logo


Çevre ve Şehircilik Bakanlığının başlattığı proje kapsamında Türkiye’de ilk kez İzmir’de kurulacak tesisle, evsel atıkların gübreye dönüştürülmesinde solucanlardan yararlanılacak.

ae_atik_yonetimi_solucan_copBakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, şehirlerin çöp sorununa solucanlar çare olacak. Türkiye’de ilk kez İzmir Karabağlar’da kurulacak tesisle, evsel atıklar solucanlar marifetiyle gübreye dönüştürülerek ekonomik değer oluşturulacak. Tesiste uygulanan modelin Türkiye genelinde yaygınlaştırılması planlanıyor.

-Gübre üretimine ekimde başlanacak

Toplam 9 bin metrekareye kurulacak bin 930 ton kapasiteli tesiste, gübre üretimine ekimde başlanacak. Proje için ABD, Romanya ve Ukrayna’dan bir milyon solucan ithal edilecek. Tesiste, pazarların sebze ve meyve atıkları gibi organik atıklar kullanılırken, Karabağlar ilçesindeki katı atık tesisinden de buraya evsel atıklar getirilecek.

Vermi adı verilen kırmızı solucanlar bu atıkların üzerine salınacak. Solucanlar tarafından kemirilen evsel atıklar, 15 gün ile bir ay arasında değişen sürelerde gübreye dönüşecek. Bu gübre, park, bahçe ve zirai alanda kullanılacak.

Maliyeti 1,5 milyon lira olan tesisle, ekonomiye yılda 45-50 milyon lira katma değer sağlanacak.

-Zihinsel engelliler çalışacak

İŞKUR, KOSGEB, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesinin işbirliğiyle gerçekleştirilecek projede, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının da desteğiyle zihinsel engelli vatandaşlar istihdam edilecek. Gübre tesisinde 15 yaş üstü 50 zihinsel engelli çalışacak.