Fransa Nükleerde Örnek Ülke İdi. Peki Şimdi Ne Olacak?

Fransa Nükleerde Örnek Ülke İdi. Peki Şimdi Ne Olacak?

fransa nükleeer

Fransa nükleer enerjinin elektrik üretimindeki payını 2025 yılına kadar % 25 azaltacak.

Amerika’nın ardından Dünya nükleer enerji üretiminde ikinci sırada olan Fransa, 2012 seçim kampanyasında verdiği sözü tutmak için ilk somut adımını attı. Fransa Parlamentosu`nun alt kanadı, elektrik üretiminde nükleer enerjinin payının azaltılmasına dair bir tasarıyı Cuma günü kabul etti.

Kabul edilen tasarı, elektrik üretimnde nükleer enerjinin hali hazırda yüzde 75 olan payının 2025 yılına kadar yüzde 50 seviyesine indirilmesini öngörüyor.Fransa’da 56 nükleer reaktör bulunuyor.

Tasarı ayrıca, 2030 yılına kadar sera gazı salınımının yüzde 40 ve ulusal enerji tüketiminin yüzde 20 azaltılması hedeflerini de içeriyor.

2012 seçim kampanyasında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Fransa’nın elektrik üretimnde nükleer enerjinin payını azaltma sözü vermiş ancak o günden bu yana hiçbir somut adım atılmamıştı. Bu nedenle başta Greenpeace France olmak üzere birçok kuruluş tarafından eleştirilmişti.

Kaynak: Enerji Günlüğü 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Aydınlık Bir Gelecek İçin Okullarda Enerji Verimliliği

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği (TKSSD) tarafından düzenlenen ‘KSS Çözümleri Pazaryeri’ etkinliğine VİKO damga vurdu. Elektrik anahtar ve priz sektörünün önde gelen kuruluşlarından VİKO, ‘Aydınlık Bir Gelecek İçin Okullarda Enerji

HABERLER

4 İl İçin Jeotermal Sahası İhalesi

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Aksaray, Eskişehir, Konya ve Kırklareli’de bulunan 4 adet ruhsatlı jeotermal alan için ihale açıyor. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Aksaray, Eskişehir, Konya ve Kırklareli’de bulunan

Elektrikli araçlar 0 Comments

Türkiye’nin İlk Elektrikli Otobüs Filosu İzmir’de Kuruluyor

Türkiye’nin ilk elektrikli otobüs filosu İzmir’de kuruluyor. ESHOT Genel Müdürlüğü, 20 adet “full elektrikli otobüs” ihalesini kazanan firma ile sözleşme imzaladı. 7 ay içinde kentte hizmet vermeye başlayacak çevre dostu