Fransa’da Yenilenebilir Enerji Yatırımları Arttı

Fransa’da Yenilenebilir Enerji Yatırımları Arttı

Fransa’da 2015 yılında kömür elektriği azalırken, güneş ve rüzgardan üretilen elektrik miktarı yüzde 25 artış gösterdi.

Yenilenebilir enerjiye gelişmiş ülkelerin ilgisi devam ediyor. Fransa’da yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımlarıyla dikkat çekiyor.

enerjigunlugu.net’in haberine göre, Fransa Enerji İletim Şebeke İşletmesi’nin (RTE) verdiği bilgiler doğrultusunda 2015 yıllında ülkedeki kömür santrallerin üçte biri kapatılırken, buna karşılık güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üretimi yüzde 25 artış gösterdi. 2015 sonunda Fransa’da güneş enerji santrali (GES) kurulu gücü 6.191 MW seviyesine ulaştı.

2015 yılında Fransa’da yeni kurulan GES gücü 895 MW oldu. Bunların da desteğiyle, geçtiğimiz yıl Fransa’da güneş enerjisinden üretilen elektrik miktarı 7,4 TWh seviyesine ulaştı. 2014 yılında 5,9 TWh’lık üretim dikkate alındığında güneş elektriği üretiminde yüzde 25’lik artış olduğu ortaya çıkıyor.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Biyo Enerji 0 Comments

Ankara Elektrik İhtiyacının Bir Kısmını Çöpten Karşılayacak

ITC Katı Atık Yönetim Şirketi yöneticisi Ali Kantur, Ankara’nın elektrik ihtiyacının yüzde 7’lik kısmının bu tesisten sağlanabileceğini söyledi. Ankara’daki Çadırtepe Katı Atık Depolama ve Bertaraf Tesisi’nde incelemelerde bulunan Enerji ve

HABERLER

20 Yeni Jeotermal Kaynak Alanı İhaleye Çıkıyor

Ankara’nın Haymana, Gölbaşı, Çubuk, Nallıhan, Ayaş ve Çamlıdere ilçelerinde bulunan 20 jeotermal kaynak ve doğal mineralli su arama sahası ihaleye çıkacak. Ankara İl Özel İdaresi’nden yapılan açıklamada toplam 20 sahanın

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply