“Gereken Yapılmazsa Sektöre Müdahale Ederiz”

“Gereken Yapılmazsa Sektöre Müdahale Ederiz”

EPDK Başkanı: “İstedikleri zam yapıldı, gereken yapılmazsa sektöre müdahale ederiz.”

Elektrik dağıtım şirketleriyle ilgili tartışmalar gündemdeki yerini koruyor. Önümüzdeki dönem için de bu tartışmalar süreceğe benziyor. Bu tartışmaların odak noktasında, elektrik dağıtım şirketlerinin talepleri ile tüketicilerin hakları arasındaki dengenin oluşturulması çabaları yer alıyor.

www.enerjienstitusu.com’un haberine göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere elektriğe yapılan zam ve yeni dönemde dağıtım sektöründen beklentileri hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı.

Yılmaz, zammın sektörün beklentilerini ve ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığı sorusunu, “İhtiyaçları karşılayacak bir karar oluştu” diye yanıtladı. Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, elektriğe uzun süredir zam yapılmadığını anımsatarak, “Buna karşılık maliyetlerimiz artmakta. Girdilerimiz doğalgaz ile petrolde fiyatlar düştü ancak kur yükseldi. 2016 yılı içinde yüzde 7-8 zamla yeni yıla başlayabiliriz” demişti.

Başkan Yılmaz, elektrik dağıtım sektörüne dönük 2016-2020 dönemini içeren 5 yıl için yatırımlar, brüt kâr, kayıp-kaçak hedefleriyle ilgili bir dizi karar aldıklarını belirterek, “Dağıtımda yeni bir döneme girildi. Bu dönemde her şey net olarak ortaya konuldu. Daha önceki dönemde mağdur olduğunu söyleyen işletmeler vardı. Artık her şey net. Mağduriyet yok. Böyle bir ortamda gereken yapılmazsa sektöre müdahale ederiz” diye konuştu.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“21. Yüzyılın En Büyük Sorunu Karbondur”

  İstanbul Karbon Zirvesi Bilimsel Komite Eş Başkanları Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger, “21. yüzyılda insanlığın karşı karşıya kalacağı en büyük sorun karbon olacaktır” dedi.  Türkiye’de

HABERLER

Tesla’dan Elektrikli Otomobil Üretiminde Büyük Atılım

Tesla Motors CEO’su Elon Musk, 2025 yılına kadar senede birkaç milyon elektrikli araba üretmeyi hedeflediklerini aktardı. 10 yıl sonra, elektrikli arabalar trafikte çok daha yoğun olarak görünecek. Geleceğin otomobilleri olarak nitelendirilen

HABERLER

Enerji Verimliliği Ulusal Ajansı Kuruluyor

Türkiye, satın aldığı enerjiyi daha verimli kullanmak için Enerji Verimliliği Ulusal Ajansı’nı hayata geçirmeyi planlıyor. Türkiye, enerjinin daha verimli kullanılması için önemli adımlar atıyor. enerjienstitusu.com’un haberine göre, Enerji konusunda büyük

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply