GE,  Current powered by GE’yi Kurdu

GE, Current powered by GE’yi Kurdu

GE, farklı iş kollarını endüstride bir ilk olarak bulut tabanlı Predix platformu ile birleştirerek yeni bir enerji şirketi olan Current powered by GE’yi kurduğunu açıkladı.

Dijital çağ, klasik endüstri iş akış yönetim sistemleri ile perakendecilik alanını kökünden değiştirecek olanaklar sunuyor. İnternet teknolojisinin sınırsız kullanım alanları, endüstriyel üretim biçimlerine yeni ufuklar açarken, perakendeciliği de dönüştürüyor.

Bulut bilişim’de bu yeni ufuklardan bir tanesi. Bulut bilişim veya işlevsel anlamıyla çevrim içi bilgi dağıtımı; bilişim aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımını sağlayan hizmetlere verilen genel adı temsil ediyor.

tr.wikipedia.org’tan alınan verilere göre, Bulut bilişim bu yönüyle bir ürün değil, hizmettir; temel kaynaktaki yazılım ve bilgilerin paylaşımı sağlanarak, mevcut bilişim hizmetinin; bilgisayarlar ve diğer aygıtlardan elektrik dağıtıcılarına benzer bir biçimde bilişim üzerinden kullanılması anlamına geliyor.

Bulut Bilişim kaynaklı platformların enerji sektöründe kullanılmaya başlandığı görülüyor. Ticari, endüstriyel ve resmi kurumların enerji yönetimi için kullandıkları yöntemlerde dönüşüm oluşturabilecek bu yenilik, kısa ve orta dönemde çığır açıcı gelişmelere yol açabilir.

Bu doğrultuda GE, farklı iş kollarını endüstride bir ilk olarak bulut tabanlı Predix platformu ile birleştirerek yeni bir enerji şirketi olan Current powered by GE’yi kurduğunu açıkladı.

GE bilançosunda yer alacak olan Current şirketi, GE’nin LED, güneş enerjisi, enerji depolama ve elektrikli araç iş kollarını endüstride bir ilk olarak bütünsel bir yaklaşımla bir araya getiriyor. Current’ın ticari portföyü sensör destekli donanım, yazılım, ikmal, ürün yönetimi ve finans çözümleri içeriyor.

Kurumların elektrik faturaları yüzde 20’ye varan oranda azalabilecek

GE’nin bulut tabanlı Endüstriyel İnternet platformu olan Predix platformu sayesinde Current, powered by GE, müşterilerin enerji tüketimini analiz edecek ve müşterilere modeller ve ihtiyaçlarla ilgili veriler sunacak. Current, ayrıca tüketimin en yüksek olduğu saatlerde tüketimi azaltmaktan, sensörler ve ağ bağlantılı sistemler yoluyla müşterilere yeni gelir akışı sağlamak için kendi tesislerinde elektrik üretimine kadar verimliliği artıracak önerilerde bulunacak.

Bu gelişmiş çözümler, müşterilerin elektrik faturasında yaklaşık yüzde 10 ila yüzde 20’lik bir tasarruf sağlamasına ve kamu hizmeti sağlayan kuruluşların dağınık yükü daha iyi yönetebilmesine yardımcı olacak.

Current, powered by GE CEO’su Peter Lau, müşterileri verimli enerji modellerine odaklayacak

GE, bugünün ve geleceğin müşteri ihtiyaçlarına yönelik olarak maliyet açısından en uygun ve verimli çözümleri saptamak ve sunmak üzere kurduğu enerji şirketi Current, powered by GE için Avrupa ve Orta Doğu bölgesi CEO’su olarak Peter Lau’yu görevlendirdi. Avrupa ve Orta Doğu bölgesinde faaliyet gösterecek yeni şirketin başına geçecek olan Peter Lau, Current’ın müşterilerin enerji tüketimlerini yönetme yöntemlerini değiştirmelerine yardım edecek yeni ve verimli enerji modellerine odaklanmasını sağlayacak.

Lau, Current ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Current, enerji verimliliği sağlayan donanım ve yazılım kombinasyonunu ve enerji tedariğini tamamen farklı bir biçimde sunuyor. Bölgemizdeki müşterilerin ticari hedeflerini gerçekleştirmek için güçlü bir strateji oluşturmalarında destek olmayı, maliyetleri ve karbon salımını azaltmayı, ve endüstrinin enerji seçme ve tüketme şeklini tamamen değiştirmeyi heyecanla bekliyorum.”

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Tesla 2015 Yılı Satış Rakamlarını Açıkladı

Hazırladığı tamamen elektrikli otomobil modelleriyle sektörde büyük bir çıkış yakalayan Tesla, 2015 son çeyrek ve toplam satış rakamlarını açıkladı. Firma yıl bitmeden güzel rakamlar elde etti. 2015 yılı bir anlamda

HABERLER

“En Başarılı Ülke, Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Hedefine Önce Ulaşan Olacaktır”

Marmara Üniversitesi Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı ve Türkiye Yenilenebilir Enerji Birliği (EUROSOLAR) Türkiye Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar: “Enerjide çözüm; enerjinin etkin kullanımı ve yüzde 100 yenilenebilir enerjidir. En

İNOVASYON

Güneş Enerjili Engelli Araç İstasyonları Devrede

Güneş enerjisi ile çalışan engelli araç şarj istasyonları hizmete girdi. Güneş enerjisinin sosyal sorumluluk alanlarında da kullanımı artıyor. Kurulduğu günden beri sosyal belediyeciliği ilke edinen Süleymanpaşa Belediyesi, her geçen gün

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply