakları arasındaki dengenin oluşturulması çabaları yer alıyor.

www.enerjienstitusu.com’un haberine göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere elektriğe yapılan zam ve yeni dönemde dağıtım sektöründen beklentileri hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı.

Yılmaz, zammın sektörün beklentilerini ve ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığı sorusunu, “İhtiyaçları karşılayacak bir karar oluştu” diye yanıtladı. Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, elektriğe uzun süredir zam yapılmadığını anımsatarak, “Buna karşılık maliyetlerimiz artmakta. Girdilerimiz doğalgaz ile petrolde fiyatlar düştü ancak kur yükseldi. 2016 yılı içinde yüzde 7-8 zamla yeni yıla başlayabiliriz” demişti.

Başkan Yılmaz, elektrik dağıtım sektörüne dönük 2016-2020 dönemini içeren 5 yıl için yatırımlar, brüt kâr, kayıp-kaçak hedefleriyle ilgili bir dizi karar aldıklarını belirterek, “Dağıtımda yeni bir döneme girildi. Bu dönemde her şey net olarak ortaya konuldu. Daha önceki dönemde mağdur olduğunu söyleyen işletmeler vardı. Artık her şey net. Mağduriyet yok. Böyle bir ortamda gereken yapılmazsa sektöre müdahale ederiz” diye konuştu.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

2023 İçin 5.5 Milyar Dolarlık İhracat Hedefi

Trafo, jeneratör ve şalt malzeme ihracatında 2023 hedefi 5,5 milyar dolar olarak belirlendi. Elektrik elektronik ihracatından önemli bir pay alan Elektrik Elektronik Üretim ve Dağıtım Ekipmanları, geçtiğimiz yıl 3 milyar

HABERLER

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Öğrencilerinden Solar Proje

Güneş enerjisi kullanılarak tasarlanan ve uygulamaya konan ürünlerin hem fonksiyonel hem de estetik olması çok önemli. Bu durum, bu ürünlerin yaygınlaşması ve güneş enerjisinin uygulanabilir örneklerinin sergilenmesi açısından çok önemli.

HABERLER

Çimsa, Çimento Sürdürülebilirlik Girişimi’ne Katılan İlk Türk Şirketi Oldu

Türkiye’nin önde gelen çimento ve yapı malzemeleri üreticilerinden Çimsa, tüm faaliyetlerine entegre ettiği sürdürülebilirlik anlayışı doğrultusunda, Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi’nin (WBCSD) himayesi altında faaliyet gösteren Çimento Sürdürülebilirlik Girişimi’ne (CSI)

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply