Fütüristlerden Belediye Başkan Adaylarına Tavsiyeler

Fütüristlerden Belediye Başkan Adaylarına Tavsiyeler

Fütüristler Derneği Başkanı Murat Şahin, belediyelerin, rüzgar ve güneş enerjisi kullanımında örnek olması, teşvik etmesi gerektiğini belirterek, ”Yeni yapılan binaların hemen hepsine, atıkların ayrı toplanacağı, yağmur sularının biriktirileceği, güneş ve rüzgar enerjisi kullanılacak projeler yapılması koşuluyla ruhsat verilmeli” dedi.

offshore windpark DenmarkMurat Şahin, belediye başkan adaylarına önerilerine ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, günümüzde insanlığın en önemli konularından ikisinin, şehirler ve enerji kullanımı olduğunu söyledi.

Bugünkü yaşam alışkanlıklarına devam edilmesi durumunda, 2025 yılında binaların, otomobillerden daha fazla dünyayı kirleteceğinin ön görüldüğüne işaret eden Şahin, şöyle konuştu:

“Bu nedenle de akıllı şehirler yaratmamız şart. Bunun yolu da alt yapısı 1960’larda yapılmış caddelerin her tarafına gökdelenler yapmaktan geçmiyor. Bizim artık şehir planlarını, 20 yıl önceden yapmamız gerekiyor. 1980’lerin sonunda İstanbul’da bu tip çokça çalışma oldu. Nitekim bugün yapılan metrolar, o dönemin eseridir. Ancak devamında şehrin var olan yolunun ortasını ve emniyet şeritlerini alarak oradan tekerlekli bir ulaşım yöntemi ile büyük şehirleri yönetemeyiz.”

Şahin, büyük şehirlerde yeşil alan sulama sistemlerinin yüzde 20 oranında caddeyi suladığını öne sürerek, yağmur sularının biriktirilip, sulama ve temizlik için kullanılması gerektiğini ifade etti.

Şehir içinde trafik yönetimi için ihtiyaç duyulan enerjinin, güneşten karşılanabileceğine dikkati çeken Şahin, şunları kaydetti:
“Belediyelerin rüzgar ve güneş enerjisi kullanımında halka örnek olması, teşvik etmesi gerekir. Artık çöpü ayrıştırmak tek başına yetmediğinden, daha az çöp yaratmak için belediyeler öncülük etmeli. En basitinden (Bu sokağı sizin için yaptım, imza belediye başkanı) afişlerine son verilmeli. Zaten o işleri yapmak için seçilmeyi talep ettiler. Belediyeler, halkı penceresinde, balkonunda sebze yetiştirmeye, belediyeye ait hobi bahçeleri kullanmaya teşvik etmeli.”

-İnşaat projelerine “Yeşil Bina Sertifikası” zorunluluğu

“Yeni yapılan binaların hemen hepsine, atıkların ayrı toplanacağı, yağmur sularının biriktirileceği, güneş ve rüzgar enerjisi kullanılacak projeler yapılması koşuluyla ruhsat verilmeli” görüşünü dile getiren Şahin, belirli inşaat alanı üzerindeki her projeden, yeşil bina sertifikası (LEED Sertifikası) istenebileceğini ifade etti.

-”Her gün milyonlarca lira, petrol, gaz ithal ettiğimiz ülkelere gidiyor”

Murat Şahin, ABD’nin New York kentinde belediyenin, tüm benzinli araçlarını sattığını, “hibrit, paylaşımlı kiralama sistemi”ni kullandığını, mesai bitince otoparka çekilip sabah mesai başlayana kadar atıl duran yüzlerce araca yatırım yapmak yerine, ihtiyacı olduğu saatlerde kiraladığını anlattı.

Günümüzde Türkiye’de havalimanına yolcu götüren bir taksinin, kanun gereği, oraya gelen bir yolcuyu alıp şehre götüremediğini ileri süren Şahin, “Türkiye gibi otomobili, petrolü ithal eden bir ülke için ne büyük kayıp. Oysa havalimanları, AVM’ler, konser merkezleri gibi noktalarda, taksiler için cepler olmalı. Sadece İstanbul’da boş gecen 9 bin taksi var. Bu, her gün milyonlarca lira, petrol, gaz ithal ettiğimiz ülkelere gidiyor demektir” diye konuştu.

Şahin, belediyelerin paylaşım ekonomisini desteklemesi gerektiğini ifade ederek, “Geçen yıl enerji ithalatına 50 milyar dolardan fazla para veren ülkemizde, işe gitmek için otomobilinize mahallenizden birini alıp benzin parasını paylaşırsanız, korsan taksici sayılıyorsunuz. Havalimanına giden 10 kişiyi toplayıp giden paylaşımlı yolculuk sistemleri desteklenmeli, teşvik edilmeli” önerisinde bulundu.

Geceliği 3 bin avro olan otel odası bulunmasına rağmen zengin misafire, ülke çapında ulaşım hizmeti için taksinin önerildiğini belirten Şahin, “Turizmde para, artık benzersiz deneyimlerden geliyor. Belediyelerin lokal ölçekte bu tip girişimcilerin önünü açması gerekir. Trafiğe daha az araç çıkması, şehirde benzersiz hizmetler sunulması, o şehri kulaktan kulağa tanıtacaktır” şeklinde konuştu.
Şahin, dünya çapındaki kitapçılarda, az sayıda Türkiye kitabı bulunduğuna değinerek, belediyelerin, turistik kitapları, özellikle de akıllı telefonlarda olanlarını yayması, yaptırması ve dağıtması gerektiğini dile getirdi.

– “Halkın, karar, değerlendirme süreçlerinde etkin olduğu belediyecilik anlayışı şart”

Twitter’da milyonlarca kullanıcının bir saat içinde milyonlarca fikir beyan ettiğine işaret eden Şahin, şöyle devam etti:
“Hal böyle olunca halk, tüm karar sürecinin parçası olmak istiyor. 5 yılda bir belediye başkanı seçmek için sandığa gitmek, demokrasinin yaygınlaşması için yeterli gelmiyor. Bu nedenle halkın, karar, değerlendirme süreçlerinde etkin olduğu belediyecilik anlayışı şart. Yaşadığı hayatta sorumluluk alacak insan sayısı 100 yıl önceye göre çok fazla. Özetle belediyelerin halk için halka beraber olması lazım, halk için halka rağmen değil.”

Kaynak: Haber Ahval

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Yingli Green Enerji, Dünya Kupası Tarihindeki İlk “Nötr Karbon” Sponsoru Oldu

Yingli Green Enerji, 2014 FIFA Dünya Kupası’nın Brezilya’daki büyük tarihi misyonunu destekleme amacının bir parçası olarak, Brezilya’daki tanıtım çalışmalarının etkisiyle artan karbon emisyonlarını telafi etmeyi planlıyor. Yingli, FIFA Dünya Kupası

ENERJİ YÖNETİMİ

MİLRES Projesi Haziran Ayı Sonunda Tamamlanacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, MİLRES Projesi’nin haziran ayı sonunda tamamlanacağını belirtti. Rüzgar enerjisi endüstrisinin Türkiye’de geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması konusundaki projeler çok önemli bir işlevi yerine getiriyor. Konuyla

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Oğuzhan Haznedar, EkoRE Güneş Enerjisi A.Ş. Genel Müdürü Oldu

Enerji sektörünün deneyimli isimlerinden Oğuzhan Haznedar, EkoRE Güneş Enerjisi A.Ş.’de genel müdürlük görevine başladı. Yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin en saygın şirketlerinden EkoRE Şirketler Grubu’ndan EkoRE Güneş Enerjisi A.Ş.’de genel müdürlük