Filli Boya Yalıtım’dan 2.9 Milyon Tonluk Karbon Tasarrufu

Filli Boya Yalıtım’dan 2.9 Milyon Tonluk Karbon Tasarrufu

Filli Boya Yalıtım, 2013 yılında gerçekleştirdiği ısı yalıtımı ile son 10 yılda Türkiye’nin kaybettiği ormanların sağlayacağı karbon tasarrufunun iki katını sağladı.

Capatect Dalmacyali 2

Betek Teknik Pazarlama Müdürü Güneş İnan, Filli Boya Yalıtım’ın çevre ve toplum duyarlılığı bilinciyle, son on yılda gerçekleştirdiği yalıtımlarla, Türkiye’nin 2.9 milyon ton karbondioksit eşdeğeri sera gazı salımı tasarruf etmesini sağladığını belirtti. İnan, 2013 yılında ısı yalıtımı yaptıkları yaklaşık 23 bin binada  yüzde 50 tasarruf gerçekleştirdiklerini ve 940 bin ton karbondioksit eşdeğeri sera gazı tasarrufu sağladıklarını dile getirdi.

“Isı yalıtımı, iklim değişikliğini engelliyor”

İnan, 2013 yılında gerçekleştirdikleri ısı yalıtımı ile binalarda elde edilen sera gazı tasarrufunun son 12 yılda Türkiye’de kaybedilen ormanların yıllık sera gazı tasarrufunun iki katına denk geldiğini ifade etti. Bu durumun ısı yalıtımının iklim değişikliğine olan etkisinin ne kadar yüksek olduğunun bir göstergesi olduğunu aktaran İnan, “Biz kurum olarak yeşil alanların yok olmaması ve gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bunu da ısı yalıtımı ile gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Kurum olarak son 10 yıl içinde 10 bin’den fazla ısı yalıtım ustasına eğitim verdik. Halkı bilinçlendirmek için il il gezmeye devam ediyoruz. Konutlara yaptığımız yalıtımlarla da şimdiye kadar 1.95 milyon ton karbon salımını önledik” şeklinde konuştu.

İnan sürdürdükleri faaliyetlerle, ısı yalıtımının küresel iklim değişikliği ile mücadelede ne kadar önemli olabileceğinin bir kez daha kanıtladığını söyledi.  İnan şu açıklamayı yaptı: “Atmosferdeki sera gazlarının artışından %25 oran ile binaları ısıtmak için harcanan fosil yakıtlar sorumludur. Isı yalıtımının sağladığı %50 tasarruf ile binalardaki ısı kaçaklarını önlemek ise, sera gazlarını azaltma ve dolayısıyla iklim değişikliği ile mücadele için alınabilecek en öncelikli aksiyon olarak öne çıkmaktadır.”

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

12 Jeotermal Tesis Daha Kurulabilecek

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, yapılan arama çalışmaları sonucunda bulunan 12 ruhsatlı jeotermal alanı ihale edecek.  Konuya ilişkin duyuru, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Resmi Gazete 3 Ocak 2013 tarihli sayısı

HABERLER

Mersinli RES’te Düzenleme

İzmir’de bulunan Mersinli RES’te 9 adet türbin ve salt merkezinin yeri değiştirilecek.  Yander Elektrik tarafından İzmir`de kurulan Mersinli Rüzgar Enerji Santrali Revizyonu projesi kapsamında santralde 9 adet türbin ve salt

HABERLER

Pil süresini dört kat artıracak buluş

Pil süresini 4 kat artıracak buluş YTÜ Makine Mühendisliği öğrencisi Ceyhun Derinboğaz, Rus bilimadamları tarafından bulunan nanoteknoloji ürünü grafen maddesini, üniversitede geliştirdikleri reaktör ile üretti.  YTÜ Makine Mühendisliği öğrencisi Ceyhun