Fosil Yakıt Kullanmayan 5 Ülke Var

Fosil Yakıt Kullanmayan 5 Ülke Var

Dünyanın fosil yakıtlara ihtiyacı olmadığını kanıtlayan 5 ülke.

Yenilenebilir enerjiyle tüm enerji ihtiyacını karşılayan ülkeler var.

gaiadergi.com/’un haberine göre, yaklaşık 10 yıl önce, yenilenebilir enerji hareketi büyük zorluklarla karşılaşmaktaydı. Dünya kaynaklarını tüketen şirketler, yenilenebilir enerjiyi bir yalan olarak göstermekte ve halkı bunun gerçekliğine ikna etme girişimindeydi, ancak bu savaştan başarıyla çıkan alternatif enerji kaynakları ciddi miktarlarda para tasarrufu sağlarken bir taraftan da dünyanın doğal kaynaklarını korumayı başardılar.

İşte dünyanın petrol şirketlerinin bahsettiği tüketim alışkanlığı yalanını ortaya çıkarıp, yenilenebilir enerjiyi misyon edinen 5 ülkenin gülümseten istatistikleri:

Kosta Rika

Kosta Rika dünyanın yenilenebilir enerji konusunda şüphesiz ki en başarılı ülkelerinden biri. 2015 yılının başlamasıyla birlikte tüm enerji ihtiyacını yenilenebilir enerjiden karşılayan ülke, daha önce de tüm hayvanat bahçelerini kapatmasıyla gündeme gelmişti.

Tartışmalı hidroelektrik santralleri her ne kadar ülke imajını zedelese de, Kosta Rika, jeotermal kaynaklar, rüzgâr türbinleri, biyoyakıt ve güneş panellerinden de enerjisini üretiyor. Kosta Rika’nın bu ilerleyişi, fosil yakıt ve nükleer enerji destekçilerine adeta bir ders niteliğinde.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

Danimarka Rüzgar Enerjisinde Lider

Kişi başına rüzgar enerjisi kurulu gücü sıralamasında 852 Watt ile Danimarka lider ülke oldu. Rüzgar enerjisinde yatırımlar sürerken, kişi başına rüzgar enerjisi kurulu gücü bakımından Avrupa ülkeleri ilk sıralarda yer

HABERLER

Güneş Enerjisine 5 Günde 659 Başvuru Yapıldı

Güneş Enerjisi Santralleri (GES) ile ilgili 10-14 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen lisans başvuruları yatırımcıların yoğun ilgisiyle sonuçlandı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)’na 5 gün içerisinde toplam 659 başvuru yapıldı. EPDK

HABERLER

CSUN’ın Dünya Çapında Üretim Başarısı

CSUN, Bloomberg tarafından Dünya Çapında 1. Seviye (Tier-1) Üretici Seçildi.  CSUN, Bloomberg Yeni Enerji Finans (“BNEF”) Güneş Paneli Üreticiler Kategorilendirmesinde 1. Seviye “Tier-1”  üretici seçildi. CSUN’ın bu başarısında, güneş hücreleri