FORD C-MAX- GÜNEŞ ENERJİLİ OTOMOBİLDE DEVRİM

FORD C-MAX- GÜNEŞ ENERJİLİ OTOMOBİLDE DEVRİM

Tavanında güneş panelleri olacak araba, güneş enerjisi sayesinde 33 Km seyahat edebilecek.

Ford, C-Max Solar Energi Concept adını verdiği çalışmasını tanıttı. Arabanın tavan kısmında, güneş paneli bulunuyor. Araç bu sayede güneş enerjisi ile bataryalarını doldurabilecek.

Tam şarj halindeki araç, güneş enerjisini elektriğe çevirecek ve 33 Km boyunca seyahat imkanı sağlayacak. Konsept arabanın ilk resmi açıklamaları, detaylı bir biçimde CES 2014 Fuarı’nda açıklanacak.

Araçta kullanılan Güneş panelleri, standart yapıdaki panellerden biraz farklı. Fresnal lens adını verdikleri bir özellik sayesinde, paneller Güneş’in doğu-batı yönündeki hareketini takip edebilecek. Bu sayede sürekli güneş ışığını yakalayabilecek.

Araba, Ford ve Georgia Teknoloji Enstitüsü’ünün ortaklaşa ürünü olacak. Ayrıca güneş enerjisi konusunda uzman SunPower Corp. firması da üretime yardımcı olacak.

1

2

3

Ford C-MAX Solar Energi Concept

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR 0 Comments

Sabun Köpüğünü “Patlatmayacak” Bir Güneş Teknolojisi

Bilimadamları bir sabun balonu üzerinde, balonu patlatmadan durabilecek kadar ince ve hafif bir güneş hücresi üretti. Bu olağanüstü çalışma, dünyanın en önemli enerji teknoloji merkezlerinden MIT (Massachusets Instititue of Technologie)

ENERJİ YÖNETİMİ

Güneş Enerjili, Çevreci Yüzen Ev; WaterNest

Yüzde 100 geri dönüşümlü yüzen ev WaterNest, güneş enerji sisteminin yanı sıra doğal klima ve havalandırma çözümleriyle dikkat çekiyor. Güneş enerjili çevreci yüzen ev; yıllarca süren araştırmalardan sonra mimar Giancarlo

ALTERNATİF TASARIMLAR

Yazıcıdan Çıkan A3 Boyutlu Güneş Panelleri

Avustralyalı bilim adamları pahalı olan güneş enerjisi panellerini daha düşük maliyetle yazıcıdan A3 boyutunda çıkış almayı başardı. Güneş enerjisinden yararlanmak ekipmanların pahalılığı nedeniyle halen bir rüya gibi. Ancak Avustralya’dan VICOSC