Fransız’da Elektrikli ve Hibrit Araçlar İçin Yeni Teşvikler Duyuruldu

Fransız’da Elektrikli ve Hibrit Araçlar İçin Yeni Teşvikler Duyuruldu

Fransa Sanayi Bakanı Arnaud Montebourg, Fransız elektrikli araç sektörünün gelişmesi için bu alana yönelik özel bir teşvik paketi hazırladıklarını bildirdi.

Financial Times’a konu hakkında açıklamada bulunan Fransız Bakan elektrikli araç sektörünün geleceğine inanmayanlar bulunsa da, bu sektörün geleceğinin olduğunu ve kendilerinin hazırladıkları plan ile bu geleceği otomotiv sektörüne vereceklerini ifade etti. Montebourg açıklamasında ayrıca planın Fransız otomotiv sektörüne ”rönesans” getireceğini iddia etti etti.

Fransız Bakan plan dahilinde elektrikli araç satın alan kişilere sağlanan teşviğin 5.000 avro’dan 7.000 avro’ya, hibrit araçlarda ise 2.000 avrodan 4.000 avroya çıkacağı bilgisini paylaştı.

Sektöre bu sayede sağlanan sübvansiyon tutarı 490 milyon avroya ulaşacak iken, sektöre yönelik ara ürün üreten küçük ve orta ölçekli şirketlere ise 175 milyon avroluk teşvik sağlanacak. Teşvik paketi için gereken fonlar, yüksek emisyona neden olan araçlara getirilecek ek maddi yükümlülükler ile karşılanacak iken elektrikli araç üreten şirketlerin üretimlerine devam etme, fabrikalarını Fransa’da tutma ve gerekli olan ekipmanları Fransız üreticilerden temin etme zorunlulukları bulunmakta.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Schneider’in “Bina Enerji Yönetimi” Çözümleri Lider Seçildi

Schneider Electric tarafından oluşturulan “Bina Enerji Yönetim” çözümleri, bağımsız analiz firması Verdantix tarafından lider olarak lanse edildi.  Schneider Electric, bağımsız analiz firması Verdantix’in “Yeşil Quadrant® Bina Enerji Yönetimi Yazılımı 2014

HABERLER 0 Comments

Balıkesir’e Türkiye’nin En Büyük Biyokütle Fabrikası

Balıkesir’in Gönen ilçesinde kurulan Türkiye’nin en büyük biyokütle fabrikası Eylül ayında üretime başlayacak. Mısır, kanola, çeltik sapı gibi ürünlerle hayvansal atıkların yakıt olarak değerlendirileceği fabrika, Türkiye’nin enerji üretimine büyük katkı

HABERLER

Gerçek “Çöpçüler Kralı” Bir Urfalı

Gerçek bir enerji girişimcisinin hikayesi; Aziz Aktaş.  Şanlıurfa’da yaşayan Aziz Aktaş, 12 yaşından beri çöplerden topladığı pet şişe ve camları satarak maddi durumu iyi olmayan ailesine yardım ediyordu. Çöplerden topladıklarıyla

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply