Geleceğin Tasarımı: Alg Enerjisi ile Aydınlanan CO2 Lambalar

ae_biyoyakıt_algaelamp-ed01Tasarımcı Mike Thompson tarafından geliştirilen bu ilginç lamba tasarımı the Latro Lamb, enerjisini alglerin dönüştürdüğü CO2’den sağlıyor ve yeni bir geleceği aydınlatıyor. İlk olarak yaratıcı tasarımların sergilendiği tasarım blogu Designboom’da karşımıza çıkan the Latro Lamb’ın çalıştırmak için algler için gerekli olan girdiler sadece biraz gün ışığı, biraz su ve biraz da CO2. Lambayı kendi enerjinizle bile çalıştırabilirsiniz. Bunun için de tek yapmanız gereken içine biraz hava üflemeniz olacak.

The Latro Lamb, Stanford ve Yansei Üniversiteleri’nin alglerden enerji üretimi üzerine yaptıkları bilimsel araştırmaların sonuçlarından yararlanılarak geliştirilmiş. Stanford ve Yansei Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar ile alglerin rutin olarak gerçekleştirdiği fotosentez prosesi esnasında alglerin aslında küçük kapasitede olsa elektrik ürettikleri farkedilmiş.

ae_biyoyakıt_algae1

The Latro Lamp, aslında alglerin enerji üretimini ölçüyor ve alglerin yetersiz beslenmesi durumunda ışık gücünü azaltarak bir nevi uyarıcı bir sinyal yayıyor. Bu esastan yola çıkan araştırmacılar bunun bir enerji kaynağı olarak değerlendirebileceğini düşünüyor ve ortaya alglerin gün boyu ürettiği enerjiyi depolayan bir batarya olan The Latro Lamp çıkıyor.

ae_biyoyakıt_algae2Latro Lamp’ın tasarımcısı Mike Thompson bunu “enerjide alg devrimi” olarak niteliyor. Nanoteknolojinin gelişimi ile birlikte enerji verimliliği yüksek ürünleri daha çok görmeye başlayacağımızı ve gelecekte  alg enerjisi gibi bitkisel enerji kaynaklarının temiz enerji eldesinde önemli bir kaynak olacağını da sözlerine ekliyor.

Şuanda The Latro Lamp gibi tasarımlar ütopik ve futuristik bir tasarım gibi gözükse de gelecekte realistik bir tasarım olacağı açık. Yakın gelecekte evinizin yeni evcil misafirlerinden olacak olan alg gibi canlılara şimdiden hazırlık yapmanızda yarar var.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Genel

Türkiye’de BMW internetsiz gelecek

Alman otomotiv devi BMW, ‘Doğuştan elektrikli’ i model serisi i3 ve i8’in Türkiye satışına eylülde başlıyor. Avrupa’da sene başından itibaren 5 bin 400 adet satılan modellerin Türkiye versiyonunda hükümetin istediği

HABERLER 0 Comments

Türkiye’nin İlk Elektrikli Otobüs Filosu İzmir’de Kuruluyor

Türkiye’nin ilk elektrikli otobüs filosu İzmir’de kuruluyor. ESHOT Genel Müdürlüğü, 20 adet “full elektrikli otobüs” ihalesini kazanan firma ile sözleşme imzaladı. 7 ay içinde kentte hizmet vermeye başlayacak çevre dostu

HABERLER

Yozgat’ta Jeotermal Kaynak Yatırımı

Yozgat’ın Boğazlayan ilçesinde yıllardır boş akan 33 ile 62 arasında değişen sıcaklıkta saniyede 330 litre boşa akan debideki jeotermal kaynaktan yararlanılarak kurulması planlanan tarım, sağlık, turizm sektörlerine yönelik projelerle ilgili