Gediz Üniversitesi Hibrit Santralini Devreye Aldı

Gediz Üniversitesi Hibrit Santralini Devreye Aldı

Gediz Üniversitesi’nin İZKA desteğiyle öğrenci otoparkına kurduğu rüzgar ve güneşten aynı anda elektrik üreten hibrit santral törenle hizmete girdi.

Türkiye’de akademik kuruluşların rüzgar ve güneş enerjisinden elektrik üretimi konusundaki çalışmaları artık yeni bir aşamaya geldi. Bu aşamada akademik kuruluşlar yalnızca, güneş ve rüzgar enerjisine yönelik bilimsel çalışmalar yapmakla kalmıyor aynı zamanda Türkiye’nin sayılı büyüklükteki tesislerini kurarak, güneş ve rüzgar enerjisinin gelişimine katkıda bulunuyor.

Bu gelişme, doğal olarak özel sektörün çalışmalarına da yansıyor ve Türkiye’de yenilenebilir enerji pazarı şu an için hacim olarak küçük görünse de yükselen bir ivme ile büyüme çizgisine girmiş görünüyor.

Bu çerçevede, akademik kuruluşların yenilenebilir enerji yönündeki çalışmalarının finansal yönden desteklenmesi önem taşıyor. Finansal açıdan desteklenen projelerden akademik kuruluşlarda çok daha verimli sonuçlar elde edilmesi mümkün olabiliyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Gediz Üniversitesi, öğrenci otoparkına rüzgar ve güneşten aynı anda elektrik üreten hibrit enerji santrali kurdu. Gediz Üniversitesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik bilimsel çalışmalarını çevreci projeyle taçlandırdı. İzmir Seyrek’teki kampüse Türkiye’nin en büyük hibrit elektrik santrallerinden biri kuruldu. (Haberin devamı için tıklayın)

Gediz Üniversitesi’nin İZKA desteğiyle öğrenci otoparkına kurduğu rüzgar ve güneşten aynı anda elektrik üreten hibrit santral törenle hizmete girdi. İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı kapsamında 1 milyon TL ile desteklediği proje, toplam 2.2 milyon TL’ye mal oldu.

Üç bin metrekarelik öğrenci otoparkının üzeri bin 600 güneş paneliyle kaplandı, bir de rüzgar türbini yerleştirildi. Büyük bölümü yerli teknoloji olan santral, güneş ve rüzgar enerjileri birleştirilerek saatte 500 kilovat elektrik üretiyor. Gediz Üniversitesi, elektrik ihtiyacının en az yüzde yarısını buradan sağlayacak ve yılda 130 bin dolar (yaklaşık 390 bin TL) tasarruf edecek. Yenilenebilir kaynakların elektriğe dönüştürülmesiyle de her sene, çevre kirliliğine neden olan 450 ton karbon salınımı engellenecek. Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi tarafından araştırma ve eğitim laboratuvarı olarak kullanılacak, yenilenebilir enerji sektörünün ihtiyaç duyduğu teknik personellerin uygulamalı eğitim alacağı çevre dostu tesis hizmete açıldı. Düzenlenen törene TEİAŞ 3’üncü Bölge Müdürü Necdet Gürler ile İZKA Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birimi Başkanı Murat Çelik’in de aralarında yer aldığı çok sayıda kişi katıldı.

Öncü bir adım attık

Gediz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Işılay Saygın, çevreci enerji üretiminde öncü bir adım attıklarını ifade etti. Eski Devlet Bakanı Saygın, ülkemizin, özellikle de Ege Bölgesi’nin rüzgar ve güneş potansiyeline dikkat çekmek, hem topluma hem de öğrencilere çevreci enerji bilinci aşılamak istediklerini de dile getirdi, şunları söyledi:

“Kurduğumuz hibrit santralle rüzgardan ve güneşten aynı anda elektrik üreterek yeşil bir kampüs haline geldik. Öğrenci otoparkımızı santrale dönüştürüp bu atıl alanı çevreci enerji üretir hale getirerek de ayrıca örnek olduk. Ülkemizin sahip olduğu çevreci kaynakların ekonomik değere dönüştürülmesinde öncülük üstlenmeye, başta öğrencilerimiz olmak üzere toplumumuza bu yönde bilinç aşılamaya devam edeceğiz.”

Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, desteklerinden dolayı İZKA’ya teşekkür etti. Prof. Dr. Çevik, Gediz Üniversitesi olarak yenilenebilir enerjiye ağırlık verdiklerini belirtti, “Bu alanda pek çok bilimsel projeye imza attık, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne yine İZKA desteğiyle yenilebilir enerji laboratuvarı kurduk, rüzgar ve güneş enerji santrallerinde ihtiyaç duyulan ara elemanları burada yetiştiriyoruz” dedi. İZKA’dan Murat Çelik de İzmir’i yenilenebilir enerjide lider kent yapmayı hedeflediklerini vurguladı, “Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı ile 31 proje hayata geçti” diye konuştu.

Mütevelli Heyeti Başkanı Işılay Saygın ve Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, katkılarından dolayı TEİAŞ 3’üncü Bölge Müdürü Necdet Gürler, İZKA Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birimi Başkanı Murat Çelik, Northel Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yalçın, CN Gaz’dan Ünal Özturgut, İzmir Teknoloji Grup’tan Ramazan Aslan, Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Abdullah Kavuk, eski Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Batar, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Selim Solmaz, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nefise Ela Gökalp Aras ile Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Mahmut Muncusunlular’a plaket verdi.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Prof.Dr. Demir İnan’ı Anma Toplantısı Gerçekleştirilecek

Prof.Dr. Demir İnan’ı anma toplantısı düzenleniyor. 22 Aralık 2015 tarihinde kaybedilen TEMEV’in başkanlığını 20 yıl yöneten ve Türkiye’deki temiz enerji öncülerinden birisi olan Prof.Dr. Demir İnan’ı anma toplantısı düzenleniyor. TEMEV

Elektrik Üretimi 0 Comments

“Türkiye, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarında Büyük Bir Potansiyele Sahip”

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı, Türkiye’nin petrol ürünlerine alternatif güneş, rüzgâr, biokütle, dalga, hidrolik, jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarında büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

HABERLER

Aamir Khan’dan “Atık Savaşçıları”na Tam Destek

Dünyada ve ülkemizde çok sevilen (ve Hindistan’ın Hollywood’u denen) Bollywood yıldızı Aamir Khan, ülkesindeki atık problemi için savaşan Waste Warriors (Atık Savaşcıları) ile bir araya geldi. Gönüllü gençlerden oluşan Waste

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply