Fibabanka’ya Enerji Verimliliği Projeleri Ağırlıklı 50 milyon Euro’luk Kredi

Fibabanka’ya Enerji Verimliliği Projeleri Ağırlıklı 50 milyon Euro’luk Kredi

Fibabanka, FMO ve GGF’den enerji verimliliği projeleri için 40 milyon Euro’luk kredinin yanı sıra, EFSE’den mikro ve küçük ölçekli işletmelere kullandırılmak üzere 10 milyon Euro’luk kredi ile toplam 50 milyon Euro’luk uzun vadeli kredi sağladı.

euro-money-notesFibabanka, Hollanda Kalkınma Bankası (FMO) ve Güneydoğu Avrupa Enerji Verimliliği Fonu (GGF)’ndan enerji verimliliği projeleri için sağladığı 40 milyon Avro kredinin yanı sıra Güneydoğu Avrupa Fonu (EFSE)’ndan mikro ve küçük ölçekli işletmelere kullandırılmak üzere sağladığı 10 milyon Avro kredi ile toplam 50 milyon Avro uzun vadeli kredi temin etti.

FMO ve GGF aracılığıyla sağlanan yeni krediyi enerji verimliliği sağlayan projeleri desteklemek için kullanacaklarının altını çizen Fibabanka Genel Müdürü Bekir Dildar “GGF, FMO ve EFSE ile kurduğumuz işbirliğinden ve bu krediler sayesinde müşterilerimize daha iyi finansman olanakları sunuyor olmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Öncelik turizm, imalat sanayi ve tekstil sektöründe

FMO ve GGF ile yeni kurulan işbirliği çerçevesinde Fibabanka’nın aldığı bu ilk Enerji Verimliliği Kredisi öncelikle turizm, imalat sanayi ve tekstil sektöründe faaliyet gösteren işletmelere kullandırılacak. Enerji verimliliği sağlayan projelere fon sağlayacak olan kredinin, birincil enerji tüketiminde 84.000 MWh, karbondioksit emiliminde yıllık 18 bin 600 tona varan azalmaya yol açacağı hesaplanmaktadır.

GGF Başkanı Christopher Knowles: “Gelişmekte olan ülkeler arasında önemli bir yere sahip olan  Türkiye’de enerji verimliliği projelerine destek olmanın olumlu etkilerini göreceğimize inanıyor ve bu doğrultuda Fibabanka ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

EFSE ise Fibabanka ile olan işbirliğini 10 milyon Avro tutarında yeni bir anlaşma ile genişletti. Fibabanka ve EFSE’nin işbirliği 2012 yılına dayanıyor. İlk işlemde olduğu gibi söz konusu yeni kredi yine mikro ve küçük ölçekli işletmelerin finansmanı için kullandırılacak. EFSE Yönetim Kurulu Başkanı Monika Beck: “Fibabanka, EFSE’ nin hedef grubuna ulaşan güvenilir ve etkili bir iş ortağı olduğunu ispatladı. Bu nedenle Fibabanka ile yaptığımız yeni kredi anlaşması bizlerin mikro ve küçük ölçekli işletmelere bir adım daha yaklaşmamıza yardımcı olacak.” dedi.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

TARIM

Devlet Desteği Sayesinde Güneşle Sulama Ucuzladı

Günde 30-50 ton su çıkarma kapasitesine sahip bir güneş enerjisiyle sulama sisteminin maliyeti, devlet desteğiyle birlikte 2 bin dolara kadar düştü. Günde 30-50 ton su çıkarma kapasitesine sahip güneş enerjisiyle

HABERLER

Konutta Yeşil İyileşme ile 6 Milyar Dolar Tasarruf

Emre Çamlıbel, mevcut binalarda sadece ısıtma verimliliğini artıracak uygulamalardan bile enerji tasarrufunda yüzde 25’lik bir iyileşme olabileceğini belirterek, “Bu iyileşmeyle yılda 6 milyar dolar tasarruf sağlanabilir” dedi. Her geçen gün

HABERLER

Özyeğin Üniversitesi’nin Oscar ödüllü Güneş santrali hizmete açıldı

Yingli Solar Türkiye, Cerean Enerji ile işbirliği gerçekleştirerek Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’nde çatıya monte edilen Enerji Oscar ödüllü 378 kW’lık güneş enerjisi santralini hayata geçirdi.  Tesisin kurulumu, kampüs içerisinde bulunan