Gelişmekte Olan Ülkeler Temiz Enerjide Lider

Gelişmekte Olan Ülkeler Temiz Enerjide Lider

Gelişmekte olan ülkeler, yeşil enerjiye gelişmiş ülkelere oranla daha fazla yatırım yapmaya hazır.

Screen-Shot-2012-12-20-at-2.01.42-PMErnst&Young ajansının araştırmasına göre, Avrupa Birliği, Avustralya ve ABD’de yenilenebilir enerji sektörüne sağlanan devlet desteği önemli ölçüde azaldı. Diğer taraftan Brezilya, Çin, Güney Afrika, Türkiye, Tayland ve Şili, “yeşil” enerji olan yatırımları giderek artıyor.

ABD, alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesi konusunda uzun süre dünyada lider konumundaydı. Ancak halihazırda yatırımcılar, rüzgar jeneratörler veya fotosentezden elektrik üretimi gibi deneylere değil, kaya petrol ve doğalgaz yataklarına yatırım yapmayı tercih ediyor. Avustralya hükümeti, yakın geçmişte yürürlüğe konulan karbon vergisini iptal etmeyi planlıyor. Sanayicilerin baskısı etkisini gösteriyor.

Avrupa Birliği’nde ekonomik kriz şartlarında halk, mevcut enerji politikasından memnun olmadığını giderek daha aktif şekilde dile getiriyor. Avrupalılar, petrol ve doğalgaz ithalatına bağlı olmayı tercih ediyor, yeter ki ucuz ısı ve aralıksız elektrik olsun. Bunun sonucunda Avrupa, yenilenebilir enerji üreticilerine mali destek koşullarını gözden geçirmek zorunda kaldı. Yatırımcılar ise bu tür üreticilere karşı ilgisini kaybetti.

Sorun, yaklaşımdadır. Yenilenebilir enerjiye boşuna “alternatif” demiyorlar. Bu, çevreye etkisinin azalması, ekonomi için ilave bir kaynaktır. Bir yerde yıl boyunca güneş pırıl pırıl parlıyorsa bunu, ancak temel değil ek bir enerji kaynağı olarak kullanmamak günah olduğunu ifade eden Rusya Ulusal Enerji Enstitüsü Müdürü Sergey Pravosudov, en azından teknolojinin mevcut gelişme aşamasında böyle kullanılması gerektiğini belirtti:

“Geleneksel enerji kaynaklarını yenebilecek bir alternatif kaynak yok. Çok güneşli olan ülkelerde güneş enerjisinden yararlanmak az çok elverişli. Deniz kıyılarında sürekli rüzgârın estiği bölgeler var. Buralarda rüzgar enerjisi iyi gelir. Ancak bunlar, maliyeti açısından geleneksel enerjinin gerisinde kalıyor.”

Ancak güneş pillerinin (solar panellerin) rekabet gücünün zayıf olması, bu yönde çalışmalardan vazgeçilmesi için bir neden değil. Gelişmekte olan ülkeler, böyle düşünüyor. Şili’de devletin mali desteği olmadan dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali inşa ediliyor. Çin, güneş enerjisi üretiminin 2015 yılına kadar 35 GW’ye çıkarılması planı çerçevesinde ilgili vergi kolaylıkları yürürlüğe koyuyor. Brezilya’da da yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmayı öngören büyük projeler uygulanmaya başladı.

Rusya, ucuz doğalgaz ve petrol kaynaklarına sahip olmasına rağmen, alternatif enerjiye büyük önem veriyor. Kentlerde güneş piliyle çalışan trafik ışıkları giderek çoğalıyor. Açık alanlarda rüzgar jeneratörleri kuruluyor. Beyaz Deniz kıyısında yüksek güçlü bir rüzgar parkı inşa ediliyor.

Bir zamanlar insanlar toprağı atlarla sürer, buğdayı su ve yel değirmenlerinde öğütürdü. Teknik gelişme, makineleri ve daha güvenilir enerji kaynaklarını sundu. Ancak bir asırdan daha az bir zaman geçtikten sonra insan yine doğaya başvuruyor. Güneş, rüzgar ve su enerjisini insana vermeye hazır.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Samsun’da Petrol Ararken Jeotermal Kaynağı Bulundu

DHA’nın yaptığı bu haberde doğanın bir mesajı özetlenmiş. Neye niyet neye kısmet gibi gözüken bu olayda yanlışlıkla ortaya çıkarılan çok değerli bir kaynağın önemsenmemesi ve üzerinin kapatılması olayı ülkedeki enerji

HABERLER

Jeotermalde Otomasyonal Tasarruf Mümkün

Kütahya’nın Simav ilçesinde 13 bin konutun jeotermal enerjiyle ısınmasını sağlayan belediye, sisteme iki yıl önce ilave ettiği 590 bin liralık yeni teknolojiyle ayda 9 bin 500 liralık elektrik ile önemli

HABERLER

“Zamlarla Mücadele İçin Isı Yalıtımı Şart”

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, konutlarda kullanılan enerjinin en büyük bölümünün ısıtma ve soğutma harcamaları için kullanıldığına dikkat çekerek, zamlardan korunmak için binalarda ısı yalıtımının kurallara uygun