Facebook’un Tasarruf Projesi 1.2 Milyar Dolar Kazandırdı

Facebook’un Tasarruf Projesi 1.2 Milyar Dolar Kazandırdı

Facebook’un bir proje kapsamında geliştirdiği açık kaynak kodlu sunucuları şirketin bir yılda 1,2 milyar dolar tasarruf etmesini sağladı.

Facebook-open-compute-projectFacebook tarafından 2011 yılında başlatılan şirketin Open Compute Project olarak adlandırdığı bu proje ile şirket daha az enerji tüketimi yaparken enerji harcamalarına yaptıkları ödemeleri de büyük ölçüde kısarak tasarruf etti.

Mark Zuckerberg’in yaptığı açıklamaya göre Facebook’un bu proje ile bir yılda tasarruf ettiği enerji 40 bin evin ve 50 bin aracın bir senede tükketiği enerji ile eş değer. Facebook’un 2011 yılında başlattığı söz konusu bu proje sadece Facebook’un kullandığı bir sistem de değil. Intel, IBM ve Microsoft gibi şirketlerin de Facebook’un bu enerji tasarrufu sağlayan Open Compute Project isimli projesinden yararlandığı biliniyor.

Facebook’un geliştirdiği bu proje sayesinde 1 milyar dolardan fazla tasarruf eden şirket buna ek olarak bu proje ile doğa dostu bir yaklaşımı hedefliyor.

Kaynak: Sosyal Medyo

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Güneş Enerjisine İlgi Artıyor

Enerji projeleri için verilen yatırım teşviklerinin rotası güneşe dayalı enerji üretimine kaydı. Güneş enerjisi, enerji sektöründe son dönemde revaçta. Almanya’nın örnek oluşturduğu dünya güneş enerjisi sektöründe Türkiye’de yerini almaya hazırlanıyor.

İNOVASYON

Apple ve BMW’nin Elektrikli Araç İçin Görüşmeleri Hız Kazandı

Gelen yeni bilgilere göre Apple, BMW i3 tabanlı bir otomobil geliştirmek için BMW ile görüşmelere hız verdi. Apple’ın  “Titan” isimli elektrikli araba üstünde çalıştığı uzun zamandır biliniyor. Tesla‘dan Apple’a geçen

YATIRIMCI 0 Comments

Elektrik Dağıtım Şirketlerine Yönelik Düzenleme Getirildi

Elektrik dağıtım şirketleri 5 yılda yapacakları yatırımları 10 yılda tahsil edecek. Elektrik dağıtım şirketlerinin dolar kuru nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını dile getirmeleri üzerine, yeni bir düzenleme getirildi. enerjienstitusu.com’un haberine göre, elektrik