First Solar ve SunPower İşbirliği Yaptı

First Solar ve SunPower İşbirliği Yaptı

First Solar ve SunPower şirketleri ortaklığıyla kurulan 8point3 Energy Partners kapsamında, 4’ü operasyonel olmak üzere toplam 6 güneş enerjisi çiftliği kurulacak.

Gunes enerjisi ciftligi first solar sunpowerAmerika’nın iki büyük güneş paneli üreticisi; First Solar ve SunPower şirketleri California ve Maryland’daki  büyük ölçekli projelerine ek olarak yerleşim yerlerinde kullanılacak çatı sistemlerindeki yeni işbirliklerini açıkladılar.

İki şirketin ortaklığı 8point3 Energy Partners LP (8nokta3 Enerji Partnerları) adı altında kuruldu. Ortaklığın adı güneşin dünyaya ulaştığı ortalama zaman olan 8.3 dakikadan geliyor.

Yeni işbirliği kapsamında, 4’ü operasyonel olmak üzere toplam 6 güneş enerjisi çiftliği yer alıyor. Buna ek olarak 5 bin 900 ev üzerinde, yaklaşık 39 megawattlık çatı güneş enerjisi tertibatı da işbirliğine dahil. ABD Sermaye Piyasası Kurulu kaynaklarına göre ortaklıkla oluşturulan tesisler 432 magawatt kapasiteye sahip olacak.

First Solar ve SunPower geçtiğimiz ay ise hisse ortaklıklarından bir kısmını satmayı planladıklarını da duyurdular. 8point3’ün başvurusunda henüz ne kadarlık bir hissenin satılacağı ya da hisselerin önerilen değerleri belirlenmedi; şirket konuyla ilgili Nasdaq’a başvuruda bulundu.

Kaynak: www.renewableenergyworld.com’dan çeviri haber

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Trabzon’da “Akıllı ve Çevreci Kentlere Doğru” Toplantısı

4. Yerel Yönetimler Toplantısı, “Akıllı ve Çevreci Kentlere Doğru” sloganı ile Trabzon’da gerçekleştirildi. İller Bankası (İLBANK) tarafından düzenlenen 4. Yerel Yönetimler Toplantısı, “Akıllı ve Çevreci Kentlere Doğru” sloganı ile Trabzon’da

HABERLER

“Akıl, Mantık, İnsaf, İzan ! Böyle Teşvik Olmaz !”

TÜREK 2012 Kongresi’nde dün gerçekleşen “RES’lerde Yerli Katkı” oturumunda, rüzgar enerjisi alanında kullanılacak yerli katkı oranları ve teşvik sistemi  ele alındı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi  (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr.

HABERLER

Lisanssız Elektrik Üretimi Faaliyetlerinde Yavaşlama Yaşanıyor

Lisanssız elektrik üretimi çalışmaları yerinde sayıyor. Elektrik dağıtım şirketleri, kanunen 45 günde sonuçlandırması gereken lisanssız elektrik başvurularında bu süreyi 5 aya kadar uzattı.  Lisanssız Elektrik Üretimi Derneği (LİDER) Başkanı Yalçın