Fosil Yakıt Kullanmayan 5 Ülke Var

Fosil Yakıt Kullanmayan 5 Ülke Var

Dünyanın fosil yakıtlara ihtiyacı olmadığını kanıtlayan 5 ülke.

Yenilenebilir enerjiyle tüm enerji ihtiyacını karşılayan ülkeler var.

gaiadergi.com/’un haberine göre, yaklaşık 10 yıl önce, yenilenebilir enerji hareketi büyük zorluklarla karşılaşmaktaydı. Dünya kaynaklarını tüketen şirketler, yenilenebilir enerjiyi bir yalan olarak göstermekte ve halkı bunun gerçekliğine ikna etme girişimindeydi, ancak bu savaştan başarıyla çıkan alternatif enerji kaynakları ciddi miktarlarda para tasarrufu sağlarken bir taraftan da dünyanın doğal kaynaklarını korumayı başardılar.

İşte dünyanın petrol şirketlerinin bahsettiği tüketim alışkanlığı yalanını ortaya çıkarıp, yenilenebilir enerjiyi misyon edinen 5 ülkenin gülümseten istatistikleri:

Kosta Rika

Kosta Rika dünyanın yenilenebilir enerji konusunda şüphesiz ki en başarılı ülkelerinden biri. 2015 yılının başlamasıyla birlikte tüm enerji ihtiyacını yenilenebilir enerjiden karşılayan ülke, daha önce de tüm hayvanat bahçelerini kapatmasıyla gündeme gelmişti.

Tartışmalı hidroelektrik santralleri her ne kadar ülke imajını zedelese de, Kosta Rika, jeotermal kaynaklar, rüzgâr türbinleri, biyoyakıt ve güneş panellerinden de enerjisini üretiyor. Kosta Rika’nın bu ilerleyişi, fosil yakıt ve nükleer enerji destekçilerine adeta bir ders niteliğinde.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

A ve B Sınıfı Evlere Faiz Desteği Yolda

Bakanlık, B sınıfı enerji verimli bina yapan hak sahiplerine yüzde 4 yerine 4.5, A sınıfı binalar için ise yüzde 5 faiz desteği verecek -Çiftçi kayıt siteminde olanlar, kentsel dönüşüm kapsamında

HABERLER 0 Comments

“Yenilenebilir Enerji Uygulamalarında Verimlilik” Projesiyle Jeotermalde Verimliliğin Artırılması Hedefleniyor

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü resmi sitesinden alınan verilere göre, Türkiye 31500 Mwt’lik jeotermal potansiyel ile dünyada ilk 10 ülke arasında yer alırken, Türkiye jeotermal kullanımında dünyada 5. Avrupa’da ise, 1.

HABERLER 0 Comments

Bakım kendini öder: Neden ihmal etmemelisiniz?

Büyük FV sistemler geleceğin yatırımlarıdır. Özenli bir planlama ve gereksinimlere göre uyarlanmış bir SMA çözümü, sistemin karlılığını artırmakta ve yüksek verim getirmektedir. Tüm sistem bileşenlerinin uzun süre güvenli ve uygun