Fransa Nükleerde Örnek Ülke İdi. Peki Şimdi Ne Olacak?

Fransa Nükleerde Örnek Ülke İdi. Peki Şimdi Ne Olacak?

fransa nükleeer

Fransa nükleer enerjinin elektrik üretimindeki payını 2025 yılına kadar % 25 azaltacak.

Amerika’nın ardından Dünya nükleer enerji üretiminde ikinci sırada olan Fransa, 2012 seçim kampanyasında verdiği sözü tutmak için ilk somut adımını attı. Fransa Parlamentosu`nun alt kanadı, elektrik üretiminde nükleer enerjinin payının azaltılmasına dair bir tasarıyı Cuma günü kabul etti.

Kabul edilen tasarı, elektrik üretimnde nükleer enerjinin hali hazırda yüzde 75 olan payının 2025 yılına kadar yüzde 50 seviyesine indirilmesini öngörüyor.Fransa’da 56 nükleer reaktör bulunuyor.

Tasarı ayrıca, 2030 yılına kadar sera gazı salınımının yüzde 40 ve ulusal enerji tüketiminin yüzde 20 azaltılması hedeflerini de içeriyor.

2012 seçim kampanyasında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Fransa’nın elektrik üretimnde nükleer enerjinin payını azaltma sözü vermiş ancak o günden bu yana hiçbir somut adım atılmamıştı. Bu nedenle başta Greenpeace France olmak üzere birçok kuruluş tarafından eleştirilmişti.

Kaynak: Enerji Günlüğü 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Renault’tan Elektrikli Otomobil Twizy

Elektrikle çalışan, sıfır karbondioksit salımlı, çevreci Renault Twizy, Türkiye’de 26 Haziran’da satışa sunulacak.  Elektrikle çalışan, sıfır karbondioksit salımlı, çevreci, cesur ve yenilikçi iki koltuklu tasarımıyla kendi segmentini oluşturan Renault Twizy, Türkiye’de 26

Mevzuat

Elektrik Piyasası Dağıtım Yönetmeliği ve Ekleri Yayınlandı

Dağıtım şirketleri ile dağıtım sistemi kullanıcılarının yükümlülüklerini, uymaları gereken tesis tasarım ve işletme kurallarını, dağıtım sisteminin planlanması ve işletilmesi hususlarında ilgili taraflara uygulanacak usul ve esasları kapsayan “Elektrik Piyasası Dağıtım Yönetmeliği ve Ekleri” bugünkü

HABERLER

Emekli Rüzgar Türbinlerine Ne Olur?

Artık verimi düşüp “emekliye ayrılan” rüzgar türbünlerine ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Ülkemizde rüzgar endüstrisinin geçmişi henüz 10 yıllık olduğu için henüz daha “emekli” olan türbin olduğunu sanmıyoruz ama Hollanda