Finlandiya’da Solar Parklara İlgi

Finlandiya’da Solar Parklara İlgi

Finlandiya’daki Hameenlinna kentine yakın Hattula şehri belediyesi tarafından işletilecek olan 17 bin adet güneş paneli yapılması bekleniyor. Solar parkın 5 megawatt güçle çalışarak, iki bine yakın müstakil bina için enerji sağlayacağı belirtiliyor.

www.hurriyet.com.tr’nin verilerine göre, Avrupa enerji stratejisi çerçevesinde, 2020 yılına kadar bölgede toplam enerji tüketiminin en az yüzde 20’si yenilenebilir kaynaklardan sağlanacak. Toplam enerji tüketiminde yenilenebilirin payı Finlandiya’da yüzde 36,8 olarak hesaplandı.

Finlandiya’da yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımlar sürüyor. Ülkede özellikle güneş enerjisine yönelik yatırımlar dikkat çekerken, Finlandiya’nın orta ve uzun vadede yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımlarının süreceği görülüyor.

2020 yılına kadar AB’nin hedeflediği ülke enerjilerinin yüzde 20′sinin yenilenebilen enerjiden elde edilmesi projesini benimseyen ülkelerden biri Finlandiya.

Finlandiya’daki Hameenlinna kentine yakın Hattula şehri belediyesi tarafından işletilecek olan 17 bin adet güneş paneli yapılması bekleniyor. Solar parkın 5 megawatt güçle çalışarak, iki bine yakın müstakil bina için enerji sağlayacağı belirtiliyor.

Ülkenin komşu kentlerinde de aynı yatırımlar planlanıyor. Finlandiya’da en az 3 belediye kendi sınırlarında solar park yatırımları yaparak güneşten enerji sağlamayı planlıyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

İNOVASYON 0 Comments

Japon Otomotivciler Elektrikli Araçlara Odaklanıyor

Japon otomotivciler hidrojen yakıtlı ve elektrikli taşıtlara odaklanıyorlar. Dünyada elektrikli araç üretimi giderek artarken, günümüzün ulaşım sistemleri de sorgulanmaya başlandı. Artık daha çok elektrikli araç modeli otomotiv üreticileri tarafından piyasaya

Güneş EnerjisiB 0 Comments

ABD Güneş Enerjisi Ekipmanlarında Süreci Kazandı

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Temyiz Organı (Appellate Body), güneş enerjisi ekipmanlarında yerli girdi zorunluluğunu içeren Hindistan uygulamasına karşı başlatılan anlaşmazlıkta ABD’nin nihai zaferini duyurdu. Dünyada güneş enerjisi sektöründe önemli gelişmeler

Rüzgar enerjisi 0 Comments

İngiltere’de Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbini İngiltere’de Denize Kuruldu

Tam 195 metre uzunluğundaki dünyanın en büyük rüzgar türbininin kurulumu tamamlandı. 8 MW gücündeki türbin ünvanın bir önceki sahibini 22 metre farkla geride bıraktı. İngiltere yenilenebilir enerji yatırımlarıyla dikkat çekiyor.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply