Facebook’tan Güneş Enerjisi ile Çalışan Drone’la Ücretsiz İnternet Hizmeti

Facebook’tan Güneş Enerjisi ile Çalışan Drone’la Ücretsiz İnternet Hizmeti

Facebook, dünyanın birçok noktasına ücretsiz internet hizmeti sunacak güneş enerjili drone’unun test aşamalarının tamamlandığı belirtiyor. Facebook’un insansız hava aracı havalanıyor.

Teknoloji şirketlerinin güneş enerjilerine yönelik yatırımları sürüyor. Teknoloji şirketlerinin güneş enerjisine yönelik ilgileri diğer teknolojik şirketleri de harekete geçiriyor. Bu durum bir domino etkisi yapıyor.

Teknoloji şirketlerinin son dönemde yöneldiği konulardan birisi de gökyüzünde güneş enerjisiyle çalışan internet dağıtım araçları.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Project Loon ismi verilen balon projesi ile Google, kısaca ücretsiz Wi-Fi internet bağlantısı vaat ediyor. Proje kapsamında gökyüzüne binlerce balon salınacak. Bu balonlar yerden tam 20 kilometre yükseklikte (65,000 feet) konumlanacak. Her balon 100W güneş enerjisi balonuna sahip olacak ve enerjiyi doğrudan güneşten alacak. (Haber için tıklayın)

tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, insanların başka insanlarla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal paylaşım sitesi olan Facebook, dünyanın birçok noktasına ücretsiz internet hizmeti sunacak güneş enerjili drone’unun test aşamalarının tamamlandığı belirtiyor. Facebook’un insansız hava aracı havalanıyor.

Google Alphabet Inc. bir süre öncesinde Loon Projesi kapsamında yüksek irtifa balonları ile dünyanın her köşesine ücretsiz olarak internet ağı sunma hedefini açıklamıştı.

Facebook ise, dünyanın her köşesine internet hizmeti ulaştırma amacını taşıyacağı güneş enerjili insansız hava aracının test aşamalarının başarıyla tamamlandığını açıkladı.

Facebook’un Aquila adındaki hafif yüksek irtifa aracı, son olarak Yuma, Arizona dolaylarına yaklaşık 96 dakika boyunca havada kalmıştı.

Şirketin Aquila filosunda beklediği performans ise bir seferde en az üç ay süreyle 60 bin feet(18.290 metre) uçarak, dünyanın en ücra köşelerine dahi ücretsiz internet hizmeti ulaştırmak olacak.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Dağıtım 0 Comments

Apple Şimdi de Rüzgar Enerjisine Yatırım Yapıyor

Ünlü teknoloji şirketi Apple’ın daha önce güneş enerjisine yaptığı yatırımları sizlerle paylaşmıştık (anımsamak için tıklayınız). Şirket CEO’su Tim Cook’un geçtiğimiz sene vermiş olduğu “Çin’deki fabrikalarında kullanılan tüm enerjinin %100’ünü yenilenebilir

HABERLER

“Menzili Artırılmış Elektrikli Araçlarda Önümüzde 4-5 Altın Yılımız Var”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri  Işık: “Dünyada yeni gelişen bir alan var, o da menzili artırılmış elektrikli araçlar. Burada önümüzde 4-5 altın yılımız var. ‘Bunu iyi değerlendirelim’ dedik ve

HABERLER

“Akıllı Kentler Enerji, Taşımacılık ve Bilişim Sistemlerinin Sağlanmasıyla Mümkün”

Avrupa Komisyonu Proje Koordinasyon Yöneticisi Georg Houben: “Akıllı kentlerle ilgili planlara vatandaşın katılması gerekiyor. Hiçbir şeyi dışlamayan, her şeyi kapsayan bir sistem kurulmalı. Bu doğrultuda, kentin tasarlanması üç sütun üzerinde

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply