Fibabanka’ya Enerji Verimliliği Projeleri Ağırlıklı 50 milyon Euro’luk Kredi

Fibabanka’ya Enerji Verimliliği Projeleri Ağırlıklı 50 milyon Euro’luk Kredi

Fibabanka, FMO ve GGF’den enerji verimliliği projeleri için 40 milyon Euro’luk kredinin yanı sıra, EFSE’den mikro ve küçük ölçekli işletmelere kullandırılmak üzere 10 milyon Euro’luk kredi ile toplam 50 milyon Euro’luk uzun vadeli kredi sağladı.

euro-money-notesFibabanka, Hollanda Kalkınma Bankası (FMO) ve Güneydoğu Avrupa Enerji Verimliliği Fonu (GGF)’ndan enerji verimliliği projeleri için sağladığı 40 milyon Avro kredinin yanı sıra Güneydoğu Avrupa Fonu (EFSE)’ndan mikro ve küçük ölçekli işletmelere kullandırılmak üzere sağladığı 10 milyon Avro kredi ile toplam 50 milyon Avro uzun vadeli kredi temin etti.

FMO ve GGF aracılığıyla sağlanan yeni krediyi enerji verimliliği sağlayan projeleri desteklemek için kullanacaklarının altını çizen Fibabanka Genel Müdürü Bekir Dildar “GGF, FMO ve EFSE ile kurduğumuz işbirliğinden ve bu krediler sayesinde müşterilerimize daha iyi finansman olanakları sunuyor olmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Öncelik turizm, imalat sanayi ve tekstil sektöründe

FMO ve GGF ile yeni kurulan işbirliği çerçevesinde Fibabanka’nın aldığı bu ilk Enerji Verimliliği Kredisi öncelikle turizm, imalat sanayi ve tekstil sektöründe faaliyet gösteren işletmelere kullandırılacak. Enerji verimliliği sağlayan projelere fon sağlayacak olan kredinin, birincil enerji tüketiminde 84.000 MWh, karbondioksit emiliminde yıllık 18 bin 600 tona varan azalmaya yol açacağı hesaplanmaktadır.

GGF Başkanı Christopher Knowles: “Gelişmekte olan ülkeler arasında önemli bir yere sahip olan  Türkiye’de enerji verimliliği projelerine destek olmanın olumlu etkilerini göreceğimize inanıyor ve bu doğrultuda Fibabanka ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

EFSE ise Fibabanka ile olan işbirliğini 10 milyon Avro tutarında yeni bir anlaşma ile genişletti. Fibabanka ve EFSE’nin işbirliği 2012 yılına dayanıyor. İlk işlemde olduğu gibi söz konusu yeni kredi yine mikro ve küçük ölçekli işletmelerin finansmanı için kullandırılacak. EFSE Yönetim Kurulu Başkanı Monika Beck: “Fibabanka, EFSE’ nin hedef grubuna ulaşan güvenilir ve etkili bir iş ortağı olduğunu ispatladı. Bu nedenle Fibabanka ile yaptığımız yeni kredi anlaşması bizlerin mikro ve küçük ölçekli işletmelere bir adım daha yaklaşmamıza yardımcı olacak.” dedi.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

42 Maslak Yatay Ofisleri’ne LEED Platinum Yeşil Bina Sertifikası

Bay İnşaat tarafından Maslak’ta teslimatları başlamış olan 42 Maslak projesinin Yatay Ofisleri, yüksek çevreci performansları dolayısıyla Yeşil Bina sertifikası olarak adlandırılan LEED Platinum sertifikası alarak Türkiye’de bu sertifikaya sahip olan

Finansman 0 Comments

Türkiye’den Jeotermal Enerji Kredisi Başvurusu

Türkiye, jeotermalde 2023’e kadar bin megawatt kurulu güç hedefine ulaşmak için Dünya Bankasından kredi talebinde bulundu. Türkiye yenilenebilir enerjide 2023 yılı için belirlediği hedeflere ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu hedefler

HABERLER

AXITEC Solar ile B&W Energy İşbirliği Yaptı

AXITEC Solar ve B&W Energy Türkiye arasında 24.07.2015 tarihinde 26,4 megawatt’lık solar panel tedarik anlasması gerçekleşti. AXITEC Solar ve B&W Energy Türkiye arasında 24.07.2015 tarihinde 26,4 megawatt’lık solar panel tedarik