Evrim Ergin: “Öncelikli Amacımız Eğitim

İSTANBUL – Enerji Gazetecileri ve Medya Derneği Başkan Yardımcısı Evrim Ergin enerji sektöründe mesleki anlamda bilgi eksikliği olduğunu ima ederken, kurdukları dernekle ilk amaçlarının gerçekleştirecekleri etkinliklerle ‘eğitim’ olacağını, enerji konusunda uzman gazeteciler oluşmasını sağlayacaklarını söyledi. Gerek bürokrasi gerek yurt dışı ve gerekse yurt içinden derneğin kurulması ile ilgili olumlu tepkiler aldıklarını belirten Ergin, üyelik sürecinin önümüzdeki günlerde netleşeceğini belirtti.

Türkiye’nin enerji ile, özellikle yenilenebilir enerji ile, ilgisi gün geçtikçe artarken konuyla ilgili mesleki bir oluşum hayatımıza katıldı: Enerji Gazetecileri ve Medya Derneği. Reuters haber ajansında çalışan, derneğin başkan yardımcısı Evrim Ergin ile Alternatif Enerji olarak bir araya gelerek derneğin oluşum sürecini, tepkileri ve dernek olarak nasıl faaliyet göstereceklerini konuştuk.

Ergin: Uzman ve otorite oluşumu için bu derneği kurduk

Öncelikle derneğin neden kurulduğu sorusuyla başlayalım Evrim bey…

Sektörde bir konuya hâkim bir şekilde yazı yazabilmek kolay değil. Belli bir uzmanlaşma zaten sektörel olarak oluşuyor. Gazeteler, dergiler Reuters gibi ajanslar ve bütün yayın organları belli alanlarda uzmanlaşmış muhabirlere ihtiyaç duyuyor. Ve bu alanlar giderek büyüyor. Biz bu konuda daha uzman insanlar ve önemli bir otorite oluşması için, 4 yıldan bu yana kurmayı düşündüğümüz derneği oluşturduk.

Dernek henüz kurulsa da planlanmış ya da ‘şunu yapabilir’ dediğiniz ne gibi faaliyetler var?

Etkinliklerle ilgili olarak öncelikli amacımız eğitim. Özellikle enerji konusunda yazı yazan insanları bir araya getirmeyi de hedefliyoruz. Düzenleyeceğimiz seminerlere ise enerji alanından gerek dünya gerek Türkiye’de otorite olan kişileri getirmeyi planlıyoruz.

Üyelik süreci ile ilgili nasıl bir süreç olacak?

Önceklikle enerji alanında yazı yazan insanları bir araya getirmek öncelikli adımımız olacak. Yani herkesi içine alacağımız bir dernek olmayacak bu. Sürecin netleşecek.

Haberlerin yazımı ile ilgili teknik bilgiden kaynaklanan eksiklikler mevcut

Derneğin kurulması ardından gelen tepkiler, ihtiyacın bir yansıması şeklinde mi oldu?

Yerli, yabancı her kesimden derneğimizin kuruluşu ile ilgili olumlu tepkiler aldık, almaya devam ediyoruz. Açıkçası biz böyle bir durum öngörmüyorduk. Ve şunu gördük ki böyle bir oluşuma gerçekten ihtiyaç varmış. İnsanlar burada muhatap kabul edebilecekleri ya da kendilerine yardım edebilecek birilerinin olması nedeniyle memnunlar. Gazetelerde, dergilerde enerji muhabirlerinin olduğundan bile kimilerinin habersiz olduğunu da gördük bu hamlemizle. İşin bürokrasi tarafına gelirsek. Dün akşam (24 Ocak 2012) arkadaşlar EPDK Başkanı ile bir araya gelerek olumlu bir görüşme gerçekleştirdi. Önümüzdeki günlerde de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile bir araya geleceğiz. Derneğin kuruluşu öncesi ilişkimizi sürdürdüğümüz diğer oluşumlar ve özel sektör temsilcileriyle de dernek tanımı altında ilişkimizi sürdüreceğiz.

Sizce enerji ile ilgili haberlerin yapılış biçiminde bilinç hangi düzeyde?

Burada yazı yazan arkadaşların bazı eksiklikleri mevcut ancak genel olarak ekonomi ile ilgili yazı yazan arkadaşların çoğu, teknik bir alan olduğu için enerjinin bir çok konusuna hâkim olamıyorlar. Özellikle yenilenebilir enerji ile ilgili mesela megavat ne demek, ya da nükleer enerji ile ilgili 20 milyar dolarlık bir yatırım söz konusu ancak yatırım neden bu kadar pahalı ya da ucuz gibi kavramsal, nedensel eksiklikler söz konusu. Bir de tabi bunlar ‘B2B’ işler olduğu için tüketiciye yönelik bir ürün hakkında herkes bir fikir sahibi olabiliyor. Ancak elektrik ile paradaki gibi bir ilişki olmadığı için sorun yaşanıyor. Bir yandan da en büyük yatırım alanlarından biri. Yurt dışından bir çok bankanın, şirketin ilgisi var. Burada da önemli bir ekonomik aktivite dönüyor. Hal böyle olunca yazı yazan insanların konuya hakim olması gerekiyor.

Röportaj: Kağan Konçak, www.alternatifenerji.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

YATIRIMCI

“Sektörel Hacim Büyüdükçe, Finansman Kaynakları da Genişleyecek”

Şekerbank Perakende Bankacılık Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk: Sektörel olarak hacmin büyümesi, yenilenebilir enerji sektörüne katkı sağlayan finansman kaynaklarının da genişlemesine imkan sağlayacaktır. Şekerbank Perakende Bankacılık Pazarlama Genel Müdür

RÖPORTAJLAR 0 Comments

Erdem Selim: “Türkiye’de İlk Defa Uygulanacak Bir Finansman Modelini Sunacağız”

İSTANBUL – 1998 yılında kurulan Daruma’nın Genel Müdür Yardımcısı Erdem Selim, bu yıl 18.’si düzenlenecek Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nda (ICCI) Türkiye’de ilk defa uygulanacak bir finansman modeli ile

RÖPORTAJLAR

“En Başarılı Ülke, Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Hedefine Önce Ulaşan Olacaktır”

Marmara Üniversitesi Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı ve Türkiye Yenilenebilir Enerji Birliği (EUROSOLAR) Türkiye Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar: “Enerjide çözüm; enerjinin etkin kullanımı ve yüzde 100 yenilenebilir enerjidir. En

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply