Fosil Yakıt Kullanmayan 5 Ülke Var

Fosil Yakıt Kullanmayan 5 Ülke Var

Dünyanın fosil yakıtlara ihtiyacı olmadığını kanıtlayan 5 ülke.

Yenilenebilir enerjiyle tüm enerji ihtiyacını karşılayan ülkeler var.

gaiadergi.com/’un haberine göre, yaklaşık 10 yıl önce, yenilenebilir enerji hareketi büyük zorluklarla karşılaşmaktaydı. Dünya kaynaklarını tüketen şirketler, yenilenebilir enerjiyi bir yalan olarak göstermekte ve halkı bunun gerçekliğine ikna etme girişimindeydi, ancak bu savaştan başarıyla çıkan alternatif enerji kaynakları ciddi miktarlarda para tasarrufu sağlarken bir taraftan da dünyanın doğal kaynaklarını korumayı başardılar.

İşte dünyanın petrol şirketlerinin bahsettiği tüketim alışkanlığı yalanını ortaya çıkarıp, yenilenebilir enerjiyi misyon edinen 5 ülkenin gülümseten istatistikleri:

Kosta Rika

Kosta Rika dünyanın yenilenebilir enerji konusunda şüphesiz ki en başarılı ülkelerinden biri. 2015 yılının başlamasıyla birlikte tüm enerji ihtiyacını yenilenebilir enerjiden karşılayan ülke, daha önce de tüm hayvanat bahçelerini kapatmasıyla gündeme gelmişti.

Tartışmalı hidroelektrik santralleri her ne kadar ülke imajını zedelese de, Kosta Rika, jeotermal kaynaklar, rüzgâr türbinleri, biyoyakıt ve güneş panellerinden de enerjisini üretiyor. Kosta Rika’nın bu ilerleyişi, fosil yakıt ve nükleer enerji destekçilerine adeta bir ders niteliğinde.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Akıllı Şebekeler ve Şehirler 0 Comments

Akıllı İstanbul Sempozyumu Düzenleniyor

Akıllı İstanbul Sempozyumu’nda İstanbul’un akıllı şehir kavramı açısından mevcut durumu, geliştirilen ürün ve araştırmaların aktarılırken, rekabet öncesi işbirliği imkanları birlikte aranacak. Üniversite, kamu ve özel sektörün yönetici ve araştırmacıları İstanbul

HABERLER

Yingli Solar Rekora Doymuyor !

Global güneş enerjisi sektörünün önde gelen bağımsız analiz ve raporlama kuruluşu NPD Solarbuzz’ın yayımladığı rapora göre 2013’ün ikinci çeyreğinde  Yingli Solar sevkiyatta 800 MW kapasitesini aşarak bir rekor kırdı. Yingli

AKADEMİK

Alternatif Enerji Kaynakları Teknoloji Programı Öğrenci Alımına Başlıyor

Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu Elektrik ve Enerji Bölümü bünyesinde açılan “Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı”na 2014-2015 öğretim yılında öğrenci alımı yapılacak. Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu  Elektrik ve Enerji