Fransa Nükleerde Örnek Ülke İdi. Peki Şimdi Ne Olacak?

Fransa Nükleerde Örnek Ülke İdi. Peki Şimdi Ne Olacak?

fransa nükleeer

Fransa nükleer enerjinin elektrik üretimindeki payını 2025 yılına kadar % 25 azaltacak.

Amerika’nın ardından Dünya nükleer enerji üretiminde ikinci sırada olan Fransa, 2012 seçim kampanyasında verdiği sözü tutmak için ilk somut adımını attı. Fransa Parlamentosu`nun alt kanadı, elektrik üretiminde nükleer enerjinin payının azaltılmasına dair bir tasarıyı Cuma günü kabul etti.

Kabul edilen tasarı, elektrik üretimnde nükleer enerjinin hali hazırda yüzde 75 olan payının 2025 yılına kadar yüzde 50 seviyesine indirilmesini öngörüyor.Fransa’da 56 nükleer reaktör bulunuyor.

Tasarı ayrıca, 2030 yılına kadar sera gazı salınımının yüzde 40 ve ulusal enerji tüketiminin yüzde 20 azaltılması hedeflerini de içeriyor.

2012 seçim kampanyasında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Fransa’nın elektrik üretimnde nükleer enerjinin payını azaltma sözü vermiş ancak o günden bu yana hiçbir somut adım atılmamıştı. Bu nedenle başta Greenpeace France olmak üzere birçok kuruluş tarafından eleştirilmişti.

Kaynak: Enerji Günlüğü 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Kıbrıs’ın Kapalı Yüzme Havuzlarına Günısı Isıtma

Lefkoşa’da faaliyet gösteren Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu’na, elektrik ve mazot tasarrufu sağlanması amacıyla güneş enerjisi sistemi kuruluyor. Havuz suyunun ısıtılması amacıyla kurulacak sistem, ihale gereği, kurulma çalışmalarının başlamasından itibaren 60

ENERJİ YÖNETİMİ

Güneş Karavanı Çanakkale’de Açıldı

Türkiye organizasyonunda İstanbul’dan yola çıkan Güneş Karavanı Çanakkale’de de açıldı. Güneş enerjisiyle ilgili çeşitli girişim ve etkinlikler dikkat çekiyor. Türkiye koordinatörlüğünde 6-7 Ekim için Çanakkale’de de organize edilen Güneş Karavanı,

Genel

Elektrik Üretiminde Rüzgar ve Biyogaz Santrali Katkısı

Ocak ve şubat ayında devreye alınan toplam 507 megawat’lık güce sahip 41 santral arasında 11 rüzgar, 2 biyogaz santrali yer alıyor. Anadolu Ajansı muhabirinin haberine göre, Türkiye’nin elektrikteki kurulu gücü, ocak ve şubat