FORD C-MAX- GÜNEŞ ENERJİLİ OTOMOBİLDE DEVRİM

FORD C-MAX- GÜNEŞ ENERJİLİ OTOMOBİLDE DEVRİM

Tavanında güneş panelleri olacak araba, güneş enerjisi sayesinde 33 Km seyahat edebilecek.

Ford, C-Max Solar Energi Concept adını verdiği çalışmasını tanıttı. Arabanın tavan kısmında, güneş paneli bulunuyor. Araç bu sayede güneş enerjisi ile bataryalarını doldurabilecek.

Tam şarj halindeki araç, güneş enerjisini elektriğe çevirecek ve 33 Km boyunca seyahat imkanı sağlayacak. Konsept arabanın ilk resmi açıklamaları, detaylı bir biçimde CES 2014 Fuarı’nda açıklanacak.

Araçta kullanılan Güneş panelleri, standart yapıdaki panellerden biraz farklı. Fresnal lens adını verdikleri bir özellik sayesinde, paneller Güneş’in doğu-batı yönündeki hareketini takip edebilecek. Bu sayede sürekli güneş ışığını yakalayabilecek.

Araba, Ford ve Georgia Teknoloji Enstitüsü’ünün ortaklaşa ürünü olacak. Ayrıca güneş enerjisi konusunda uzman SunPower Corp. firması da üretime yardımcı olacak.

1

2

3

Ford C-MAX Solar Energi Concept

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

Güneşle Havadaki Nemi Sulama Suyuna Çeviren Teknoloji

Ed Linacre’s Airdrop, görüldüğü gibi gayet küçük bir mucize. Tasarımcısı Edward Linnacre bu minik aletle Avustralya’daki bahçesinde birgünde 1 Litre sulama suyu elde etmeyi başarmış. Sistem havanın nemini emerek metal

İNOVASYON

Designnobis’ten Ödüllü “Solar Taxi” Projesi ve Daha Niceleri…

ODTÜ Öğretim Üyesi Dr. Hakan Gürsu, AA muhabirine, ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlenen yarışmanın, dünyanın en prestijli endüstriyel tasarım ödülleri arasında yer aldığı ifade etti. Designnobis ekibinin 7 ödül birden kazandığını bildiren Gürsu, tasarımlar arasında

ALTERNATİF TASARIMLAR

2009’un En Yeşil 7 Yaratıcı Buluşu

Her yıl Consumer Electronics Association tarafından düzenlenen Greener Gadgets Tasarım Yarışması’nın 2009 yılında seçilen birbirinden özel ve ilgi çekici icatlarını sizin için tekrar toparladık. İşte yılın en yeşil 7 yaratıcı