First Solar’dan Türkiye’de 160 MW’lık Modül Sözleşmesi

First Solar’dan Türkiye’de 160 MW’lık Modül Sözleşmesi

First Solar, Inc., (Nasdaq: FSLR) Türkiye’de, 2016 yılının ilk yarısında 160 Megawatt düzeyinde fotovoltaik (PV) modül satışı gerçekleştirdiğini duyurdu. Siparişler Zorlu Enerji ve Başarıarge Enerji A.Ş. tarafından verildi.

Türkiye’de güneş enerjisi sistemleri kurulması konusunda uluslararası kuruluşlar tarafından çeşitli yatırımlar gerçekleştiriliyor. Bu yatırımlarda özellikle bazı kuruluşların adı ön plana çıkıyor.

Bu kuruluşlar arasında özellikle fotovoltaik alanda faaliyet gösteren First Solar Inc. (Nasdaq: FSLR), Türkiye’de de fotovoltaik (PV) modül satışı gerçekleştiriyor.

First Solar Inc. (Nasdaq: FSLR), Türkiye’nin güneyinde şebeke ölçeğinde planlanan üç adet fotovoltaik (PV), güneş enerjisi santrali projesi için Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından yönetilen hakları ihale sonunda kazandı. (Haber için tıklayın)

Bu doğrultuda, First Solar, Inc., (Nasdaq: FSLR) Türkiye’de, 2016 yılının ilk yarısında 160 Megawatt düzeyinde fotovoltaik (PV) modül satışı gerçekleştirdiğini duyurdu. Siparişler Zorlu Enerji ve Başarıarge Enerji A.Ş. tarafından verildi.

Zorlu Holding’in iştiraki Zorlu Enerji Grubu, 2017 yılında başlamayı planladığı projeler için 100MWDC’lık yüksek performanslı Seri 4 ince film modüllerinin tedariki konusunda First Solar ile iş birliği anlaşması imzaladı.

Türkiye’deki büyük altyapı şirketlerinden biri olan Başarı Yatırımlar’ın ve Başarı Grubu’nun ortak iştiraki olan Başarıarge Enerji A.Ş., kendi santrallerinin yanı sıra EPC hizmetleri sunacağı güneş enerjisi santralleri için de 60MWDC güçte modüllerden sipariş etti. Sipariş edilen modüllerin ilk bölümü 2016 yılının sonunda teslim edilecek.

First Solar Genel Satış Müdürü Georges Antoun: “Zorlu Enerji ve Başarıarge Enerji, First Solar’ın somut enerji verimliliği avantajından yararlanan ve sayıları hızla artmakta olan Türk enerji şirketleri arasına katıldılar” dedi. Antoun, “Gerçekleşen bu anlaşmalar, genel olarak güneş enerjisi ve özelde First Solar teknolojisinin, Türkiye’nin enerji güvenliği önceliği olan acil elektrik ihtiyacını makul maliyetle karşılama konusunda doğru adres olduğunu göstermektedir. Ayrıca First Solar’ın Türkiye enerji piyasasının sürdürülebilirliğine olan inancını ortaya koymaktadır” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Nisan 2014 yılında İstanbul’da bir ofisini kuran First Solar, o zamandan bu yana imza attığı 300MW’lık modül satışıyla ülkenin lider PV modül sağlayıcısı oldu.

Antoun, “Son iki yılda gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimizle elde ettiğimiz gelişme, Türkiye’deki müşterilerimizin First Solar ve modül teknolojimize atfettiği güveni yansıtmaktadır. Kaydettiğimiz mesafeden oldukça memnunuz ve buradaki müşterilerimizle birlikte büyümek için sabırsızlanıyoruz” ifadesini kullandı.

First Solar Türkiye Genel Müdürü Evren Evcit ise, “Önümüzdeki dönemde gerçekleşmesi beklenen Yenilenebilir Enerji Kaynağı Alanları (YEKA) ihaleleri konusunda iyimseriz ve bunun, Türkiye’de sürdürülebilir güneş enerji piyasasının oluşmasında çok önemli bir adım olduğuna inanıyoruz. First Solar, Türkiye’nin enerji güvenliği hedeflerine anlamlı bir katkıda bulunma taahhüdüne tamamen bağlıdır.” açıklamasında bulundu.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Nilüfer Belediyesi’nden İklim Değişikliğine Uyum Çalışmaları

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Belçika’nın başkenti Brüksel’de tarihi bir imza attı Başkan Bozbey, Avrupa Komisyonu Merkezi’nde düzenlenen törende, “mayors adapt” sözleşmesine atılan imzayı temsil eden sertifikayı AB İklim Eylemi

İNOVASYON

EOscc2 İstanbul Trağine Çözüm Olur Mu?

EOscc2 elektrikli otomobil, trafik sorununu ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Elektrikli araç tasarımlarıyla ulaşım konseptini kökten değişikliğe uğratacak çözümler geliştiriliyor. Elektrikli araba projelerinin günden güne çoğalmaya başladığı son günlerde, bu sistemle üretilen araçlar

HABERLER 0 Comments

Rüzgar ve Güneş Enerjisinden Üretilen Elektrik Ucuzlamayı Sürdürecek

Rüzgar ve güneş enerjisinden üretilen elektriğin maliyetinin 2025 yılına kadar yüzde 26 ila 59 ucuzlayacağı öngörüldü. Rüzgar ve güneş enerjisinde maliyetlerin düşüş gösterdiğine tanık oluyoruz. Bu konuyla ilgili çeşitli haberleri

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply