Ezinç, Ephesia Hotel’i Güneş Kollektörleri İle Donattı

Ezinç, Ephesia Hotel’i Güneş Kollektörleri İle Donattı

Ephesia Hotel’e kurulan güneş kollektörleri ile yıllık 145 bin TL enerji tasarrufu sağlanırken, 100 dekar ormanı kurtarmaya eşdeğer karbondioksit salımı da önlenecek.

Ephesia Hotel 1Ezinç A.Ş. tarafından Kuşadası’nda bulunan Ephesia Hotel’in sıcak su ihtiyacını karşılamak üzere güneş kolektörleri kuruldu. Güneş kollektörleri ile yıllık 145 bin TL enerji tasarrufu sağlanırken, 100 dekar ormanı kurtarmaya eşdeğer karbondioksit salımı da önlenecek.

Projenin Türkiye’de uygulanan, güneşin konum açışına göre çalışma evrelerinin zamanlamasını ayarlayan ilk proje olduğunu söyleyen Ezinç A.Ş. Genel Müdürü Mahmut Ezinç, “Uygulama yapmış olduğumuz otel binasının mimarisinin yarım ay şeklinde olması sebebiyle, otel gün boyunca tam verimlilikte sıcak su elde edebiliyor ve gölgelenme olmuyor. Estetik görüntü de bozulmuyor” dedi.

Bir güneş ülkesi olan Türkiye’de güneşin önemi her geçen gün daha da artmaya başladı. 1983 yılından bu yana güneş enerjisi sektöründe; başta güneş kolektörleri olmak üzere, güneş enerjisi depoları, güneş enerji sistemleri gibi pek çok alanda faaliyet gösteren ve alanında Türkiye lideri, dünyada da güneş kollektörleri üretiminde üçüncü sırada yer alan Ezinç AŞ. yeniliklerini sürdürüyor.

Güneş enerjisi sistemleri konusunda kamudan sanayiye, toplu konutlardan otellere Türkiye’nin her yerinde hizmet veren Ezinç, son olarak Kuşadası’nda bulunan Ephesia Hotel’in sıcak su ihtiyacını karşılayacak 292 adet güneş kollektörünün üretim ve kurulumunu yaptı. Toplamda 716 bin 26 metrekare güneş kollektörü kullanılırken, proje 28 gün gibi kısa bir sürede tamamlandı. Ephesia Otel bu sistemle yıllık 429 MWh enerji tasarrufu yapacak. Bunun parasal değeri ise bugünkü değerle yılda 145 bin TL olacak.

1430 yetişkin ağacın çevreye verdiği katkıya eşdeğer

Projeyle çevreye de çok büyük bir katkı sağlanacak. Güneş kollektörlerinin kullanımı ile doğaya yıllık 286 bin 23 kg karbondioksit salımı engellendi. Bu karbondioksit salım miktarı çevresel fayda olarak, 1430 adet yetişkin ağacın çevreye verdiği katkı şeklinde ölçülüyor ve 100 dekar ormanlık alana eşdeğer kabul ediliyor.

Güneşin konumuna göre zamanlamasını ayarlayan ilk proje

Projenin en önemli özelliği ise Türkiye’de uygulanan, güneşin konum açışına göre çalışma evrelerinin zamanlamasını ayarlayan ilk proje olması. Konuyla ilgili değerlendirme yapan Ezinç A.Ş. Genel Müdürü Mahmut Ezinç, “Ülkemizde klasik güneş enerji uygulamalarında güneş kollektörleri güney cepheye dönük yerleştirilirdi. Bu durum hem mimari açıdan estetiği bozulmasına, hem de daha az güneş kolektörünün yerleştirilmesine, yüksek çelik konstrüksiyon maliyetlerine, maksimum rüzgarlanma ve enerji kayıplarına sebep olmakta idi. Uygulama yapmış olduğumuz otel binasının mimarisinin yarım ay şeklinde olması sebebiyle otel gün boyunca tam verimlilikte sıcak su elde edebiliyor ve gölgelenme olmuyor. Otel yönetimi de bizden estetik görünümlü sistem uygulamamızı talep etti ve bu uygulamayı gerçekleştirdik” dedi.

Çatılarda görüntü kirliliğine son

Mahmut Ezinç, yapılan uygulamada binanın üzerine konulan güneş kollektörlerinin, bina estetiği ve görünümü bozulmadan, güneşin doğu, batı ekseninde konum hareketine göre maksimum performans sağlayacak şekilde çalışmasının sağlandığını söyledi. Ezinç, “Yapılan bilimsel çalışmalarda da güneş kollektörlerinin güney doğu veya güney batı cephelere dönük yerleştirilmesinin, verimsel olarak yüksek enerji kayıplarına sebep olmadığının kanıtlanmıştır. Olabilecek kayıplar da güneş kollektör adetlerinin artırılması, çeşitli zonlama ve otomasyon çalışmaları ile telafi edilebilir” diye konuştu.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Elektrik Dağıtım Şirketleri Bu Adamdan Korkuyor

  Geçtiğimiz hafta düzenlenen Tesla konferansında Elon Musk, önümüzdeki birkaç ay içinde evlerdeki elektrik tüketimine yönelik sabit bataryalar üretileceğini söyledi. Musk’ın hedefleriyle birebir örtüşen bu girişimin nedenini anlamak için öncelikle

HABERLER

Pamukkale Üniversitesi’nden 5 Farklı Model Elektrikli Araç

Pamukkale Üniversitesi Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü öğretim elemanı ve öğrencileri tarafından üretilen elektrikli araç 5 ayrı modele sahip bulunuyor.  Üniversitelerin elektrikli araç üretimindeki çalışmaları, her geçen gün yeni

YATIRIMCI

Apple’den Çin’e Güneş Enerjisi Santrali

ABD‘nin teknoloji devi olan Apple kendi ülkesine yaptığı enerji yatırımlarının haricinde şimdi de Çin’e Güneş Enerjisi santralini kurmayı planlıyor. Dünyanın önde gelen bilişim şirketlerinin güneş enerjisine yönelik yatırımları dikkat çekiyor.