Finlandiya’da Solar Parklara İlgi

Finlandiya’da Solar Parklara İlgi

Finlandiya’daki Hameenlinna kentine yakın Hattula şehri belediyesi tarafından işletilecek olan 17 bin adet güneş paneli yapılması bekleniyor. Solar parkın 5 megawatt güçle çalışarak, iki bine yakın müstakil bina için enerji sağlayacağı belirtiliyor.

www.hurriyet.com.tr’nin verilerine göre, Avrupa enerji stratejisi çerçevesinde, 2020 yılına kadar bölgede toplam enerji tüketiminin en az yüzde 20’si yenilenebilir kaynaklardan sağlanacak. Toplam enerji tüketiminde yenilenebilirin payı Finlandiya’da yüzde 36,8 olarak hesaplandı.

Finlandiya’da yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımlar sürüyor. Ülkede özellikle güneş enerjisine yönelik yatırımlar dikkat çekerken, Finlandiya’nın orta ve uzun vadede yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımlarının süreceği görülüyor.

2020 yılına kadar AB’nin hedeflediği ülke enerjilerinin yüzde 20′sinin yenilenebilen enerjiden elde edilmesi projesini benimseyen ülkelerden biri Finlandiya.

Finlandiya’daki Hameenlinna kentine yakın Hattula şehri belediyesi tarafından işletilecek olan 17 bin adet güneş paneli yapılması bekleniyor. Solar parkın 5 megawatt güçle çalışarak, iki bine yakın müstakil bina için enerji sağlayacağı belirtiliyor.

Ülkenin komşu kentlerinde de aynı yatırımlar planlanıyor. Finlandiya’da en az 3 belediye kendi sınırlarında solar park yatırımları yaparak güneşten enerji sağlamayı planlıyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Güneş Enerjili Sulama Sistemi Kurulması Yatırımları Desteklenecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği’nce güneş enerjili sulama sistemi kurulması yatırımları desteklenecek. Güneş enerji sistemlerinin tarımda kullanılmasına yönelik düzenlemeler önem

YATIRIMCI

Yingli Solar’dan 13 Gigawatt’lık Panel Satışı

Yingli Solar’ın, yılın ilk çeyreği itibarıyla dünya genelinde bugüne kadar yaptığı toplam panel satışı 13 gigawatt’ı geçti. Yingli Solar panelleri yılda yaklaşık 16 milyar kilovat/saat gücünde güneş enerjisi üretme kapasitesine

HABERLER

“Dünya Ekonomisi Küresel Enerji Sektörünü Etkiliyor”

BP Baş Enerji Ekonomisti Paul Appleby: “Geçtiğimiz yıl küresel enerji sektörü dünya ekonomisindeki dalgalanmalardan etkilendi. Dünya ekonomisinde enerji sektörünün ağırlığı ve katkısı büyürken, uluslararası piyasalardaki gelişmeler de enerji tüketiminde değişikliklere

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply