Fırsat Eşitliği Yaratan Mikro-HES’ler

ae_hidroenerji_HR--Mercy-Corps--works-wi-020Geçen hafta yayınladığımız Mikro HES’ler ve Mikro HES’ler Hakkında Bilinmeyen Gerçekler makalemizde ülkemiz için daha uygun olabilecek HES modellerinden ve bu modellerin büyüklerine nazaran avantaj sağlayan detaylarından bahsetmiştik. Son zamanlarda sık sık gündeme taşınan iyi planlanmamış HES projeleri ve onlara karşı oluşan kamuoyu tepkileri nedeniyle ülkemizde genel olarak kötü bir algıya sebep olan Hidro Elektrik Santrallere bir de diğer taraftan bakmak ve ekosisteme zarar vermeyen iyi örnekleri incelemek istedik. National Geographic Channel’ın Harekete Geç (Take Action!) Projeler içerisinde  iki başarılı örnek, bu işin nasıl yapılabileceğinin en iyi göstergeleri olarak karşımıza çıktı. Kolombiya ve Filipin gibi iki farklı coğrafyada ve iki farklı kültürde yapılan bu uygulamalar, ekonomik kalkınmayı ve çevresel sürdürülebilirlikle yanyana ilerletemeyen ülkeler için birer rol model olabilir.

İki farklı coğrafyada uygulanan ve tüm ülkelere örnek olabilecek bu iki projeyi aşağıda paylaşıyor, değerlendirme  kısmını size bırakıyoruz.

KOLOMBİYA’NIN KIRSALINDA MİKRO-HES UYGULAMALARI

Kolombiya’nın yer altı suyu, akarsu gibi su kaynağı bol olan kırsal bölgelerinde geliştirilen bu proje gerek ekonomik kalkınma gerekse ae_hidroenerji_2013_MercyCorps_Cal_Cover_FINAL_Grid7çevresel sürdürülebilirlikte örnek gösterilebilecek başarılı projelerden biri. Dünya’nın desteğe ihtiyaç duyan bölgelerinde bugüne kadar sayısız sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirmiş olan Mercy Corps’un önderliğinde geliştirilmiş olan proje sayesinde elektriği olmayan bölgelere sürdürülebilir yollardan elektrik sağlanmaya devam edilmekte.

Bu bölgede uygulanan proje iki kısımdan oluşuyordu: projenin ilk kısmı proje yönetimi, topluluk bilinçlendirmesi, kapasite ve teknik yeterlilik artırımı süreçlerini kapsamaktaydı. Projenin ikinci kısmında ise mikro- hidroelektrik sistemin kurulumu için  projeye finansal katkı, mühendislik desteği sağlama bölümlerini içerdi.

Projenin yürütücüsü olan Mercy Corps, proje kapsamında Kolombiya’nın farklı kırsal bölgelerinde de mikro-hidroelektrik sistemlerin kurulabilmesi ve burada yaşayan toplulukların projeyi sahiplenmesini sağlayabilmek için  lokal bir yardım kuruluşu olan APROTEC ile işbirliği gerçekleştirdi. Proje süresince yerel topluluklar sistemlerin kurulumu ve işletilmesi konusunda bilgilendirildi ve projeye aktif katılım sağlamaları teşvik edildi. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan arkeolojik alanlardan biri olan Tierradentro’nun dağlık bölgesinde sekiz farklı yerel topluluk/köy ile çalışıyor. Bu sekiz topluluktan biri olan Minaflores Topluluğu ile kurulumdan işletime kadar tüm proje sürecinde birlikte çalışıldı ve kurulan mikro-hidroelektrik sistemi ile şuan 22 ailenin ihtiyacı karşılanmaya devam etmekte.

 FİLİPİNLER’DE UYGULANAN MİKRO-HES PROJESİ İLE 1000 KİŞİNİN ENERJİ İHTİYACI KARŞILANMAKTA

 

ae_hidroenerji_Organic-Tea-Leaves-Darjeeling-India-Photo-by-Thatcher-Cook-for-Mercy-Corps

Topluluk tabanlı mikro-hidro projelerinden biri de Filipinler’de uygulanmaya devam ediyor. Tıpkı Kolombiya örneğinde olduğu gibi burada da topluluğa ekonomik katma değer sağlayan ve bunu gerçekleştirirken de ekosistemi tahrip etmeyen,  doğal ve tarihi mirasa zarar vermeyen örnek bir proje gerçekleştirilmiş. Gerçekleştirilen bu proje sayesinde yerel toplulukların aydınlatma ve tarımsal faaliyetler için temiz su kaynağı bulma ihtiyaçları karşılanmış.

Projede temiz enerji eldesi dışında farklı alanlarda da yerel topluluklara fayda  sağlamak hedeflenmiş. Entegre proje yönetim sistemi uygulanarak mikro-hidroenerji sistemi sayesinde bölgede bulunan sürdürülebilir tarım faaliyetleri ve gerek sulama faaliyetleri için gerekse evsel kullanım için temiz su sağlama sistemleri de teşvik edilmiş. Projenin diğer faydası olan sulama sistemleri sayesinde yine topluluk bazlı yönetimin ve üretimin olduğu mısır tarlalarının su ihtiyacı karşılanmaya devam etmekte.

 

 

 

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

İlk Yeşil Banka İş Bankası Oldu

Türkiye İş Bankası’nın İstanbul Levent’teki genel müdürlük binası, Bina Araştırma Kuruluşu (BRE) tarafından verilen ve tüm dünyada çevre dostu binaları belgeleyen Çevresel Değerlendirme Metodu’ nun (BREEAM), mevcut (işletimde) binalar için

HABERLER 0 Comments

Güriş Yaptıracağı Okulda Jeotermal Teknisyeni Yetiştirecek

GÜRİŞ, Germencik’te yaptıracağı Meslek Yüksek Okulu’nda jeotermal teknisyeni yetiştirecek. hurriyet.com’un haberine göre, GÜRİŞ Genel Müdürü Ali Karaduman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Germencik’te önemli bir yatırımla 162.3 megavat elektrik üreterek Avrupa’nın ikinci,

HABERLER

Tübitak’tan Güneş Enerjili İnsansız Hava Aracı

TÜBİTAK desteğiyle güneş enerjisine dayalı, kısa menzilli ve otomatik uçuş ve kontrol kabiliyetine sahip 2 adet İnsansız Hava Aracı geliştirildi. Ankara Bilkent Cyberpark Teknoloji Bölgesi’nde faaliyet gösteren TK3-Teknik TÜBİTAK TEYDEB’den