FORD C-MAX- GÜNEŞ ENERJİLİ OTOMOBİLDE DEVRİM

FORD C-MAX- GÜNEŞ ENERJİLİ OTOMOBİLDE DEVRİM

Tavanında güneş panelleri olacak araba, güneş enerjisi sayesinde 33 Km seyahat edebilecek.

Ford, C-Max Solar Energi Concept adını verdiği çalışmasını tanıttı. Arabanın tavan kısmında, güneş paneli bulunuyor. Araç bu sayede güneş enerjisi ile bataryalarını doldurabilecek.

Tam şarj halindeki araç, güneş enerjisini elektriğe çevirecek ve 33 Km boyunca seyahat imkanı sağlayacak. Konsept arabanın ilk resmi açıklamaları, detaylı bir biçimde CES 2014 Fuarı’nda açıklanacak.

Araçta kullanılan Güneş panelleri, standart yapıdaki panellerden biraz farklı. Fresnal lens adını verdikleri bir özellik sayesinde, paneller Güneş’in doğu-batı yönündeki hareketini takip edebilecek. Bu sayede sürekli güneş ışığını yakalayabilecek.

Araba, Ford ve Georgia Teknoloji Enstitüsü’ünün ortaklaşa ürünü olacak. Ayrıca güneş enerjisi konusunda uzman SunPower Corp. firması da üretime yardımcı olacak.

1

2

3

Ford C-MAX Solar Energi Concept

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

LEONARDO DICAPRIO’DAN DÜNYANIN İLK ELEKTRİKLİ YARIŞ ARABASI SERİSİ

Karşınızda Çevreci yatırımları ile tanınan Hollywood’un ünlü yıldızı Leonardo DiCaprio’nun yeni girişimi! DiCaprio, dünyanın ilk elektrikli yarış arabası serisi olan Venturi Grand Prix Formula E takımının azimli üyelerinden biri. Tüm

ALTERNATİF TASARIMLAR

Güneş Açan Caddeler… Pek Yakında !

Hem ısıtma hem de soğutma özelliğine sahip olan Solar Mug, 110-220 V ile şarj olabilmekte ve aynı zamanda laptop ve cep telefonunuza da acil durumlarda yardımcı olmakta.

İNOVASYON 0 Comments

Tarım, Denizlerden Temiz Su elde etmek ve Güneş Enerjisi Üzerine Bir Örnek; Sundrop Çiftliği

Aşağıdaki yazı kurucusu olduğu M-GEN  Dijital Ajans ve Gelecek Planlama Merkezi Başkanı ve aynı zamanda Futurizm  (gelecek bilimci) Derneği Yüksek Danışma Kurulu üyelerinden olan Sayın Ufuk Tarhan’ın ufuktarhan.com web sitesinden