EWE Enerji, Almanya’da “Yılın Projesi” Ödülü Aldı

EWE Enerji, Almanya’da “Yılın Projesi” Ödülü Aldı

Riffgat Projesi

 

Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcılarından EWE AG,  Almanya’da “YILIN PROJESİ” ödülü kazandı 

Almanya’nın önde gelen enerji topluluklarından Hamburg Yenilenebilir Enerji Ağı (Cluster Erneuerbare Energien Hamburg)tarafından rüzgar enerjisi alanında verilen German Renewables Awards 2014 kapsamında “Yılın Projesi” ödülü, Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden ve Türkiye’deki en büyük enerji yatırımcılarından biri olan EWE AG’nin geliştirdiği “Riffgat Rüzgar Parkı’nın” oldu.

Hamburg Yenilenebilir Enerji Ağı (Cluster Erneuerbare Energien Hamburg) tarafından rüzgar enerjisi alanındaki yenilikler ve öncüleri ödüllendirmek üzere bu yıl üçüncüsü düzenlenen German Renewables Awards 2014 kapsamında 61 başvuru ve aday arasından “Yılın Projesi”, “Hayatının Eseri: Rüzgar Enerjisi”, “Yılın Üretim Yeniliği” ve “Rüzgar Enerjisi Alanında Yılın Öğrenci Çalışması” kategorilerinde dört ödül sahiplerini buldu. Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden ve Türkiye’deki en büyük enerji yatırımcılarından biri olan EWE AG’nin geliştirdiği Riffgat Rüzgar Parkı, Almanya’nın enerji alanında en önemli ödüllerinden biri olan German Renewables Awards 2014 kapsamında “Yılın Projesi” ödülüne layık görüldü.

Yılın projesi: Riffgat

“Riffgat”, Alman Kuzey Denizi’nde Borkum adasının 15 km açığına kurulmuş ilk ticari rüzgar parkıdır. 30 adet 3.6 MW sınıfı Siemens rüzgar enerjisi kurulumuyla 108 MW’lık toplam kapasiteye sahip  olan Riffgat yaklaşık 120 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. 14 ayı bulan inşaatı sırasında özellikle ses yalıtımı önlemleri denenmiş ve hayata geçirilmiştir.

EWE Offshore Service & Solutions GmbH proje yönetimi bölümünden Irina Lucke, yılın projesi ödülünü alan Riffgat için şunları söyledi: “Riffgat Rüzgar Parkımıza her baktığımda, her bir üyesi ile gurur duyduğum, adanmışlık, uzmanlık ve deneyim dolu harika bir takımın başarı hikayesini görüyorum. Almanya’da açık deniz rüzgar parkını planlanan süre zarfında ve çevreci bir şekilde kurmak için hep birlikte büyük emek verdik. Emeği geçen herkese can-ı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.”

EWE Turkey Holding A.Ş. hakkında

Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden biri olan EWE AG, 2007 yılında girdiği Türkiye pazarındaki faaliyetlerini yüzde 100 iştiraki olduğu EWE Turkey Holding çatısı altında sürdürmektedir. EWE Turkey Holding A.Ş, Türkiye’nin üçüncü büyük doğal gaz dağıtım şirketi Bursagaz’ın ve Kayseri’deki bölgesel doğal gaz dağıtım şirketi Kayserigaz’ın çoğunluk hissedarıdır. EWE, Türkiye doğal gaz sektöründeki en büyük beş enerji ticaret şirketinden biri olan EWE Enerji A.Ş. ile birlikte endüstriyel müşteriler, elektrik santralleri ve yerel dağıtım şirketleri için tedarikçi olarak ülke genelinde hizmet vermektedir. EWE Turkey Holding A.Ş.’nin diğer bir iştiraki olan ve 2012 yılında faaliyetlerine başlayan ENERVİS Enerji Servis A.Ş. ise; enerji verimliliği, iç tesisat kontrol, sayaç kalibrasyon, sayaç okuma, gaz kesme-açma, eğitim ve sertifikalandırma konularında faaliyet göstermektedir.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Şirket Haberleri

Altaca Grubu’ndan Türkiye’nin En Büyük Entegre Biyogaz ve Organik Gübre Üretim Tesisi

Altaca Grubu tarafından inşa edilen Türkiye’nin en büyük entegre biyogaz ve organik gübre üretim tesisi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından açıldı. Türkiye yenilenebilir enerji alanında önemli atılımlar

HABERLER

Rüzgar Enerjisi Santralleri İçin Yeni Düzenleme

Üretim lisanslı 10 megawatt ve üzerindeki bütün rüzgar enerjisi santrallerinin, Rüzgar Gücü İzleme ve Tahmin Merkezi’ne bağlanması zorunlu olacak. Rüzgar enerjisiyle ilgili düzenlemeler sürüyor. 10 megawatt üstündeki rüzgar santralleriyle ilgili

Finansman

Kalkınma Ajanslarından Yenilenebilir Enerjiye Destek

Kalkınma Ajansı Hibe Programları kapsamında, yenilenebilir enerji ye de yer veriliyor.  Yenilenebilir enerjinin Türkiye’nin enerji politikası açısından içerdiği anlam ve önem giderek artıyor. Yenilenebilir enerjinin geliştirilmesi yönünde çeşitli kamu kurumlarının