“Fosil Yakıtların Zararlarını Önlemek İçin Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kullanılmalı”

“Fosil Yakıtların Zararlarını Önlemek İçin Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kullanılmalı”

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen: “Sınırlı rezervlere sahip fosil yakıtlar, çevreye ve ekolojik sisteme kalıcı zararlar veriyor. Söz konusu zararların önüne geçebilmek için yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmalı.”

4. ULUSAL GÜNEŞ VE HİDROJEN ENERJİSİ KONGRESİ ESOGÜ'DE BAŞLADIEskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü’nün düzenlediği ve 22-23 Mayıs 2014 tarihlerinde gerçekleşecek “4. Ulusal Güneş ve Hidrojen Enerjisi Kongresi” ESOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’ndaki açılış oturumuyla başladı. Kongre açılışında konuşan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, “Sınırlı rezervlere sahip fosil yakıtlar, çevreye ve ekolojik sisteme kalıcı zararlar veriyor. Söz konusu zararların önüne geçebilmek için yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmalı. Üretim, ısınma ve aydınlanmada yenilenebilir kaynaklar kullanımı önemli. Kongrenin yenilenebilir enerji kaynaklarının ülkemize kazandırılmasına katkıda bulunacağına inanıyorum” dedi.

Fizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ferhunde Atay ise, dünya enerji talebinin gittikçe arttığını ancak halen başlıca enerji kaynağı olan kömür, petrol gibi fosil yakıtların ise tükenmekte olduğunu söyledi. Prof. Dr.  Atay, fosil yakıtların hava kirliliği, iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi olumsuz etkileri bulunduğunu da belirtti. Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının; yerli kaynaklar olmaları, istihdam oluşturmaları ve dışa bağımlılığı azaltmaları bakımından önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Atay, yenilenebilir kaynakların kullanımının teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Atay, yenilenebilir enerji kaynakları konusunda kamuoyunda farkındalık oluşturulması ve araştırma-geliştirme çalışmaları yürütülmesi gereğine de işaret etti.

“Gelişen teknoloji enerji talebini artırıyor”

ESOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tevfik Gedikbey de, artan nüfus ve gelişen teknolojinin enerji talebini artırdığına dikkat çekti. Prof. Dr. Gedikbey, enerji konusunda dış kaynaklara bütçesinden önemli miktarlar ayıran ülkemiz için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının zorunlu olduğunu kaydetti. Temiz bir çevre ve geleceğimiz açısından yenilenebilir enerji kaynaklarının son derece önemli olduğunu aktaran Gedikbey, kongrenin bilim dünyasına önemli katkılar sağlaması dileğinde bulunarak konuşmasını tamamladı.

Konuşmasının ardından Rektör Gönen, “Güneş ve Hidrojen Enerjisi Kongresi”nin gelişimine sağladığı ciddi katkılardan dolayı ESOGÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Salih Köse’ye ESOGÜ Anı Tabağı takdiminde bulundu.

Kongre açılış oturumu, ESOGÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Haydar Aras’ın “Üniversite-Sanayi İşbirliği Kavramının Evrimsel Süreci ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Güneş ve Rüzgar Enerjisi ile İlgili Çalışmalar” konulu sunumu ile sona erdi.

Kaynak: www.ajanskonya.net/

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

KKTC’de Jojobodan Biyodizel Üretimi Çalışmaları

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Makine Mühendisliği Öğretim Görevlisi Metin Bilir KKTC’nin stratejik bitkisi olan Jojoba’dan biodizel üreticeleğini ifade etti. YDÜ’den yapılan yazılı açıklamada görüşüne yer verilen Bilir, enerjinin her şeyin

HABERLER

Bu Yasa Tüm Enerji Kaynaklarının Üstündedir, Tabiat Desteğinizi Bekliyor !

Değerli Alternatif Enerji takipçileri, Odak noktamız temiz enerji kaynakları, temiz enerji teknolojileri olmasına rağmen tabiatımızla ilgili bu hayati konuya yer vermeyi ve siz duyarlı takipçilerimiz ile paylaşmayı kendimize görev olarak

HABERLER 0 Comments

Beril Enerji Konya’da Güneş Enerji Santrali Kuracak

Beril Enerji, Konya`da 5.85 MW kapasiteli Güneş Enerjisi Santrali kurmayı planlıyor. Türkiye’nin çeşitli kentlerine güneş enerjisi santrali kurulma çalışmaları sürüyor. Güneş enerjisi santrallerinin sayısının artması, sektörün gelişimi açısından da oldukça