Fransa Rüzgar Enerjisinde İvme Artırdı

Fransa Rüzgar Enerjisinde İvme Artırdı

GDF Suez ve Areva’nın başını çektiği konsorsiyum, Fransız açık denizinde toplam 1 GW kapasiteli iki projeye ilişkin ikinci kez düzenlenen ihaleyi kazandı.

windturbinerenderFransız hükümeti GDF Suez ve Areva’nın başını çektiği konsorsiyumun Fransız açık denizinde toplam 1 gigawatt kapasiteli iki projeye ilişkin ikinci kez düzenlenen ihaleyi kazandığını açıkladı.

GDF Suez’in başını çektiği ve İspanyol yenilenebilir enerji şirketi EDP Renewables, Fransız Noen Marine ve Fransız üretici şirketi Areva’dan oluşan konsorsiyum, Fransa’nın kuzeyinde Le Tréport açıklarında 500 MW`lık ve Fransa’nın batısında Yeu ve Noirmoutier adaları açıklarında 500 megawatt`lık olmak üzere toplamda 1 gigawatt’lık açık deniz rüzgar çiftliği ihalesini kazandı.

İhale ikinci kez yenilendi

Fransa’nın kuzeyinde Le Tréport açıklarındaki rüzgar çiftliği için yapılan ilk ihale 750 megawatt kapasiteliydi ve tarifenin çok yüksek olduğu gerekçesi ile hükümet tarafından reddedilmişti. Bunun üzerine düzenlenen ikinci ihalede kapasite 500 megawatt’a düşürüldü ve GDF Suez İspanyol EDP Renewables ile yarı yarıya katılım ortaklığı kurarak katıldı.

8 megawatt’lık Avera türbinlerinin kullanılacağı iki rüzgar çiftliği projesinin inşaatının 2018 yılında başlaması ve 2020 yılından önce kurulumunun tamamlanması öngörülüyor.

2020 yılına kadar 6 gigawatt rüzgar kapasitesi 

Fransa Enerji Bakanı Segolene Royal Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile, Fransa`da yenilebilir enerjiyi güçlendirmek ve geliştirmek istediklerini ve bu çerçevede 2020 yılına kadar 6 gigawatt kapasiteli açık deniz rüzgar santrali kuracaklarını söyledi.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

EPDK’dan Elektrik Faturalarını Hesaplama Modülü

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, fatura hesaplama modülünün gecikme zammı, kesme açma bedeli, büyük tüketiciler için güç aşım ve reaktif gibi ilave ücretleri içermediğine dikkat çekti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK),

Şirket Haberleri

Güneş Santrali Sigorta Firmaları Ve Bankalar Açısından Yıldırımdan Korunma Sistemleri

Günümüzde başta güneş olmak üzere enerji yatırımlarında bankaların yatırımcılara sundukları kredi imkanları oldukça cazip durumda. %20 -%30 oranlarında bir peşinatla güneş tarlası yatırımlarımıza finansör bulmuş oluyoruz ve enerji üretildikçe banka

HABERLER

Deri Sanayisinin 3 Milyon TL Tasarruf Sağlayacak Biyogaz Tesisi

İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi 6.5 milyon Euro’luk yatırım yaparak arıtma tesisini yeniledi. Tesiste biyogaz da üretilecek. Bu sayede doğalgazdan yıllık 3 milyon liralık tasarruf sağlanacak. Tuzla’da yer alan İstanbul