Fütüristik SeaOrbiter Gemisinin Yapımına Kitle Fonlaması Sayesinde Başlanıyor

Fütüristik SeaOrbiter Gemisinin Yapımına Kitle Fonlaması Sayesinde Başlanıyor

Fransız mimar Jacques Rougerie tarafından tasarlanan fütüristik SeaOrbiter gemisine yetecek finansman sağlanamadığı için 10 yıldır inşaasına başlanamıyordu. Okyanuslarda seyredecek olan ilk dikey gemi ünvanı taşıyacak olan gemi için “hayalden öte geçemez” deniyordu. Rolex, Norveçli Marintek, TECHNIP ve Avrupa’nın önde gelen gemi üreticilerinden DCNS firmalarının destek vereceklerini açıkladıklamalarına rağmen, son derece üstün bir teknolojiyle donatılan bu proje tamamen finansa edilemiyordu.

Daha önce de başka projelerin gerçekleşmesini sağlamış olan kitle fonlaması (crowdfunding), bu kez de imdada yetişti ve KissKissBankBank adındaki bir kitle fonlama girişimi sayesinde 344.650 Euro toplandı. Amaçlanan miktar 325.000 Euro olmasına rağmen, bunun bile üstüne çıkmayı başaran projenin yapımına 27 Haziran 2014 tarihinde başlanıyor.

Peki bu ütopik geminin özellikleri ne? 51 metre dikey yüksekliğe ve 31 metre su altı derinliğe sahip olacak olan gemi, ihtiyacı olan enerjiyi güneş panelleri, rüzgar enerjisi ve dalga enerjisinden elde edecek. En fazla 22 insan kapasiteli olan gemi 6,000 metre derine kadar analiz yapabilecek ve misyonu şu 5 ana prensipten oluşacak: keşfet, anla, ortaya çıkar, uyar ve eğit.

Çekilen görsel ve video kayıtlarını, yapılan tüm keşifleri kesintisiz olarak paylaşacak olan SeaOrbiter hakkında tüm detaylı İngilizce bilgileri, kitlesel fonlama sitesinden edinebilirsiniz:  http://www.kisskissbankbank.com/en/projects/the-eye-of-seaorbiter

 

SeaOrbiter-4

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Bakanlık Verimlilik Finansmanı İçin Bankalarla Görüşüyor

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, eski binalarda enerji tasarrufuna gidilmesi için bankalarla görüştüklerini söyledi. Yıldız, yeni binalarda ısı yalıtımı olmayanların ruhsat verilmeyeceğine işaret ederek, eski binalarda enerji tasarrufunun

HABERLER

Avrupa Yatırım Bankasından 2 Milyar Euro Kredi

Projelere, yıllık 2 milyar euro kredi destek sağlanıyor Avrupa Yatırım Bankası Ankara Ofisi Temsilcisi Alain Terraillon TIREC 2012’de yaptığı konuşmada, amaçlarının AB üye ve aday ülkelerde gerçekleştirilen altyapı projelerini finanse

HABERLER

Integreen Yüksek Verim Sağlayan Santraller Üretiyor

Integreen’in Isparta’da kurduğu 1,75 megawatt’lık güneş enerjisi santrali beklenenin yüzde 12-15 üzerinde elektrik üretti. Türkiye’de kurulan güneş enerjisi santrallerinin verimlilik sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Bazı santraller beklenenin üstünde verimlilik sağlayabiliyor.