Facebook’tan Güneş Enerjisi ile Çalışan Drone’la Ücretsiz İnternet Hizmeti

Facebook’tan Güneş Enerjisi ile Çalışan Drone’la Ücretsiz İnternet Hizmeti

Facebook, dünyanın birçok noktasına ücretsiz internet hizmeti sunacak güneş enerjili drone’unun test aşamalarının tamamlandığı belirtiyor. Facebook’un insansız hava aracı havalanıyor.

Teknoloji şirketlerinin güneş enerjilerine yönelik yatırımları sürüyor. Teknoloji şirketlerinin güneş enerjisine yönelik ilgileri diğer teknolojik şirketleri de harekete geçiriyor. Bu durum bir domino etkisi yapıyor.

Teknoloji şirketlerinin son dönemde yöneldiği konulardan birisi de gökyüzünde güneş enerjisiyle çalışan internet dağıtım araçları.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Project Loon ismi verilen balon projesi ile Google, kısaca ücretsiz Wi-Fi internet bağlantısı vaat ediyor. Proje kapsamında gökyüzüne binlerce balon salınacak. Bu balonlar yerden tam 20 kilometre yükseklikte (65,000 feet) konumlanacak. Her balon 100W güneş enerjisi balonuna sahip olacak ve enerjiyi doğrudan güneşten alacak. (Haber için tıklayın)

tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, insanların başka insanlarla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal paylaşım sitesi olan Facebook, dünyanın birçok noktasına ücretsiz internet hizmeti sunacak güneş enerjili drone’unun test aşamalarının tamamlandığı belirtiyor. Facebook’un insansız hava aracı havalanıyor.

Google Alphabet Inc. bir süre öncesinde Loon Projesi kapsamında yüksek irtifa balonları ile dünyanın her köşesine ücretsiz olarak internet ağı sunma hedefini açıklamıştı.

Facebook ise, dünyanın her köşesine internet hizmeti ulaştırma amacını taşıyacağı güneş enerjili insansız hava aracının test aşamalarının başarıyla tamamlandığını açıkladı.

Facebook’un Aquila adındaki hafif yüksek irtifa aracı, son olarak Yuma, Arizona dolaylarına yaklaşık 96 dakika boyunca havada kalmıştı.

Şirketin Aquila filosunda beklediği performans ise bir seferde en az üç ay süreyle 60 bin feet(18.290 metre) uçarak, dünyanın en ücra köşelerine dahi ücretsiz internet hizmeti ulaştırmak olacak.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Tarımsal Projeler 0 Comments

Jeotermal Yatırımcıları Derneği Bilgilendirme Toplantıları Düzenliyor

JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği) jeotermalin önemi ve kullanımı, jeotermalin çevreye etkileri gibi konularda halkı bilinçlendirme toplantılarına başladı. “Jeotermal İle Yaşamak” konulu halkı bilinçlendirme toplantısı 11 Mart 2017 Cumartesi

HABERLER 0 Comments

Amerika Yüzünü Rüzgar Enerjisine Döndü

Amerika`nın rüzgar enerjisinde kurulu güç kapasitesi 70 GW ile rekor düzeye ulaştı. Dünyada yenilenebilir enerjiye yönelim artarken, ABD’de rüzgar enerjisinde önemli atılımlar içerisinde. enerjigunlugu.net’in haberine göre, Amerikan Rüzgar Enerjisi Birliği

HABERLER

Antalya’nın Enerji Eylem Planı Hazırlandı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı’nı hazırladı. Büyükşehir Belediyesi Temiz Enerji Şube Müdürlüğü Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı envanterini oluşturdu. Başkanlar Sözleşmesi (Convenant of Mayor) üyesi olan Büyükşehir Belediyesi, sözleşme

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply