Evde Enerji Tasarrufu Sağlayan Parkeler

Evde Enerji Tasarrufu Sağlayan Parkeler

Bolu’da kurulu bulunan bir parke fabrikasında 6 yıl süren çalışmanın sonunda ısıyı zemine çekip havaya yayarak enerji tasarrufu sağlayan parke üretilerek, patenti alındı.

11Abant Parke Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Işın, Türk Patent Enstitüsü tarafından da onaylanan parkenin dünyada ilk olma özelliği taşıdığını ifade ederek, Isı havaya doğru yükselir, bu parke sayesinde tam tersi oluyor ve ısıyı zemine çekiyor. Bu sayede ortamda bir ısı meydana getiriyor dedi.

Bolu Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan Abant Parke fabrikası 6 yıllık çalışmanın sonucunda ısıyı üzerine çekip yayarak enerji tasarrufu sağlayan parke üretti. Projenin patentin alınması için 2,5 yıl önce Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapıldı. Patent Enstitüsü’nün üniversitelerle birlikte yaptıkları test ve incelemeler sonucu parke onaylandı. Yeni ürünün mimarı Abant Parke Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Işın, Organize Sanayi Bölge Müdürü Mustafa Gülen, Bolu Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ahmek Küçükkaraca ve Kosgeb İl Müdürü Celil Dereci’nin katıldığı toplantıda patenti alınan parkeleri tanıttı.

HAVAYA YAYILAN ISIYI ÜZERİNE ÇEKİYOR

Ürünün en büyük özelliğinin enerji tasarrufu olduğunu vurgulayan Işın, Bu dünyada ilk kez üretilen özel bir üründür. Bu ürünün elde edilmesi için çok büyük aşamalar katedildi. 65 yıldır üretim yapan bir firmayız. Uzun süren araştırmalarımız neticesinde bu ürünü keşfettik ve üniversiteler ile birlikte yürüttüğümüz çalışmaların sonucunda Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruda bulunduk. Türk Patent Enstitüsü’nün de 2,5 yıl süren çalışmasının sonunda patent hakkımız verildi. Bu ürün ısıyı apsorbe etme özelliğine sahiptir. Kullandığımız özel bir teknikle ortaya getirdiği manyetik alan sayesinde ısıyı üstüne çekiyor. Isı havaya doğru yükselir, bu parke sayesinde tam tersi oluyor ve ısıyı zemine çekiyor. Bu sayede ortamda bir ısı meydana getiriyor dedi.

ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYOR

Işın parkenin çok ciddi bir enerji tasarrufu sağladığını açıklayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü

Normalde bir dairede 50 derece ısıyla ısınıyorsanız bu ürünle 40 derecede yakıp aynı ısıyı alırsınız. Kalorifer söndükten sonra 3 saate yakın üzerine aldığı ısıyı tekrar ortama vererek ısıtıyor. Peteklerinizi 3 saat önceden kapatabilirsiniz. Çok ciddi bir enerji tasarrufu sağladığı ortaya çıkmıştır. Bu ürünü ortaya çıkarabilmek için tam 6 yıl uğraştık. 6 yıllık bir araştırma geliştirme çalışmasının sonucudur.

Üzerinde kullanılan Hot Coating denilen sıcak cila tekniği ile su itici özelliğe de sahip. Kısmi su basmalarda dahi dayanıklı.

Biz bunu tüm özelliklerine rağmen herkesin kullanabileceği bir fiyata sunuyoruz. Bu sektörde geniş bir parkenin fiyatı 30 Euro’dur. Biz bu ürünü 39 TL’ye sattığımız için üçte bir fiyatına geliyor ve herkesin kullanabileceği bir fiyat.

Kaynak: DHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

3 Güneş Enerjisi Rekoru Almanya’dan

Güneş açısından çok da zengin olmamasına rağmen Almanya iki hafta içinde üç ayrı güneş enerjisi rekoru kırdı.  Fraunhofer ISE Güneş Enerjisi Araştırma Enstitüsü’nün verilerine göre, Almanya’nın güneşten elde ettiği elektrik

Elektrik Üretimi 0 Comments

“Türkiye, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarında Büyük Bir Potansiyele Sahip”

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı, Türkiye’nin petrol ürünlerine alternatif güneş, rüzgâr, biokütle, dalga, hidrolik, jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarında büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

HABERLER

Enerji Depolamada İnci’den Yeni Çözümler

İNCİ Akü, Paris’te düzenlenen Uluslararası Otomotiv Ekipmanları Fuarı’nda uluslararası sektörün ilgisini çekti. Binlerce kişinin katıldığı sektörün en önemli organizasyonlarından biri olan fuara İnci Akü, en son lansmanını gerçekleştirdiği İnci Battery