Geleceğin Akıllı Şehirleri’nde 4 Türk Takımının İmzası

Geleceğin Akıllı Şehirleri’nde 4 Türk Takımının İmzası

Geçtiğimiz hafta, Schneider Electric firmasının şehirlerde yeşil çözümlerle enerjiyi daha verimli kullanmak, fayda sağlamak, çevreyi ve doğayı korumak amacıyla geliştirilen teknoloji tabanlı iş fikirleri desteklediği “Go Green in the City” yarışmasının 3.’sü düzenlendi.

Bilim.org editörlerinin de katılımcı olduğu yarışmada dünyanın her tarafından üniversite öğrencilerinin geliştirdiği 1000’e yakın yeşil iş fikri arasından 25 tanesi finalde yarışmak üzere seçildi.

Paris’e seyahat eden takımlar, 4 gün boyunca Schneider Electric profesyonelleriyle eğitimlere katılıp çeşitli vaka çalışmaları gerçekleştirdiler. Proje hedeflerinin başında, sanayileşmenin sürekli arttığı modern dünyada insanın yarattığı olumsuz etkileri en aza indirmek, daha yaşanılabilir bir çevre oluşturmak geliyor. Projelerin içerdikleri teknolojik inovasyonlarıyla beraber pratiğe uygulanabilirliği, sürdürülebilir iş modellerinin olması da dikkat edilen kriterlerden. Bunun yanında kadın mühendis adaylarının sektöre katılımını arttırmak amacıyla takım üyelerinden birinin kadın olması şartı konulmuş.  Bu sene Türkiye 4 takım ile en çok proje ile temsil edilen ülke oldu. Geçen sene dünya ikinciliğini elde eden Türk takımları, bu sene de 25 proje arasından üçüncü olma başarısını gösterdi.

 

Yarışmanın final seramonisinde konuşma yapan Schneider Electric CEO’su Jean-Pascal, özellikle gelişmekte olan Türkiye, Hindistan, Brezilya, Singapur gibi pazarların odak noktaları olduğunu vurguladı. Jean-Pascal, Türkiye’den katılan yarışmacılarla ülkemizde akıllı şebekeler üzerine yapılan çalışmalar üzerine sohbet etti.

Final seramonisi Schneider Electric Genel Merkezi’nde yapıldı. Dünya’da ISO 50001 Enerji Yönetim Sertifikası’nı alan ilk bina olan Schneider Electric merkez binası, yeşil teknolojileriyle dikkat çekiyor. “Le Hive” isimli bina devralındıktan sonra yapılan iyileştirme çalışmalarıyla % 75 enerji tasarrufuna ulaşmış. Güneş enerjisiyle beslenen elektrikli araç şarj istasyonundan kablosuz enerji yönetim sistemlerine kadar birçok teknolojinin uyuglamalı olarak gösterildiği bina, enerji yönetim sistemleri için adeta bir laboratuar örneği teşkil ediyor.

Kaynak: Bilim.org

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

İzmir’de Güneş ve Rüzgar Hibrit Enerji Santrali Kuruldu

İzmir’de Güneş ve Rüzgar Hibrit Enerji Santrali Kuruldu. İzmir Kalkınma Ajansı destekli İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Güneş ve Rüzgar Hibrit Enerji Santralinin açılışı resmi törenle yapıldı.  Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığından hareketle,

Ulaşım 0 Comments

Renault Elektrikli Araçta Avrupa Lideri

Fransız üretici 2015 yılında Avrupa’da 18.453 adet ZOE satışı gerçekleştirdi. Elektrikli araçlar günümüz ulaşım sistemlerinin üzerinde durduğu en önemli konulardan biri haline geliyor. Elektrikli araçların gelecekte çok daha yaygınlaşacağını öngörmek

İNOVASYON 0 Comments

Avrupa’da Elektrikli Araç Kullanımı Arttı

2015 yılının ilk 11 ayında Avrupa`da trafiğe çıkan elektrikli araç sayısı bir önceki yıla göre yarı yarıya artarak 76.301 oldu. Avrupa’da elektrikli araç kullanımı artıyor. Önümüzdeki dönemde başka coğrafyalarda da