Gaziantep Türkiye’nin İlk Pasif Ekoevi İle Ecobuild Fuar’ında

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar Ve Şehircilik Daire Başkanı Sezer Cihan, Dünyanın en büyük ekolojik yapı fuarları arasında bulunan ECOBUİLD 2013’e katıldıldıklarını belirterek, ” Büyükşehir Belediyesi, 5 – 7 Mart 2013 tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşen fuarda Türkiye’nin ilk pasif evi olan Yeşil Ev projesini tanıtarak uluslararasındaki başarısını bir kez daha kanıtlamış oldu” dedi.

ae_gaziantep_pasif_ekoevCihan, fuara ekolojik yapıların bir çok dalında düzenlenen seminer ve konferanslara yaklaşık bin 100 uzmanın konuşmacı olarak katıldığını, fuar da ayrıca konudaki son teknolojileri anlatmak ve tanıtmak üzere bin 500’den fazla standın yer aldığını ifade ederek şunları söyledi:

“Dünyanın sayılı yapı fuarları arasında yer alan Ecobuild 2013’e Türkiye’nin ilk Pasif Evi olan Yeşil Ev projesi ile katılarak çalışma hakkında sunum yaparak projeyi tanıttık. Gaziantep bu proje ile bugüne kadar Türkiye’den davet edilen ve sunumu yapılan tek proje olma özelliği ile bir ilke imza attı. Yapılan sunumda projemiz sıcak iklim şartlarına uygun olarak tasarlanan ilk Pasif Ev olması ile ilgileri üzerine çekti. Fuara Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin projelerini tanıtmak amacıyla İmar ve Şehircilik Daire Başkanı olarak ben, Pasif Ev uzmanı Tuğba Salman Gürcan, Yeşil Ev Mekanik Kontrol Mühendisi Ayşegül Tekerekoğlu ve Proje Koordinatörü Mimar Seda Müftüoğlu katıldı.”

Türkiye’nin İlk Pasif Ev Projesi olan ‘Yeşil Ev’ çalışması hakkında bilgiler veren Cihan, “Pasif Ev tasarımının odak noktası konfordan ödün vermeden, sadece yenilebilir enerji teknolojilerine güvenerek, binalarda ısıtma ve soğutma için harcanan enerjiyi azaltmaktır. Pasif Ev tasarımı bütün Avrupa ülkeleri tarafından bilinen, ilgi duyulan bir konu haline geldi. Özellikle son yıllarda popüler olmasının nedeni ise, Pasif Evin tasarım ilkeleriyle yapıda sağlanan maksimum enerji verimliliği sayesinde, çok az miktarda yenilebilir enerji entegrasyonu ile sıfır karbona ulaşmasının çok kolay olmasıdır” dedi.

Ecobuild 2013 fuarında Yeşil ev projesinin yanı sıra Ekolojik kent projesinin de tanıtımı yapıldı. Bu sayede Ekolojik Kent projesi de uluslararası bir boyuta taşınmış odu.

Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Elektrikli Araçların Geleceğine İnanıyoruz”

DMA-Derindere Motorlu Araçlar tarafından hayata geçirilen “Elektrikli Otomobillerin” basın lansmanı ve ilk test sürüşleri, dün Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sizler için ekibimizden Hüseyin Bumin Ekmekçi’nin bizzat katıldığı toplantıda konuşan DMA Kurucu Ortağı Özkan

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Nato: Yeşil Enerji Askerlerin Hayatını Kurtarıyor

Nato yıllık raporunda; asker kıtaları için enerjinin daha güvenli formları olan, güneş paneli ve rüzgar ile çalışan akıllı elektrik şebekeleri önerdiklerini belirtti. Nato, çatışmalarda riski engellemek için yenilenebilir enerji ve

HABERLER

Türk Karbon Piyasasına Doğru

Dünya Bankası tarafından gelişmekte olan ülkeler ile yükselen ekonomilerin pazar mekanizmalarından etkin olarak yararlanmalarını sağlamak için kapasite gelişimini sağlamak amacıyla, Çevre Bakanlığı’na bağlı İklim Değişikliği Daire Başkanlığı ile ortak “Karbon