Filistin Yönetimi Batı Şeria’da İlk Güneş Enerjisi Santrali Lisansını Aldı

Filistin Yönetimi Batı Şeria’da İlk Güneş Enerjisi Santrali Lisansını Aldı

Filistin Yönetimi Enerji Bakanlığı Batı Şeria’da, bir dizi güneş enerjisi santrali kurmak için ilk lisansı aldı.

Dünyada güneş enerjisi üretimi artarken, özellikle siyasal ve sosyal açıdan sıkıntılı sayılacak bölge ve ülkelerin de güneş enerjisi üretimine yöneldikleri görülüyor.

Bu anlamda, güneş enerjisinin yalnızca bir enerji türü olarak değerlendirilmediği, çeşitli siyasal, toplumsal ve kültürel kodlar içerdiği de söylenebilir.

Güneş enerjisinin savaş bölgesi sayılan coğrafyalarda tercih edilmeye başlaması, daha çok barışı temsil eden siyasal ve sosyal bir kod içerdiğini ortaya koyuyor.

Nitekim Türkiye İsrail ilişkilerinin düzelmeye başlamasıyla birlikte, bu bölgeye güneş enerjisi yatırımlarının yapılması yönünde çalışmaların başlaması da bu tezi güçlendiriyor.

Daha önce haberimizde yer verdiğimiz gibi Enerji Bakanlığı, Türkiye ile İsrail arasında normalleşme süreci kapsamında, Gazze’nin elektrik ihtiyacının karşılanması amacıyla yapılacak çalışmaları belirlemek üzere bölgeye gitti.(Haber için tıklayın)

Bu doğrultuda, Filistin Enerjisi Kurumu, şu anda Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde hemen hemen tüm güç kaynaklarına sahip olan İsrail elektrik şebekesine bağımlılığı azaltmak için, her biri 10 megawatt büyüklükte 10 güneş enerjisi santrali inşası için ihale planladığını Mayıs ayında söylemişti.

Filistin Yönetimi Enerji Bakanlığı Batı Şeria’da, bir dizi güneş enerjisi santrali kurmak için ilk lisansı aldı.

Bloomberg’e göre, proje Amsterdam merkezli Gigawatt Global Cooperatief UA ve Filistin şirketi olan Raf Tech tarafından ortaklaşa yürütülecek. Hebron(El Halil) kenti yakınlarında bir yıl içinde tamamlanması beklenen 10 milyon dolarlık güneş enerjisi santralinin 5.7 megavat kurulu gücü olacak.

Filistin’de ekonomik kalkınmayı teşvik için çalışan uluslararası bir örgüte göre, yıl sonuna kadar iki proje daha ihale edilecek.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Dora 4 Jeotermal Enerji Santrali Üretime Geçti

MB Holding bünyesindeki Menderes Geothermal Elektrik Üretim AŞ, 17 MWe gücündeki Dora 4 jeotermal enerji santralini (JES) üretim geçirdi. Enerji sektöründe de atılımlarda bulunan MB Holding, Ege Enerji’yi 1976 yılında

Enerji Verimliliği 0 Comments

“Enerjide Talepe Yapacağımız Yatırım, Arza Yapacağımız Yatırım Kadar Değerlidir”

Dünya Enerji Kongresi’nde (WEC) “Enerji sektörü reformu: Rekabet ve fırsatlar”konulu oturumda konuşan Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı ve Enerjisa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Göçmen “Sabancı Holding ve E.ON ortaklığındaki Enerjisa

HABERLER

Global Enerji Fonu Upsolar’ın da Desteğini Aldı

Dünyanın önde giden fotovoltaik şirketlerinden Upsolar yenileneblilr enerji projelerinin uygulanabilmesine olanak sağlayan uluslararası bir fon olan Empower’a dahil oldu. Tohum yatırımcı olarak ilk etapta 20 milyon USD katkı sağlayan Upsolar,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply