Evlerin Yeni Isıtıcısı: Solar Kiremit Döşeme

Evlerin Yeni Isıtıcısı: Solar Kiremit Döşeme

SolTech Energy, özel şeffaf solar çatı ısıtma sistemi  mucidi ve Hottest New Material 2010 ödüllü İsveçli bir güneş enerjisi firması. Şeffaf kiremit benzeri bu sistem sayesinde İsveç gibi soğuk ülkelerde dahi kış aylarında verimli bir ev ısıtması yapılabilmekte.

Normal bir camdan ve kil birleşiminden yapılan çatı döşemesinde solar kollektör sistemlerine benzer olarak vakum tüpleri yer almakta fakat bu sistemde vakum tüplerinden su değil  temiz hava geçmektedir.

Solar cam döşemeler siyah naylon kanvas bir zemin üzerine yerleştirilmekte, siyah rengin güneş ışığını absorbe etmesi sağlanmakta ve bu güneş ısısı ile sistemden geçen hava ısıtılmaktadır.

Bu sayede soğuk ve uzun geçen kış günlerinde dahi ısıtma giderlerinde ciddi anlamda tasarruf sağlanabilmektedir. SolarTech  Energy System; iklimsel koşullara, bulunduğu çatının konumuna ve güneş ışığının geliş açısına bağlı olarak 10 metrekarelik alanda ortalama 350kWh’lik enerji üretebilmektedir.

sol2 SolTechEnergy-glasstiles-1 SolTechEnergy-glasstiles-2 sol1

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Yeşil Binalar 0 Comments

Güneşten Elektrik Üreten Pencereler

Solaria firmasının güneşten elektrik üreten solar pencereleri, ABD’nin GSA Green Proving Ground programına kabul edildi. Böylece paneller Missouri’de bir binaya monte edilerek 1 sene boyunca test edilecekler. Program boyunca bu

Tasarımlar

Bu Tatilde SolarTab Resimlerimizi Paylaşalım Mı?

Sahilde, ister sosyal medyada paylaşım yapmak ister kitap okumak için olsun, tablet ya da cep telefonu kullanmayı sevenlerin “kabusu” şarjlarının bitmesidir. İşte kendisi de bir tablete çok benzeyen Solartab, bu

Ulaşım

Van Gogh Solar Bisiklet Yoluna İlham Verirse

Hollandalı sanatçı ve tasarımcı Daan Roosegaarde son derece yaratıcı ve yenilikçi bir çalışmaya imza atarak, güneş enerjisi ile çalışan LEDler ve kendiliğinden parlayan (reflektörlü) çakıl taşlarından oluşan bir bisiklet yolu tasarladı.