First Solar’dan Türkiye’de 160 MW’lık Modül Sözleşmesi

First Solar’dan Türkiye’de 160 MW’lık Modül Sözleşmesi

First Solar, Inc., (Nasdaq: FSLR) Türkiye’de, 2016 yılının ilk yarısında 160 Megawatt düzeyinde fotovoltaik (PV) modül satışı gerçekleştirdiğini duyurdu. Siparişler Zorlu Enerji ve Başarıarge Enerji A.Ş. tarafından verildi.

Türkiye’de güneş enerjisi sistemleri kurulması konusunda uluslararası kuruluşlar tarafından çeşitli yatırımlar gerçekleştiriliyor. Bu yatırımlarda özellikle bazı kuruluşların adı ön plana çıkıyor.

Bu kuruluşlar arasında özellikle fotovoltaik alanda faaliyet gösteren First Solar Inc. (Nasdaq: FSLR), Türkiye’de de fotovoltaik (PV) modül satışı gerçekleştiriyor.

First Solar Inc. (Nasdaq: FSLR), Türkiye’nin güneyinde şebeke ölçeğinde planlanan üç adet fotovoltaik (PV), güneş enerjisi santrali projesi için Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından yönetilen hakları ihale sonunda kazandı. (Haber için tıklayın)

Bu doğrultuda, First Solar, Inc., (Nasdaq: FSLR) Türkiye’de, 2016 yılının ilk yarısında 160 Megawatt düzeyinde fotovoltaik (PV) modül satışı gerçekleştirdiğini duyurdu. Siparişler Zorlu Enerji ve Başarıarge Enerji A.Ş. tarafından verildi.

Zorlu Holding’in iştiraki Zorlu Enerji Grubu, 2017 yılında başlamayı planladığı projeler için 100MWDC’lık yüksek performanslı Seri 4 ince film modüllerinin tedariki konusunda First Solar ile iş birliği anlaşması imzaladı.

Türkiye’deki büyük altyapı şirketlerinden biri olan Başarı Yatırımlar’ın ve Başarı Grubu’nun ortak iştiraki olan Başarıarge Enerji A.Ş., kendi santrallerinin yanı sıra EPC hizmetleri sunacağı güneş enerjisi santralleri için de 60MWDC güçte modüllerden sipariş etti. Sipariş edilen modüllerin ilk bölümü 2016 yılının sonunda teslim edilecek.

First Solar Genel Satış Müdürü Georges Antoun: “Zorlu Enerji ve Başarıarge Enerji, First Solar’ın somut enerji verimliliği avantajından yararlanan ve sayıları hızla artmakta olan Türk enerji şirketleri arasına katıldılar” dedi. Antoun, “Gerçekleşen bu anlaşmalar, genel olarak güneş enerjisi ve özelde First Solar teknolojisinin, Türkiye’nin enerji güvenliği önceliği olan acil elektrik ihtiyacını makul maliyetle karşılama konusunda doğru adres olduğunu göstermektedir. Ayrıca First Solar’ın Türkiye enerji piyasasının sürdürülebilirliğine olan inancını ortaya koymaktadır” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Nisan 2014 yılında İstanbul’da bir ofisini kuran First Solar, o zamandan bu yana imza attığı 300MW’lık modül satışıyla ülkenin lider PV modül sağlayıcısı oldu.

Antoun, “Son iki yılda gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimizle elde ettiğimiz gelişme, Türkiye’deki müşterilerimizin First Solar ve modül teknolojimize atfettiği güveni yansıtmaktadır. Kaydettiğimiz mesafeden oldukça memnunuz ve buradaki müşterilerimizle birlikte büyümek için sabırsızlanıyoruz” ifadesini kullandı.

First Solar Türkiye Genel Müdürü Evren Evcit ise, “Önümüzdeki dönemde gerçekleşmesi beklenen Yenilenebilir Enerji Kaynağı Alanları (YEKA) ihaleleri konusunda iyimseriz ve bunun, Türkiye’de sürdürülebilir güneş enerji piyasasının oluşmasında çok önemli bir adım olduğuna inanıyoruz. First Solar, Türkiye’nin enerji güvenliği hedeflerine anlamlı bir katkıda bulunma taahhüdüne tamamen bağlıdır.” açıklamasında bulundu.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Tesla’ya İspanya’dan Teklif

İspanya, Tesla’nın Avrupa’da kurmayı planladığı ilk elektrikli araç fabrikası alanı için yeni bir aday olarak teklifte bulundu. www.isimtescil.net’ten aldığımız bilgilere göre, marka, bir teşebbüsün mal veya hizmetlerini bir başka teşebbüsün

HABERLER

Kayseri Şeker Enerjisini Güneşten Almaya Hazırlanıyor

Kayseri Şeker Fabrikası, ihtiyacı olan enerjiyi karşılamak için 500 kwp Güneş Enerji Santrali yapacak. Güneş Enerji Santrali’nin ihalesi için son başvuru tarihinin 31 Ekim olduğu bildirildi. İhaleye ait teknik şartnamenin

HABERLER 0 Comments

Türkiye Jeotermal Enerjide Yükselişe Geçti

Türkiye, jeotermal güç kapasitesini 2016 Ocak itibari ile 635 MW’ye yükseltti. Jeotermal enerji Türkiye’de son yıllarda önemli bir atak gerçekleştirdi. Bu atakta özel sektörün önemli başarısı dikkat çekiyor. www.businessankara.com’un haberine

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply