Fransa Nükleerde Örnek Ülke İdi. Peki Şimdi Ne Olacak?

Fransa Nükleerde Örnek Ülke İdi. Peki Şimdi Ne Olacak?

fransa nükleeer

Fransa nükleer enerjinin elektrik üretimindeki payını 2025 yılına kadar % 25 azaltacak.

Amerika’nın ardından Dünya nükleer enerji üretiminde ikinci sırada olan Fransa, 2012 seçim kampanyasında verdiği sözü tutmak için ilk somut adımını attı. Fransa Parlamentosu`nun alt kanadı, elektrik üretiminde nükleer enerjinin payının azaltılmasına dair bir tasarıyı Cuma günü kabul etti.

Kabul edilen tasarı, elektrik üretimnde nükleer enerjinin hali hazırda yüzde 75 olan payının 2025 yılına kadar yüzde 50 seviyesine indirilmesini öngörüyor.Fransa’da 56 nükleer reaktör bulunuyor.

Tasarı ayrıca, 2030 yılına kadar sera gazı salınımının yüzde 40 ve ulusal enerji tüketiminin yüzde 20 azaltılması hedeflerini de içeriyor.

2012 seçim kampanyasında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Fransa’nın elektrik üretimnde nükleer enerjinin payını azaltma sözü vermiş ancak o günden bu yana hiçbir somut adım atılmamıştı. Bu nedenle başta Greenpeace France olmak üzere birçok kuruluş tarafından eleştirilmişti.

Kaynak: Enerji Günlüğü 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Güneş Enerjisinde Türkiye İle Katar İşbirliği

Katar ve Türk şirketleri güneş enerjisi alanında işbirliğine gitti. Güneş enerjisi alanında uluslararası işbirlikleri gerçekleştiriliyor. Türkiye’de de bu açıdan önemli gelişmeler yaşanıyor. www.haberler.com’un haberine göre, Katar Güneş Teknolojileri şirketinden yapılan

HABERLER

Türkiye’nin Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2014’te Yüzde 27 Arttı

Türkiye’nin kurulu rüzgar enerjisi kapasitesi geçen yıl yüzde 27 artışla 3 bin 763 megavata ulaştı.  Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (EWEA) verilerine göre Türkiye, 2014’te Avrupa’da yeni rüzgar yatırımlarının yüzde 6,3’ünü

HABERLER

“Kendi Enerjimizin Anahtarı Bizde Olmalı”

Fraunhofer Güneş Enerjisi Enstitüsü, ISE, Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü ve VDE Enstitüsü’nün işbirliği ile düzenlenen Fotovoltaik Yatırımcıları Günü isimli konferans 18.12.2013 tarihinde Odakule İstanbul Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.