Fransa Rüzgar Enerjisinde İvme Artırdı

Fransa Rüzgar Enerjisinde İvme Artırdı

GDF Suez ve Areva’nın başını çektiği konsorsiyum, Fransız açık denizinde toplam 1 GW kapasiteli iki projeye ilişkin ikinci kez düzenlenen ihaleyi kazandı.

windturbinerenderFransız hükümeti GDF Suez ve Areva’nın başını çektiği konsorsiyumun Fransız açık denizinde toplam 1 gigawatt kapasiteli iki projeye ilişkin ikinci kez düzenlenen ihaleyi kazandığını açıkladı.

GDF Suez’in başını çektiği ve İspanyol yenilenebilir enerji şirketi EDP Renewables, Fransız Noen Marine ve Fransız üretici şirketi Areva’dan oluşan konsorsiyum, Fransa’nın kuzeyinde Le Tréport açıklarında 500 MW`lık ve Fransa’nın batısında Yeu ve Noirmoutier adaları açıklarında 500 megawatt`lık olmak üzere toplamda 1 gigawatt’lık açık deniz rüzgar çiftliği ihalesini kazandı.

İhale ikinci kez yenilendi

Fransa’nın kuzeyinde Le Tréport açıklarındaki rüzgar çiftliği için yapılan ilk ihale 750 megawatt kapasiteliydi ve tarifenin çok yüksek olduğu gerekçesi ile hükümet tarafından reddedilmişti. Bunun üzerine düzenlenen ikinci ihalede kapasite 500 megawatt’a düşürüldü ve GDF Suez İspanyol EDP Renewables ile yarı yarıya katılım ortaklığı kurarak katıldı.

8 megawatt’lık Avera türbinlerinin kullanılacağı iki rüzgar çiftliği projesinin inşaatının 2018 yılında başlaması ve 2020 yılından önce kurulumunun tamamlanması öngörülüyor.

2020 yılına kadar 6 gigawatt rüzgar kapasitesi 

Fransa Enerji Bakanı Segolene Royal Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile, Fransa`da yenilebilir enerjiyi güçlendirmek ve geliştirmek istediklerini ve bu çerçevede 2020 yılına kadar 6 gigawatt kapasiteli açık deniz rüzgar santrali kuracaklarını söyledi.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Eski Aracını Hurdaya Çıkarana Teşvik ve Kredi Geliyor

Kamuoyunun merakla beklediği ‘hurda teşviği’nin nasıl olacağını Bakan Ergün açıkladı. Ergün, eski aracın bedelinin ödeneceğini ve uzun vadeli uygun şartlarda kredi imkanıyla yeni otomobil alma imkanı sunulacağını söyledi. Türkiye’nin 2023

ENERJİ YÖNETİMİ

Beyaz Saray’dan Güneş Enerjisinden Dar Gelirlilerin De Yararlanması İçin Destek

Salı günü Beyaz Saray tarafından yapılan bir açıklamaya göre Obama yönetimi, güneş enerjisinin  ve sektördeki istihdamın kiracı ve dar gelirler de dahil olmak üzere, daha fazla vatandaşına ulaşabilmesi için yeni

HABERLER

Google’dan Güneş Enerjisine 300 Milyon Dolar

Dünya petrol ekonomisinin sonuna doğru yaklaşırken, güneş enerjisi sistemleri üreten Solar City şirketi Google’dan 300 milyon dolar yatırım aldı. Dünyaca ünlü kuruluşların yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelmesi, sektörün geleceği için önemli ipuçları