Evlerde Akıllı Teknoloji Dönemi Hızlanıyor

Evlerde Akıllı Teknoloji Dönemi Hızlanıyor

Bluetooth teknolojisiyle çalışan sistem ev telefonuna iki adede kadar cep telefonu bağlanmasını sağlıyor. Böylece hem cep telefonu hem de bilgisayarlardaki rehbere sabit telefonlardan da erişilebiliyor.

imageÇok değil,  2000’li yıllarında başında yani cep telefonlarının henüz çok az kişi tarafından kullanıldığı dönemde Türkiye’deki ve dünyadaki tüm görüşmeler sabit hatlar üzerinden yapılıyordu. O dönemde Türkiye’de yaklaşık 20 milyon ev ve işyerinde sabit hat bulunurken, bu rakam günümüzda 13 milyon civarına kadar geriledi. Ancak aradan geçen zamanda ‘dect’ yani sabit telefonlar teknolojinin imkanlarından yararlanarak kendilerini geliştirdiler.

DOKUNMATİK EKRAN

Yeni sabit telefonlarda dikkat çeken özelliklerin başında dokunmatik ekranlar geliyor. Akıllı telefona benzer bir arayüze sahip olan dokunmatik ‘dect’ telefonlar, Siemens başta olmak üzere birçok şirket tarafından kullanıcılara sunuluyor. Yeni nesil sabit telefonlarda dikkat çeken bir diğer özellik Bluetooth kulalıklarla birlikte kullanılması oluyor. Bluetooth özellikli yeni nesil bir sabit telefon alan kullanıcılar, aldıkları sahip oldukları bir bluetooth kulaklığa bağlayarak görüşmlerini yapabiliyor. Buna ek olarak Philips’in geliştirdiği ‘ThinkLink’ donanımı ise cep telefonlarıyla ev telefonlarının uyumlu olarak çalışmasını sağlıyor. Bluetooth teknolojisiyle çalışan sistem ev telefonuna iki adede kadar cep telefonu bağlanmasını sağlıyor. Böylece hem cep telefonu hem de bilgisayarlardaki rehbere sabit telefonlardan erişilebiliyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Güneş Panelinin Yaygınlaşmasında Mevzuat Sıkıntısı Yaşanıyor

Evinizin çatısına güneş paneli kurmak istiyorsanız maliyeti oldukça yüksek. Çünkü mevzuata göre tüketici ile yatırımcı aynı sınıfta. Bu da bir yılı aşacak bürokratik işlem ve ek teminat ücretleri demek. Sektör,

HABERLER

Serin Havalar Sayesinde 1 Milyar kW Rüzgar Enerjisi Üretildi

Hava şartlarının önceki yıllardan daha serin olması rüzgar yatırımcısının yüzünü güldürdü. Elektrik üretimi Temmuz ayında 1 milyar kilovat ile tarihi rekor kırdı. Rüzgar santralleri yaz mevsimine rağmen üretim rekoru kırdı.

HABERLER

Lityum Temelli Aküler Ucuzluyor

Yenilenebilir enerjilerin temel bir taşı olan şarj teknolojisi ve özellikle lityum temelli aküler gittikçe ucuzluyor. Yenilenebilir enerjide şarj teknolojisindeki gelişmeler şaşırtıcı boyuta ulaştı. Bu gelişmeler sonucunda, yenilenebilir enerji çok daha farklı