First Solar’dan Verimlilik ve Sağlamlıkta Yeni Rekor

First Solar’dan Verimlilik ve Sağlamlıkta Yeni Rekor

First Solar, Kadmiyum fotovoltaik hücre verimliliğinde yeni bir dünya rekoru kırdığını açıkladı.

first-solar-panelGüneş paneli ve hücre üretiminde kalite, verimlilik ve dayanıklılık konusunda iyileştirme ve geliştirme çalışmaları sürüyor.

First Solar (NASDAQ: FSLR), Kadmiyum Tellürid (CdTe) fotovoltaik hücre verimliliğinde yeni bir dünya rekoru kırdığını açıkladı. Newport Corporation Teknoloji ve Uygulamalar Merkezi fotovoltaik güneş enerjisi laboratuvarlarından yüzde 21.5’lik verimlilik sertifikası elde eden First Solar, bu başarısıyla kendi hücre araştırmasındaki hedeflerini de aştı. Böylece CdTe’nin geleneksel multi-kristalin silikon teknolojilerine olan üstünlüğü bir kez daha doğrulanmış oldu.

Üretim ölçekli performanslarının Ar-Ge alanındaki gelişmelere uyum sağladığını gösteren First Solar, ticari modüllerinin birçok uzun vadeli çevre marziyet ve zorlu birleşik gerilme testlerini geçtiğini belirterek Atlas 25+® sertifikasını aldığını da duyurdu.

Rekor hücre verimliliği

Rekor verimlilik gösteren hücreler, şirketin Perrysburg Ohio üretim fabrikası ve AR-GE merkezinde ticari ölçekli üretim için uygun malzemeler kullanılarak geliştirildi. Kırılan rekor, ABD Enerji Bakanlığı Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’nın“En İyi Hücre Verimliliği” çizelgesinde yerini aldı. 2011 yılından beri kaydedilen sekizinci önemli verimlilik güncellemesi olan bu rekor ile performansındaki hızlı yükseliş trendini devam ettirmiş oldu.

First Solar’ın Teknoloji Direktörü Raffi Garabedian, “Gerçekleştirdiğimiz rekor hücre verimliliği araştırmaları, CdTe güneş enerjisi hücreleri hakkında devam eden malzeme bilimi ve cihaz fiziği uzmanlık sürecimizin sonucudur,” dedi ve ekledi, “Bu çalışmalarımızı kapalı bir ortamda gerçekleştirmedik, bu çalışma akedemisyenler, yerel laboratuvarlar, endüstriyel ortaklarımızlarımız ve özellikle GE Küresel Araştırmalar ile gerçekleştirdiğimiz verimli işbirliklerinin sonucudur. Bu öğrenim süreci, fabrikasyon süreçlerimizi optimize etmemize olanak sağladı ve cihaz kullanım peformansımızı teoride olabileceğinden çok daha ileriye taşıdık.”

Gelişmiş hücre verimliliğinin, gelişmiş güç çıkışı ve enerji yoğunluğunu, teoriden ticari olarak uygulanabilir bir ürüne aktarmak olduğunun altını çizen Garabedian, şöyle devam etti, “Ayarlanabilir ince-film modüllerimizin üretim sürecinin etkinliği ve güvenilirlik için bilime dayalı dizayn politikamız sayesinde, First Solar her türlü gelişmeyi uygun maliyetli ve güvenilir ürün geliştirmeye dönüştürebilmektedir.”

Garabedian, First Solar’ın CdTe teknolojisinin gelişimine yaptığı yatırımlar sayesinde araştırma hücreleri, modüller ve ticari teknolojideki yüksek hedeflerine ulaştığının altını çizdi. Mart 2014’te First Solar, 2015 yılı için çizdiği yol haritasında yüzde 22’lik bir hücre verimliliği hedefi belirlemişti. Garabedian, “Hücre gelişim hızımızdaki yükseliş ve henüz Şubat ayında olduğumuz göz önüne alındığında, belirlediğimiz yol haritasındaki beklentileri yakalayacağımıza ve hatta aşacağımıza eminiz,” dedi.

Atlas 25+ Sertifikası sağlamlık için çıtayı yükseltti

First Solar’ın modül dayanıklılığına odaklanan politikası ticari ürünlerde kendini göstermeye devam ediyor. Bu sayede Ocak ayının sonunda First Solar’ın fotovoltaik modülleri birçok uzun vadeli çevre marziyet ve zorlu birleşik gerilme testlerini geçerek Atlas 25+ sertifikası ile ödüllendirildi.

Atlas 25+ sertifikası, uzun vadede ortaya çıkan çevresel koşullara karşı dayanıklılığını kanıtlıyor. Kalite ve Güvenilirlik Kıdemli Başkan Yardımcısı Azmat Siddiqi’ye göre First Solar modülleri, güç çıkışı, insülasyon direnci, sıcak, kurak, subtropikal, ılıman ve küresel kompozit iklim simülasyonlarında görsel hasar gibi Atlas 25+ stres testlerini başarıyla geçti.

“Modüller, mevcut en zorlu standartlara göre test edildi,” diyen Siddiqi ekledi, “Gururla söyliyebilirim ki üretim modüllerindeki performansımız, sektördeki teknolojik gelişmelerle el ele gelişmektedir.” Atlas Malzeme Test Teknolojisi tarafından gerçekleştirilen testlerin ardından, küresel kalite ve bütünlük kriterlerini belirleyen lider gözetim, denetim, doğrulama, test ve belgelendirme kuruluşu olan SGS tarafından resmi sertifika verilecek.

Atlas 25+ sonuçları ve son 1500V PID’siz sertifikası, dünyanın en sert iklimlerinde çalışmaya uygunluğunu doğrulayan bağımsız Thresher Long Term Sequential ve IEC 60068 Çöl Kumu Direnci testlerindeki başarılarını da kapsayan ve First Solar’ın günden güne artan modül güvenilirliği portföyüne eklenmiş oldu.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Tesla Model 3’ü Tanıtıyor

Elektrikli otomotiv devi Tesla, “en önemli ürünümüz” diye tanımladığı 35 bin dolar değerindeki Model 3’ü görücüye çıkarıyor. Elektrikli araçlar artık bir cazibe alanı haline geldi. Bu konudaki gelişmeler de kamuoyu

HABERLER

“Kobiler Elektrik Faturasını Güneş Enerjisi ile Düşürür”

Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeli 380 milyar kilovat saat. Geçen yıl 242 milyar kwh elektrik tüketildi. Yani Türkiye’nin tüm ihtiyacı güneşten karşılanabilir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Haziran ayında Türkiye’nin ilk

HABERLER

Renault’dan ZOE Elektrikli Araç

Renault, yüzde yüz elektrikli modeli ZOE ile ülkemizdeki elektrikli araç gamını genişletiyor.  Renault uzun yıllardır elektrikli otomobiller üzerinde çalışıyor. Markanın elektrikli modelleri her ne kadar ülkemizde Avrupa’da olduğu kadar çok olmasa